Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Jan Olsen efter 16 Oktober , 2011, 23:34
-
Hej andre hønsefreaks
Jeg er på min første sæson med et mindre hønsehold på 4 hybrider som jeg har lært at de hedder :).....jeg har investeret i et mindre hønsehus som er hævet ca 40 cm over jorden med en lille hønsegård foran.
Nu er jeg blevet bekymret for om hønsene kan holde varmen når nu det bliver vinter. Huset er bygget af tynde brædder, bunden er dækket af savsmuld og redekasserne er selvfølgelig polstret med halm og savsmuld.
Kunne i bidrage med om i syntes jeg skal isolere huset eller on det er ok. Jeg havde forestillet mig at man kunne fore huset indvendigt med flamingo plader, men er ikke klar over om de hønsene vil æde det eller ej.
Mvh
Jan
-
det kan blive bidende koldt og selvfølgelig kan du isolere (husk loftet) men allervigtigst er nok at isolere sådan at de ikke kan hakke i flamingoen - det vil mange høns gerne...
generelt generer kulde ikke (sådan da...) men der skal være TØRT og der må ikke være TRÆK! - hvis du overholder de to ting og de har vand og foder nok - så er høns altså hårdføre :)
held og lykke med projektet
mvh
Grethe
-
Men hvordan kan man lettest isolere - f.eks. når man ikke har plads til at sætte flamingo etc. op indendørs? Kan man f.eks. overtrække med en pressening (et lille hønsehus) eller lægge sådan nogle isolerings-måtter på taget?
mvh. Nanna
-
Velkommen på forum, Jan :D
Høns kan sagtens tåle kulde, jeg har haft høns i et lillebitte, uisoleret træhus uden isolering bl.a. de sidste to vintre. Der må bare ikke være fugt eller træk.
-
Hej Jan
Vi havde (7-9-13) ikke én eneste høne der blev syg sidste vinter hvor det jo var noget af de koldeste vi længe har oplevet, som Marianne skriver så kan de faktisk tåle utrolig meget kulde, bare ikke træk og fugt. Vi har i en stor periode af året sand over hele gulvet i hønsehuset fordi det er så nemt at gøre rent efter dem når der skal tages "klatter". Men i løbet af de næste par uger bliver en del af gulvarealet dækket med et tykt lag halm fordi vi kunne se sidste vinter at de nød at ligge der en del af dagen når det var rigtig koldt, man kunne ligefrem se hvordan de syntes det var dasetid i den varme halm midti al vinterkulden. Resten af gulvarealet bliver iøvrigt om vinteren, hvis der bliver problemer med fugtigt sand, erstattet af easy-strø (måske i vinter jeg vil forsøge en blanding af easy-strø og easy-way), det er selvfølgelig svære at gøre rent i, men omvendt tørrer det "klatterne" ud og der er stadig en ren god lugt derovre, plus for vores vedkommende med de små dværghøns der har fodbefjering, så holder det deres fødder tørre.
Hilsner fra Majbritt
-
........erstattet af easy-strø (måske i vinter jeg vil forsøge en blanding af easy-strø og easy-way)
Jeg bruger også easy-strø overalt næsten og er vildt glad for det, men hvad er easy-way? Noget der er endnu bedre? ;D
-
Her i vintertiden bruger jeg først sand til bunden, så et lag spåner eller easy, og så halm, som bliver suppleret, til vinteren er overstået, det giver en efter hånden tykt lag, som altid er lunt for hønsene.
De fleste lægger sig i det, og nogle går på pind.
Har dog ikke klargjort til vinteren endnu, venter lige til det begynder at sætte ind med frost.
-
:)...tak allesammen, jeg vil med fornyet tiltro se hvordan det går i den kommende vinter og holde øje med om hønsene ser ud som de fryser om fødderne.. :)
-
Jeg har ikke set, at der sker noget med fødderne på hønsene, men de kan få kamskader af frosten, det ses som sorte pletter i kammen.
Der var vist en del, der havde problemer med dette sidste vinter.
Jeg tror ikke at de får dette i huset, nok snarere medens de er ude om dagen, og hvis det blæser lidt også..
-
Ligesom så mange andre fugle, så klarer hønsene sagtens den danske vinterkulde. Som også andre skriver herinde, så skal hønsehuset være fugt og trækfrit. På nogle af mine hønsehuse har jeg bygget et vindfang som mindsker træk. Jeg smider ekstra træspåner og halm på gulvet - til de høns som ikke sover på pinde. Så har de noget at putte sig i. Når det er koldt bruger hønsene mere energi, og det er derfor en god idé at fodre med lidt ekstra godt som knækket majs, rosiner og brød. Jeg har skrevet lidt mere om at holde høns om vinteren på nedenstående link.
http://www.hønsegården.dk/hons-om-vinteren.htm (http://www.hønsegården.dk/hons-om-vinteren.htm)
-
Jeg bruger blandning af easy strø og easy way http://www.easy-stroe-shop.dk/info/easy_way_Stalosan_175l1.aspx
samt halm ... det er det samme som jeg bruger til hestene ....