Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Lolland efter 11 November , 2011, 12:35

Titel: Min lille grimling
Indlæg af: Lolland efter 11 November , 2011, 12:35
Jeg har en lille høns, som skulle være silkehøne, men hun er faldet lidt uheldigt ud, og jeg har fra starten kaldt den Grimling.
Har faktisk hele tiden troet hun var en hane, da hun har slåsset med hanerne, og været en rigtig rappenskralde i det hele taget og været ret dominerende men på en sød måde.
Hun har altid rendt mig i rumpen, når jeg er ude, og hun snakker og snakker. Folk som kommer her, syntes hun er sjov, fordi hun render sådan efter mig og taler med mig. Og hun stirre mig op i ansigtet, når hun taler
I går lagde hun sit 1. æg, og alle mine andre høns bruger en og samme redekasse at lægge æg i, så da jeg skulle ind og give mand og mad, så jeg slet ikke hun lå i den helt henne ved lågen, så jeg gik ind  og fyldte op. Og sikken en skideballe jeg fik, Hun stod så stor hun nu kan blive den lille stump nærmest på tåspidser i redekassen og skræppede op, mens hun så pævestolt på mig. Der godt gemt i halmen, lå et fint lille bitte æg. Så måtte jeg jo lige rose den fine Grimling, om hvor dygtig hun var og hun var flere cm større da hun gik ud af hønselemmen til de andre.
Grimling er forkert i farven, hun mangler fjer på løbene og ja, jeg syntes selv hun er helt forkert, men gud hvor er jeg dog glad for hende. Så Grimling er dømt til at forblive i mit hjem, selvom hun måske ikke er den smukkeste, så er hun smuk på sin værmåde.
Titel: Sv: Min lille grimling
Indlæg af: Ankerine efter 11 November , 2011, 12:47
Hun er da en personlighed ::). Men det skal der også være plads til. Tænk hvis vi andre blev bedømt udfra en racestandard ;)............
Titel: Sv: Min lille grimling
Indlæg af: Lærke M. P. efter 11 November , 2011, 12:48
Det er da en flot lille høne :) Tillykke med ægget ;)
Titel: Sv: Min lille grimling
Indlæg af: Lolland efter 11 November , 2011, 12:51
Ja, jeg er nu også glad for alle mine høns, uanset hvad de ligner. Hver har deres jeg elsker dem for. Hende her, hun er bare så special at man kun kan elske hende  ;D
Titel: Sv: Min lille grimling
Indlæg af: Enevoldsen efter 11 November , 2011, 16:13
Jeg syntes nu hun ser meget sød ud... og smuk også   :)

Jeg kan godt forstå du er glad for hende.  *h
Titel: Sv: Min lille grimling
Indlæg af: ina..... efter 11 November , 2011, 16:18
åhh hun er da fin, og tænk hvis vi andre blev sorteret fra ligesom hønsene  :o jeg har også nogen med stor personlighed, og så må de gerne være grimlinger
Titel: Sv: Min lille grimling
Indlæg af: Helle K. efter 11 November , 2011, 17:40
Sikke en vidunderlig lille personlighed. Jeg håber, at hun kommer til at stråle i mange år i din hønsegård.  *b
Titel: Sv: Min lille grimling
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 November , 2011, 18:00
Og sådan skal det være /o /o /o!!! Hun lyder som en rigtig dejlig høne, pas godt på hende :). Her er der også plads til dem der ikke er skønhedsidealer. :)
Titel: Sv: Min lille grimling
Indlæg af: Dorthe.c efter 12 November , 2011, 12:23
Hun er da en rigtig smuksak med stor personlighed hende skal du da passe på  :)
Titel: Sv: Min lille grimling
Indlæg af: Lolland efter 12 November , 2011, 13:18
Ja, I kan tro jeg passer på min lille hønepige. Hun har igen i dag lagt æg, så hun er bare dygtig.