Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Tanja Pedersen efter 30 Juli , 2011, 19:38
-
Vi ææælsker svampe, og er så heldige at vores lille skov bugner med alskens fristelser for tiden. I dag har vi plukket disse rørhatte, men kan vi spise dem? De ligner jo Karl Johan, men kan det nu også passe? De er er fundet i granskov tæt ved sø og eng.
Nogen med svampeforstand der kan hjælpe? Vi vil jo nødig blive sløje, så vi tør ikke eksperimentere før vi har fået artsbestemt rørhattene.
-
Det er Karl Johan, finfin spisesvamp.
Stort set alle rørhatte kan spises lige bortset fra djævlens rørhat.
Ikke alle smager lige godt, men de er ufarlige.
Hatten skal være fast at føle på, ikke som en krydderbolle, de mindste er som regel de bedste
-
Det er Karl Johan, finfin spisesvamp.
Stort set alle rørhatte kan spises lige bortset fra djævlens rørhat.
Ikke alle smager lige godt, men de er ufarlige.
Hatten skal være fast at føle på, ikke som en krydderbolle, de mindste er som regel de bedste
Er det rigtigt Marianne? Jamen *o!!!! Hvordan skal vi tørre dem? Dem vi har taget er fine og tørre i hatten, men lidt spist hist og her af andre dyr. Mange af rørhattene var "som våde krydderboller" i hatten, og hel eller halvrådne.
Ih hvor jeg glæder mig over, at vi har Karl Johan'er i baghaven! :D
-
Nå, jeg huskede lige forkert, den hedder Satans Rørhat (http://www.fugleognatur.dk/artsbeskrivelse.asp?ArtsID=5443).
Karl Johan (http://www.fugleognatur.dk/artsbeskrivelse.asp?ArtsID=2639) kan især kendes på at stokken er tyk forneden og smal foroven.
Der findes mange gode rørhatte, nogle bliver blålige, når man rører ved rørene eller skærer dem igennem, og ser ret giftige ud, men de er også gode.
Jeg har aldrig tørret svampe, men du kan læse noget her (http://www.fugleognatur.dk/forum/show_message.asp?MessageID=47944&ForumID=21)
Karl Johan er helt klart en klart en af mine ynglingssvampe - MUMS!
-
Lækkert Tanja! Jeg ville gerne lære at samle svampe, men jeg tør ikke selv give mig i lag med det ;)
-
Tak for linket Marianne. /o
@Mikkel: Vi har heller ikke rigtig turde samle før. Kun med granmælkehat og rabarbersolhat, fordi de er så genkendelige, men jeg vil så gerne lære om svampe, nu vi er flyttet ud i en skov. Det bugner med svampe, og de ser så lækre ud alle sammen - også den røde fluesvamp (omend ikke lækker, så flot da ;)).
-
Dem vil jeg da gerne overtage...... ;D
Har familie liiige i nærheden, så måske møder du mig helt tilfældigt i skoven. ;)
Og så til det mere seriøse......Jeg bryder mig dog ikke om at bestemme svampe uden at se, lugte og smage. Men de fleste rørhatte er jo spiselige og mange er velsmagende - undgå dog galderørhatten. Vi har altid flere svampebøger med i skoven for at dobbelttjekke, hvad vi finder.
Vi spiste kantareller igår - svampe er fantastiske /o
-
Google på nettet ....så finder du nok en tørremetode .... noget med lamg tid ved 80-100 grader i en ovn eller noget.
Jeg eelsker også svampe ...men da jeg er den eneste der har denne fornøjelse i hustanden så må jeg også gemme af skovens skatte. Men jeg plejer at blanchere dem på en pande og så fryser jeg dem ned til jeg en dag får lyst til at putte dem i et eller andet.
-
Jeg er bestem ikke svampeekspert, men min far har gennem årene plukket rigtig mange Karl Johan og dem du har der ligner dem godt nok rigtig meget.
Glæd dig til at bruge dem, de smager afsindig lækkert :P
Min mor plejer også at blanchere og fryse dem ned i mindre portioner. Det fungerer rigtig godt.
-
Jeg er doven så jeg fryser dem bare delt i småbidder... så op af fryseren, og på panden når de er optøet ;)
-
En dehydrator kan vel bruges til at tørre svampe...
http://www.hjemmeproduktion.dk/shop/toerreapparat-dehydrator-9c1.html (http://www.hjemmeproduktion.dk/shop/toerreapparat-dehydrator-9c1.html)
-
lækkert, der hvor jeg kommer fra er vi vant til at gå på "svampejagt", Karl JOhan, skærer vi i kvarter, og så på en snor- du tager en stor synål med par meter tråd, lige meget hvilken, og så lige som perler på snor, et stykke efter anden.
så hænger du det hele enten over radiator, ude i fyrrum eller i nærheden af anden varmekilde- brændeoven f. ex, efter nogle dage kan du se at de svinder meget og tørrer ud, når de er helt kans tørre, ind i syltetøjsglas og lukkes tæt med låge- vupti klar til opbevaring op til flere år, de smager fantastisk i kålretter eller hvad du nu vil bruge dem i, inden brug skal lige lægges i blød natten over.
-
Vi tørrer svampe på følgende måde:
Rørhatte skives og lægges på plade med bagepapir. Sæt dem i ovnen: Brug varmluft og max 40 grader. De skal tørre et døgn ::) Tjek at de er knasende tørre inden de hældes på glas /o
-
Lækre billeder, og fedt med gode svampe i baghaven. Karl Johan og Galde rørhat kan godt ligne hinanden for uerfarne.Galde rørhat er ikke giftig men smager MEGET grimt, hvor imod Karl Johan er en af de få svampe, man kan nyde rå. Så skær en lige flig af og læg den på tungen et øjeblik og spyt så ud. Får du en meget grim bismag, er det desværre Galde rørhat, og den kan ødelægge en hel ret rent smagsmæssigt. Karl Johan har en lidt nødde agtig smag. Jeg krydser fingre for, det er Karl Johan du har fundet.
-
Mange tak for gode råd til tørring af svampene :). Desværre er de alle sammen angrebet af orm <W!!! Så jeg får alligevel ikke dejlige Karl Johan'er til at tørre og gemme :(. Hvor surt. Er det alm. med så massivt angreb af orm?
-
Det var ærgeligt Tanja, og ja til dit spørgsmål. Karl Johan er dersværre en ormedelikatesse. Jeg samler altid Karl Johan meget tidligere på sæsonen, hvor svampene er mindre og ikke nået at blive angrebet.
-
Ærgeligt , Tanja /d
Hvis du finder svampe som er yngre dvs. Ikke helt så store som dem du har fundet, så er risikoen for orm mindre.
Heldigvis er svampesæsonen jo ikke slut. Kunsten er at besøge sine gode svampesteder ofte, så du kan plukke dem på det rigtige tidspunkt.
Hold øje med jordbund, bevoksningens type og alder samt vejret (passende mængde regn). Efterhånden får du en fornemmelse af, hvor der bør være svampe og hvornår /o
Så tillykke med dit svampested i "baghaven" :)
-
Hvis man ikke har lyst til at smage på den tvivlsomme Karl Johan-Galderørhat an man kende Galderørhatten på at den har et mørkt net øverst på stokken.
Mht opbevaring af din næste fangst an du lige skære den i stykker og vende den på en varm stegepande i smør nogle minutter og så i fryseren.
Tag i skoven mange gange i de næste uger og kik efter, der kan nemt komme flere samme sted, ellers noter tidspunktet til næste år.
-
Når jeg samler svampe renser og skærer jeg dem altid på findestedet...så slipper man for at slæbe en masse hjem man senere på kassere pga af de desværre ofte ormeangreb. En stor svamp kan godt være angrebet et sted som man kan skære af og resten kan bruges /o