Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Bjarne G. efter 02 November , 2011, 18:55
-
Hej,
Vi fik høns i fredags, og de er ved at finde sig godt tilpas, men de mangler noget opdragelse.....
Jeg kan ikke få dem til at gå ud. jeg har prøvet at lægge både korn og æbler lige uden for indgangshullet, men ud vil de ikke. Jeg har også prøvet at sætte dem på ½ forder ration om morgenen, det gjorde dem bare mere sultne når de skulle fodres om aftenen. Jeg har også løftet dem op og sat dem så de kunne have hoved ud af hullet, men de vil hellere ind igen.
Hvis ikke de vil ud inden lørdag, overvejer jeg at give dem et lille venskabeligt puf ud gennem lemmen.
Er der nogen der har nogle forslag ?
PS!
der er ca. 40 cm fra bunden af hønsehuset til åbningen, og der er et brædt som de kan gå op ad, men de bruger det kun til at stå på :(
-
Ja altså, hvis de har gået inde i en stald kan det da godt tage en uges tid før de får mod på udendørslivet. Især nu hvor det er køligt og fugtigt. Jeg tror ikke at du skal gøre noget lige nu. Så kan du evt. i weekenden tage et par stykker ud til lidt lækkerier og så se om ikke resten reagerer på klukkelydene. De skal nok komme ud uanset hvad du gør ;).
-
Hvor gamle er de?
-
Hønsene er ca. 5 måneder ???
-
Jeg tror de finder ud engang. De bliver inde nogen dage.
-
De skal nok komme ud når de føler sig trygge ved omgivelserne.
Det er jeg slet ikke i tvivl om :)
Så du have lidt mere tålmodighed, inden du kan nyde synet af dine høns, der gå ude og hygger sig :)