Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Wanda efter 16 ſeptember , 2008, 15:41
-
Er det mon det den lille Guldlok er en krydsning af?? 8)
-
Sikke en skøn Farvolles, du har :D
-
Ej er det det den er.... ligger de grønne æg??? for det skulle denne her altså komme til at gøre :)
??? ???
-
For mig ligner det en laksefarvet farvolles, med skæg, og så skulle den ikke lægge grønne æg, men jeg kan jo tage fejl, har den fjer på benene ???
-
Nej jeg ser den ikke har fjer på benene, så er det nok en blanding hvor farvolles indgår, ;)
-
Ja, det ligner en laksefarvet faverolles i farven. Men løbene (benene) er forkerte i form af manglende fjersætning, en manglende tå og forkert farve.
Kammen passer heller ikke på en faverolles men det kan måske sagtens være en krydsning mellem araucana og faverolles. Det kan sikkert også være en krydsning mellem mange andre racer.
Det er ikke til at sige...
Danny
-
tak for jeres forslag... bare hun kommer tila t lægge grønne æg, det var det vi skulle have hende for.
Men sjovt at hun selv flyver derop på skulderen når man kommer ind i hønsegården eller i vognen... jo hun har fundet sin plads :)
-
http://fjerkrae.dk/cpg1416/displayimage.php?pid=2086&fullsize=1
Hun ses her fuld figur og med siden til...
Og Danny, Hun er da ikke laksefarvet :o :o >:( :( :-[ :-X ;) hun er jo Guldlok, altså guld selvfølgelig ;)
-
Hvor er hun smuk!
-
Jaaaatak hun er helt fantastisk :) og så søøøøøøøøø også :)
-
Jeg har - som førnævnt - anskaffet mig en gammel Araucana-høne, for at videreføre blå-æg-genet til sine landhønse-efterkommere. Hendes afkom har (undtagen én) omtrent samme udseende som din høne der, dog med helt andre farver. Så du kan rimeligvis forvente nogle smukke blågrønne æg fra hende når den tid kommer. (http://i22.photobucket.com/albums/b317/Fundal/Smileys/smile.gif)
I øvrigt er det underligt, at både din høne dér, mine kyllinger og andre høns jeg har set på billeder, ser ud til at have kind- og hageskæg. Det burde jo være udstående ørekvaster. Mon hageskægget forsvinder?
Jeg kan tilføje, at både moderen og hendes afkom (undtagen én) er utroligt rolige og tillidsfulde. Til gengæld virker de - undskyld mig - lidt tungnemme i sammenligning med mine Landhøns, og moderen plukkede alle fjerspidserne af min hane, så han kom til at se helt skør ud.
For resten, apropos tillidsfuld:
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/3/normal_DSCF4345.JPG) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/3/DSCF4345.JPG)
-
Hvor ser de rare ud, Magnus. Jeg ville ønske mine var lige så tillidsfulde, men omvendt er det nok for meget forlangt, at en dværg wyandotte skal flyve SÅ HØJT op.
-
Jeg synes nu også, din lille søde Guldlok ser ud til at have Faverollesblod i årerne. Har vedhæftet et par billede af nogle af mine små prinsesser. Så kan du jo sammenligne småpigerne med hinanden ;)
-
J.Bernau ja ok, farven er jo da helt ens. Guldlok har blot ikke skægget og natsokkerne på. men hunhar da lidt kindskæg eller hva det nu hedder.
Hun er endu ikke begyndt at lægge æg.
Og en anden ting, hun er en enspænder..... hun går mest for sig selv ude i haven og på marken, og i hønsegården sidder hun næsten altid på en pind jeg har sat op ca 1 meter over jorden. og om natten ligger hun i reden og ikke på pinden.
Skal så lige siges at mine bundhysteriske hybrider jo ikke elsker andre end dem selv, så hun får da nogle hak over tuden, men de andre høns har da accepteret hendes tilstedeværelse, især Brahmaerne, de er altså bare super pædagogerne i flokken.
Men måske vi kan konstatere at Guldlok er en Araucana/faverolle krydsning med gener fra arapapegøjerne ;)
tak for jeres hjælp og hvior er det et kanont billede Magnus... det skal da på forsiden ....syntes jeg :)
-
@ Magnus
Nååååååååå... ;)
Sikke en tillid, sådan nogle vil jeg også have... Er det landhøns der er så tillidsfulde???
-
Ja jeg synes også Magnus`s billede fortjener at komme på forsiden, hvor skønt at se dyrene på dine arme. <M
-
@ Magnus
Nååååååååå... ;)
Sikke en tillid, sådan nogle vil jeg også have... Er det landhøns der er så tillidsfulde???
Det kan du bande på. (http://i22.photobucket.com/albums/b317/Fundal/Smileys/thumb.gif)
Det er for øvrigt underligt, for dér hvor jeg købte æggene, som blev til dem, så jeg forældredyrene styrte over i hjørnet, så langt som muligt fra ejermanden. Han håndfodrede dem nok knap så meget... (http://i22.photobucket.com/albums/b317/Fundal/Smileys/smile-1.gif)
Jeg tror næppe kyllingen har Faverolles-blod i sig. Så vidt jeg ved er både skæg, fodbefjering og ekstra tå dominant, så den burde have alle disse ting. Men den ligner dog i farve og kropsform.