Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Ingi efter 06 ſeptember , 2011, 19:34
-
Mine fine nye hønsegård står tom, og venter på en lille fin flok høner. Jeg kunne forestille mig Maraner, eller Orpington, Wyandotter eller eller eller....og store høns, ikke dværge, med smukke brune æg i. Gerne unge dyr, men ikke daggamle kyllinger <O.
Hanen må vi se bort fra, her i Hørsholm, desværre. <W
Jeg håber at høre fra en hønsefar eller -mor, der har lidt dyr tilovers.
Ingi/Hørsholm
-
Hej Ingi Hørsholm
Jeg kørte forbi en dyrefoderforretning i Birkerød i dag og der var et skilt med høns og kylllinger til salg, så jeg var lige inde og høre hvad det var for nogen, men de havde ikke nogen der men et telefonnummer til en i Ølstykke, men de kunne ikke sige hvad det var for høns og kyllinger han har så man skal ringe til ham og så kan man hente dem i Birkerød. Du kan få nummeret til hønsesælgeren af mig 21 25 05 04 eller 47 10 10 43 han skulle hedde Flemming.
Vil også selv prøve at ringe til ham i morgen kunne også godt bruge et par stykker mere. Ja det er møg ærgerligt vi ikke må have haner her i Hørsholm.
Dorthe/ Hørsholm
-
Jamen så skal du da på havens dag og se på høns og snakke med nogen der vil sælge til dig..
http://www.racefjerkrae.dk/havensdag/