Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Karen L. Nielsen efter 17 Oktober , 2011, 22:40
-
Jeg overvejer at udskifte min lille dv. wyandot hane med en lidt større race.
Mest fordi jeg gerne vil have mulighed for at udruge mine egne æg. Den ene gang jeg her i sensommeren har brugt mine æg var 10 af 10 ubefrugtede. :(
Jeg har en blandet flok høner. Så mit helt urimelige krav til hanen er, at han ikke skal være for stor til en dværg wyandot og ikke for lille til en marandame. ::)
Findes sådan en størrelse? Lad mig høre jeres bud på en race. ;D
-
Hvad med en maran??? Min maranhane træder også dværgene uden problemer. Og det har jo så det +, at du får flere ægte maraner.
-
Du kunne jo tage en af mine toppede hollændere? :P
Nej.. Det vil nok være noget i størrelse med en landhane eller måske en anden landhønse type som eksempelvis norske jærghøns. En toppet hollænder kan også godt gå, de bliver ikke så frygteligt store :) Mine landhaner går sammen med mine to små silkehøns pt, og der er inden problemer :)
-
@ Lone
Jeg har tænkt tanken om maranen. Jeg synes, de er fantastisk flotte. Og netop et plus at jeg vil kunne få ægte kyllinger ud af det. Men jeg synes nu, jeg husker dem som store.
Er der flere, der har gode erfaringer med en maranhane sammen med dværg høner?
@ Mikkel
De toppede er helt sikkert på min favoritliste over sjove høns. De ville bare blive kede af det, hvis jeg grinede af dem hver gang jeg så dem ;D
Tak for input med landhaner.
-
Mine maranhaner har gået sammen med silkerne, men skal jeg være ærlig, så syntes jeg det er synd, for silkerne bliver nærmest kvalt under parringen, så det gør jeg ikke mere :)
-
Nej Maran er nok lige voldsomt nok. Den Maran hane jeg har synes i hvert fald for stor til en dværghøne.
Hvad med en Exchequer Leghorn?
Plettet italiener, bliver ikke så tung som en Maran.
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10078/normal_Exchequer_Leghorn_august2011.jpg)
Mine maranhaner har gået sammen med silkerne, men skal jeg være ærlig, så syntes jeg det er synd, for silkerne bliver nærmest kvalt under parringen, så det gør jeg ikke mere :)
-
@ Henrik
Den har jeg aldrig hørt om.
Men den er vældig fin :)
-
Vi kan også prøve at vende den om og sige:
Hvis du frit kunne vælge, uden at tænke på størrelsen af dyrene og forskellen der i mellem, hvilke ville du så syntes var nogen som du virkelig ville have? :)
Hvis du nævner dem, så kan vi jo komme med indput på hvilke der ihvertfald er for store ;) Du kan jo også gå ned og finde en dværg, det kan godt gå. Min Sebright passer da en orpington lige pt, han er 1/10 af hvad hun fylder, men det går fint, dog kan han ikke parre hende ;)
-
Ja, vi har jo været lidt over maranen. Lige nu tror jeg, den er favorit. Men det kan sagtens ændre sig. Men den har vi vel også fået udelukket pga størrelsen. :(
Som hane og styrer af flokken er min nuværende helt eksemplarisk. Han får fint sat min unge store sussex på plads, de få gange han har set sit snit til at nærme sig en lille dame, nu da han er blevet voksen. (Han lever i lykkelig uvidenhed om, at han snart pynter på middagsbordet.) ;D
Så min søgen efter ny hane går udelukkende på, at jeg godt kunne tænke mig egne befrugtede æg og ikke nødvendigvis ny fører af flokken. Så denne tråd var til inspiration for at vælge rigtigt, og ikke udsætte mine små skrukdamer for overlast.
-
En anden løsning er at lave en hønsegård til dværgene.
-
Altså hvis du finder en lille maran hane, ikke en af de kæmpe store som eksempelvis mine maranhaner, så kan det godt gå, men de store krabater på 3-4 kg er altså for store ;)
-
Hvorfor ikke en ny dværg wyandot hane for at holde det inde for racen?
Ville det ikke være det rigtige? Der er da nok af wyandotter at vælge i mellem er der ikke?
Jeg overvejer at udskifte min lille dv. wyandot hane med en lidt større race.
Mest fordi jeg gerne vil have mulighed for at udruge mine egne æg. Den ene gang jeg her i sensommeren har brugt mine æg var 10 af 10 ubefrugtede. :(
Jeg har en blandet flok høner. Så mit helt urimelige krav til hanen er, at han ikke skal være for stor til en dværg wyandot og ikke for lille til en marandame. ::)
Findes sådan en størrelse? Lad mig høre jeres bud på en race. ;D
-
Det er desværre ikke en mulighed at lave en ekstra hønsegård. Det er der ikke rigtig opbakning til hjemmefra :(
Jeg vil gå i tænkeboks. Det kan også sagtens ende med, at det forbliver en dværg wyandot hane.
-
Jeg har araucanadamer og maranhaner, og jeg synes maranen er for stor til araucana, der endda er større end dværgwyandot. Jeg har hørt om nogle araucana der har brækket ryggen pga. for stor hane :o, så måske en lidt mindre race? Hvad med - netop - fx en araucanahane? Deres afkom vil endda give flotte olivengrønne æg (maran + araucana).