Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Opskrifter => Emne startet af: maja1981 efter 18 November , 2011, 22:29

Titel: ænder holdbarhed på frost?
Indlæg af: maja1981 efter 18 November , 2011, 22:29
hvor længe kan moskus ænder holde sig på frost (-18grader) ?




Titel: Sv: ænder holdbarhed på frost?
Indlæg af: maja1981 efter 18 November , 2011, 22:59
fik googlet lidt og der stod et sted mellem 8-10 måneder og et andet sted 12 måneder når det er ænder.

der står så også at jo federe de er jo mindre holdbarhed, kan man så regne med  12-14 måneder når det er moskus som jo er super fedtfattige???


har nemlig et par ænder tilbage fra sidste år jeg aldrig fik afsat, og syntes det er synd at smide dem ud hvis de ikke fejler noget. især når jeg ikke har ænder nok til slagt i år.

min mor skal "prøve" en and nu her snart, om de stadig er gode.

er der nogle der har prøvet at spise en moskus der har ligget 13 måneder i fryseren?
Titel: Sv: ænder holdbarhed på frost?
Indlæg af: pilegaarden efter 18 November , 2011, 23:08
Så vidt jeg ved er det fedtet der bliver harskt hvis kød ligger frosset ned for længe. Hvis det er egne ænder der har levet under rimelige forhold burde fedtmængden være begrænset ift industriænder. Men selv lidt fedt kan jo blive harskt.

Jeg ville prøve at tø den op og checke om den lugter harsk. Hvis den ikke gør det ville jeg ikke betænke mig for at sætte tænderne i den (efter den er tilberedt  ;)).
Titel: Sv: ænder holdbarhed på frost?
Indlæg af: karina dj efter 18 November , 2011, 23:54
Der er jo ikke det store fedt på moskusænderne, og vi har med stor fornøjelse for nylig spist en af dem fra forrige vinter  ;) dvs næsten 2 år frostgammel  :o mmmm.... nums!
Titel: Sv: ænder holdbarhed på frost?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 19 November , 2011, 06:35
Du kan jo altid lave den til sprængt and. Det smager overlækkert.
Titel: Sv: ænder holdbarhed på frost?
Indlæg af: maja1981 efter 19 November , 2011, 12:05
tak for jeres svar.

De er fra eget opdræt og slagtet midt i november sidste år, hos slagter.


da jeg har 3-4 stykker kan jeg ikke selv spise dem (er iøvrigt vegetar) og min kæreste kan ikke tygge sig igennem en hel and. og er iøvrigt ikke så intereseret i and når det ikke lige er med julemad til ;D

hvis de skal bruges bliver det som juleænder.
men vil jo ikke sælge nogle (selv om de bliver billige) der ikke er gode til andre der skal bruge dem juleaften.


hmm.. må vidst vente og se hvad min mor siger til den der skal prøves.




Titel: Sv: ænder holdbarhed på frost?
Indlæg af: Labaniet efter 20 November , 2011, 11:35
Jeg mener faktisk at holdbarheden på danske ænder du køber på frost i butikkerne, er 24 måneder efter slagtedato. Én ting ved jeg i alt fald med sikkerhed, af de ænder der bliver solgt op til mortens aften og juleaften, er de første blevet slagtet allerede i marts/april måned (måske endda før)

Vi har selv en del kød til at ligge i fryseren, der har lagt i over to år, da vi i en periode fik slagtet rigtig meget, og ikke kunne følge med til at spise det. Sidst vi fik slagtet og parteret en ko til eget forbrug, var i feb. 2009, og der er vi først ved at have det sidste spist nu, det er ikke at smage.

Titel: Sv: ænder holdbarhed på frost?
Indlæg af: maja1981 efter 21 November , 2011, 22:30
tak for i vil dele jeres erfaringer. jeg går normalt ikke så meget op i hvor længe det forskellige har været på frost, og spiser gerne grønt og frugt der har ligget mere end 1 år.


men lige netop disse vil jeg helst være sikker på stadig er gode, så ikke der er nogle der bliver skuffede juleaften.