Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Helle Ludvigsen efter 01 August , 2011, 17:02
-
Efter at have læst og søgt på forskellige metoder til at bekæmpe blodmider, kom min kloge mand pludselig i tanke om et firma der laver biologisk skadedyrs bekæmpelse.
I morgen henter jeg biller hos http://www.bioproduction.dk/
De skulle efter sigende kunne komme ind der hvor blodmiderne også sidder og simpelt hen æde dem.
Så nu håber jeg dette kan komme de bæster til livs.
I hører nærmere *k
-
:D glæder mig til en opdatering /o
-
Hvor vil det dog bare være FEDT, hvis det virker *y
Jeg *k og venter spændt på resultatet.
-
Simpelthen genialt, hvis det virker. Hvad med hønsene mon ikke de æder billerne?
VH Gunni.
-
Så længe det er arter der høre hjemme her i forvejen, så er det jo super fedt!
-
Jeg har tre små hønsehuse hvor jeg har eller har haft synlige blodmider. Det ene har jeg spulet med højtryksrenser, decinfiseret, malet, spartlet alle revner og sprækker og sprøjtet med fluegift. det andet har jeg vasket med decinfektionsmiddel og det sidste har jeg tænkt mig kun at rengøre på normal vis. Altså tømme for strøelse, rengøring af fodertrug m.m.
Alle tre huse får så en gang rovmider.
Jeg får mere udførlig vejledning imorgen når jeg skal hente "nytte dyrene"
*k *k *k *k *k *k *k *k *k *k *k *k *k *k
-
jeg har i mit fag som anlægsgartner tit brugt nematoder som "sprøjtegift" det er super effektivt og man kan få dem speciel designet til næsten alle formål, det er også i min verden vejen frem til at bekæmpe mange skadedyrs overførte sygdomme i planter og træer, den eneste ulempe er at det stadigt er p..... dyrt.
jeg har faktisk lige snakket med min nematode pusher i dag, og han mener bestemt at man ville kunne lave nogle der angriber mider og lus og derefter dør, det smarte ved nematoder er nemlig at de dør ret hurtigt hvis de ikke får konstant føde. derfor rissikere man ikke en fauna forurening.
Mvh. Mogens
-
hvad sker der så med de biller bagefter? hvis jeg må spørge - er de nemmme at finde igen eller forsvinder de bare når der ikke længere er "mad" på hønsene?
-
Mon ikke det er rovmider, der skal spise blodmiderne?
Jeg bruger også rovmider, hvis jeg får spindemider i drivhuset.
-
DET glæder jeg mig til at høre mere om!!!
Hilsen hende der snart udvikler hvæsende åndedræt efter 2 dages (næsten) uafbrudt sprøjten 8)
-
Helle.
Ved du også hvad det koster? Ikke at jeg har blodmider p.t., men det kunne jo pludselig ske.
Også gerne lidt info om hvor man kan skaffe sådanne rovmider.
Jeg er ikke i tvivl om at man kan finde noget via Google, men det er dog lettere at få info fra en der allerede er i gang. :D
-
Nyttedyr plejer desværre at være ret dyre :(
-
Så er der sat rovmider ud i de tre hønse og kyllingehuse jeg har. Jeg købte to beholdere med hver 2500 rovmider for ialt kr 300,-
Det skulle kunne række til 20m2 hus.
Rovmiderne drysses ud de steder, hvor blodmiderne ses. Her skulle de så gerne gnaske æg, larver og nymfer i sig. De voksne blodmider mener man ikke rovmiderne kan tage, men det er endnu ikke færdig udforsket.
Bioproduktion, hvor jeg har købt, er stadig igang med at forske i bekæmpelse af blodmider. De ville derfor gerne have tilbagemeldinger fra brugere.
Rovmiderne kan æde 2 blodmider om dagen. Hvis der ikke er føde nok (blodmiderne er væk /o) forsvinder de. Det er uvist om de dør eller blot finder andre steder med føde.
-
Jeg er altså vildt spændt på at høre om dine resultater.
-
Meget interessant. Og prisen er jo bestemt ikke afskrækkende med 165 kr/"pakke" incl. moms og forsendelse. Det er jo stort set ikke mere end en dåse Staldchok. Glæder mig meget til at høre dine erfaringer. Er dog lidt skeptisk, da de på hjemmesiden (www.bioproduction.dk (http://www.bioproduction.dk)) skriver, at jordrovmiden for det meste opholder sig på eller i jorden, mens blodmiderne jo lever i diverse sprækker i sidepinde mm. Hvis du får positive resultater, vil jeg dog helt klart afprøve det hvis jeg igen får problemer med de små bæster.
-
Det lyder rigtig spændende /o
Jeg håber sørme det virker, for jeg har i eftermiddags været helt indhyllet i en sky af Staldchok, og det kunne jeg godt undvære :o
-
Lidt off topic:
Jeg har brugt nematoder mod dræbersnegle, og jeg skulle hilse og sige, at det er effektivt
ud over alle forventninger. /o
Men i og med, at dræbersnegle æder deres døde kammerater, bliver nematoderne ført videre helt op
igennem 3-4 generationer, så det er sikkert en del af succesen.
Held og lykke med forsøget.... *k
/Klaus
-
Hej klaus det med nematoder mod dræbersnegle må du da gerne fortælle mere om ;D /o
-
Hej Louise,
Det virker sådan, at man køber sine nematoder (de har dem i Silvan på bestilling, men det er billigere hos producenten på Fyn)
Så laver man en "agurkesalat" med agurker og andet grønt, som man vender i nematode-grøden, :o
og så spreder man det de steder hvor monstrene færdes. Man opløser så resten af nematoderne i vand,
1:10 så vidt jeg husker, og det vander man ud rundt om sin grund/ejendom.
Nematoderne er en parasit, som går i sneglenes tarmsystem og slår dem ihjel på et par dage. Når så den døde
snegls kollega kommer forbi, tænker den MAD! ;D og æder sin fætter, og får derved nematoderne ned med måltidet.
Så dør den, og bliver spist af sin grandkusine, og så kører møllen videre
Det tynder godt ud i bestanden, men udrydder dem ikke helt - så skal man lave en aftale med sine naboer,
om en samlet og fælles bekæmpelses-strategi.
Men det virker virkelig godt, er min erfaring, så good luck, Louise.
Var forøvrigt i Sverige: derovre kalder man dem "Morder-snegle" - lidt over målet, men okay: budskab modtaget :D
-
Hej Helle
Er det muligt med en update på dit lille forsøg. ;)
-
Så er der godt nyt fra hønsehuset.
Med en stor portion tålmodighed viser det sig nu at rovmiderne har fået overtaget i det store af mine hønsehuse 7m2.
Det er det hus jeg har gjort aller mest for at bekæmpe blodmiderne i, men desværre også det hus, hvor de var flest. Huset havde jeg totalt rengjort og decinfiseret. Derefter spartlet alle sprækker og malet med træbeskyttelse. Hønsene havde været på "lejr tur" under åben himmel men med et halvtag de kunne gå ind under, i over en uge. Derefter havde jeg sat ca 3000 rovmider ud i huset. Givet hønsene adgang igen og .......ak. efter 2 døgn kunne jeg igen se masser af blodmider under sidepindene. Jeg vidste godt at rovmiderne skulle have tid til at få ædt sig gennem blodmiderne, men alligevel, efter alt det arbejde ???
I de mindre huse var resultatet hurtigt at se. Efter rengøring gik der et par dage, så var der også blodmider at se igen, men efter en uge har rovmiderne fået overtaget her. DET VIRKER /o
Efter endnu nogle dages venten synes det nu alligevel at være vendt til rovmidernes fordel i det store hønsehus også. Igår skrabede jeg mider ud under sidepindene og til min glæde kunne jeg nu se at langt hovedparten var rovmider og ikke blodmider. Rovmiderne er brunsorte og bliver ikke blodige når man maser dem mellem fingrene. /o
I et tredje hus var min tålmodighed ikke så stor, så der afprøvede jeg et andet våben,: FROSTSPRAY!!!
Det var en idé jeg fik efter at have læst en artikel om at blodmiderne ikke kunne tåle kulde HA! /1 /1 /1
Det kan de bestemt heller ikke og slet ikke -30 til -40 grader. Sprayen bruges til elektronik, men er giftfri. Man skal dog huske at bruge handsker, for at undgå forfrysning på egne fingre.
DET MÅ NATURLIGVIS IKKE BRUGES PÅ HØNSENE
Jeg sprøjtede miderne hver dag i 3 - 4 dage til jeg ikke kunne se nye kravlenede kryb. SUPER /o
Min kamp mod blodmider fremover bliver en kombination af de to metoder. Frostspray ved nye eller kraftige angreb og rovmider en gang om året til forebyggelse. SÅDAN
*o *o *o *o
-
lyder kanon(!)
godt indlæg!
jeg bruger frontline spray - men synes meget(!) bedre om tanken m. rovmider - for de tager jo alle dem jeg ikke ser og dør når deres mission er fuldbragt - genialt ;D
-
Måske et dumt spørgsmål.. Men findes der forskellige rovmider?
For der står ikke noget andet end nyttedyr osv..Men under rovmider på søgning af google, kommer der også en hel masse op om rovmider kan leve på mennesker og ja vores kæledyr ifølge Netdyredoktor altså ikke noget synderligt nyttedyr.
:-\
For hvis det er de samme, så ender vi da måske med også at skulle vaske kæledyr i luseshampoo = dobbeltarbejde.
Håber så bare en smule, at det er et kælenavn for søde små havedyr til roserne :) Er ikke så ferm i en have.. ::)
-
Hvis de kan leve på vores kæledyr, og os :o gys,,,, så er det vel fordi vi har lus og lopper evt. /d