Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Søs, Tisted efter 02 ſeptember , 2008, 19:25
-
Synes lige i skulle se mit nye luksus hønsehus.
Vi bor på et nedlagt landbrug, hvor der i 1933 blev bygget nyt stuehus. Det gamle stuehus fra 1880 fungerer, sammen med stalden, som udbygninger.
I det gamle stuehus, har min mand under min "kommando" ;D indrettet nyt hønsehus. <M
Det er måske ikke så nemt at se på billederne, men der er godt med vinduer, som giver godt med lys hos dem.
Kyllingerne har adskilte rum, hvor de bliver delt/flyttet efter alder.
Hønse rummene er opdelt i stor kochin, stor lys sussex og stor gul silke, som alle har hver deres adskilte hønsegård.
(http://www.bricksite.com/User_files/L/dde7a75c29e3b5f80234472c82002071.jpg)
Kyllingeafdeling
(http://www.bricksite.com/User_files/L/b71119f1276e4cc77f2cf37d1d2be946.jpg)
Hos de voksne
(http://www.bricksite.com/User_files/L/db1ad914c6b828c92136c0362821ea2d.jpg)
Sussex og silke
(http://www.bricksite.com/User_files/L/72a3c2a77cf36794a3e4496ef46baece.jpg)
Kochin
-
Hvor er det flot Søs...
Dig kan man da godt være høne hos.
Tillykke med det.
K.H Lene
-
Tillykke med hønsehuset, det må være skønt at kunne give sine dyr så gode forhold.
<M
-
Det ser rigtig flot ud ;D Dejlig at være høns hos dig !!
-
Jeg nyder det simpelthen også hver dag.
Men det var også et stort stykke arbejde. (http://www.mysmiley.net/imgs/smile/tongue/tongue0006.gif)
Da min mand havde lavet alle bur-skillerummene, pudset den del af væggene der trængte (ca. 50%)og støbt nyt gulv(http://www.mysmiley.net/imgs/smile/happy/happy0065.gif), gik jeg stille og rolig og malede vægge og lofter - et rum af gangen. Jeg kunne meget meget tydeligt se, hvor jeg kom til, for alle lofter er træ og var meget mørke.
Og så er det sjovt at tænke på, at før det nye stuehus blev bygget i 1933, da var hønsenes del af det gamle stuehus faktisk en separat lejlighed, hvor der boede en familie med 5 børn! Man kan rolig sige, at vi alle har en noget anden bolig standard idag.
I bunden har jeg ca. 10 cm sand, som jeg river ren for klatter et par gange om ugen, så der er stadig næsten ligeså pæn, som da hønsene flyttede ind.
-
Det er virkelig luksus klasse både for hønsene og dig! Jeg er kun lidt misundelig. <R Vores hønsehus var der allerede, da vi købte dette hus. Siderne er af metal, der er et pænt vindue og en dør af træ; men det er ikke nemt at holde så rent, som dit er. Det er dog hyggeligt som bare pokker - og rigeligt stort til tre lyse sussex.
Godt job Søs og husbonde <M
-
Det ser da rigtig godt ud, mit hønsehus er bare en gammel svinestald, jeg ville da ønske det var mig med så dejligt et hønsehus. :D
-
Mit gamle hønsehus var også den gamle svinestald.
Virkede nu fint nok, men dette er bare så meget bedre ;D
-
Fedt hønsehjem.
Det er rigtig dejligt at se så mange forskellige slags huse til hønsene. Det er super inspiration til udvikling/udbygning af ens eget.
Mange gok-gok
Stinne