Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Thomasminde efter 25 Juli , 2011, 10:38

Titel: Moskusællinger lukkes ud hvornår?
Indlæg af: Thomasminde efter 25 Juli , 2011, 10:38
Jeg har anskaffet mig en moskusand med ællinger. I følge sælger er ællingerne 8 - 10 dage. Jeg har indtil videre placeret dem i et aflukke i hestestalden, hvorfra de ikke kan komme ud.

Hvornår kan jeg lade andemor og ællingerne komme ud, og hvornår vil de ud? Meningen er, at de skal kunne gå frit omkring på ejendommen, så der er altså ingen indhegning.
Titel: Sv: Moskusællinger lukkes ud hvornår?
Indlæg af: Lærke M. P. efter 25 Juli , 2011, 10:42
Vi har et hold på 22 ællinger med 2 mødre, der er blevet udruget og fra starten har gået frit i hønsegården sammen med de resterende ænder og høns, så det er kun rovdyrene jeg ville være bekymret for
Titel: Sv: Moskusællinger lukkes ud hvornår?
Indlæg af: Thomasminde efter 25 Juli , 2011, 10:56
Så jeg kan altså bare lade døren stå åben, og så kan andemor selv bestemme tempoet?
Titel: Sv: Moskusællinger lukkes ud hvornår?
Indlæg af: Jesper Arnecke efter 25 Juli , 2011, 11:15
Min andemor ligger åbent åbent og bestemmer selv hvornår det er passende at gå ud...
Jeg mistede 6 ud af 7 ællinger sidste gang, så det har nok sine konsekvenser at gøre det sådan..

Hvis du vil være mere sikker på at de bliver voksne, så giver det god mening at holde dem inde i stalden :)
Titel: Sv: Moskusællinger lukkes ud hvornår?
Indlæg af: Thomasminde efter 25 Juli , 2011, 13:52
Jeg har åbnet døren, og de spadserer allerede fornøjet rundt i haven. /o

Tusinde tak for hurtige og konkrete svar.
Titel: Sv: Moskusællinger lukkes ud hvornår?
Indlæg af: louisepedersen efter 28 Juli , 2011, 00:04
hej henrik jeg vil bare lige indskyde- hvis du ikke allerede ved det at de små ællinger IKKE kan tåle at være ude i regnvejr eller generalt blive våde før deres fjerdragt er klar til det.  De dør af kulde så...
Det kan nogengange være et problem for andemor selv at finde ud af at få dem ind når det regner, så hold lidt øje med dem  /o
Titel: Sv: Moskusællinger lukkes ud hvornår?
Indlæg af: Thomasminde efter 28 Juli , 2011, 08:05
Hej Louise,

Det var jo en oplysning af væsentlig betydning, som jeg ikke var klar over. Tak for den  /o /o
Titel: Sv: Moskusællinger lukkes ud hvornår?
Indlæg af: Mette Nygaard efter 28 Juli , 2011, 14:06
Mine andemødre er rigtigt dygtige til at passe på deres ællinger. F.eks. tager de dem inden for, når de synes de har været ude længe nok.

Jeg lukker dog ikke mine ællinger (med andemor) ud, før ællinger er vokset til over "krage-mundfuld-størrelse", dvs. til de er ca. på størrelse med en hånd.