Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Peter Chr. Hansen efter 02 November , 2011, 19:21
-
Hej Forum,
Jeg har 9 stk. Blandings kyllinger gående som nu er ca. 23 dage gammel. På de fleste af dem ser det ud til, at der allerede er anlæg til en spore. Kan jeg stole på de og så regne med, at 7 af dem er Haner og 2 er Høner ?
PS: Far er Engelsk Araucana og mor er Lohmann
-
Tror ikke der er noget der er sikkert endnu. De fleste (ikke kønsvisende) kyllinger er lidt ældre før man kan være sikker. Og sporer kommer meget senere. Kig på ansats til kam og hagelapper. Hanerne begynder først at blive røde og vokse.
-
/o ol. Jeg undrede mig bare fordi. Der på flere af dem er en lille knop på benene som ligner starten til en spore.
-
Det har både høne- og hanekyllinger.
-
@Marianne, Mange tak for hjælpen. Jeg troede kun det var hane'r der havde denne lille gevækst. ;D
Så venter jeg lidt men at finde ud af hvad der er hvad.
-
Ved en blanding med Lohman vil jeg tro at halen er det bedste tegn ved 23 dage. De der haver antydning til hale vil helst blive hoener, men med slig en blanding kan man jo nemt faa variationer.