Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: tjavs1 efter 14 Juli , 2011, 14:57
-
Hej.
Jeg er interesseret i at købe nogle gæs "danske grå gæs" hedder de vist.. Er der nogen der vil sælge..
Mvh
Karsten
-
Hej Karsten
Ikke nogle til salg, har 6 store gæslinger fra april, men jeg havde bare svært ved at finde rugeæg/gæslinger fra denne race. Men forsøg rundt omkring, de er fantastiske og meget smukke :)
Held og lykke med det :)
-
Er det gæs eller gæslinger du søger?
Jeg kan nok finde navn på 2-3 stykker der vil sælge gæslinger her i området.
Er det nogen du vil bruge til udstilling, avl eller slagtning?
-
Hej igen..
Tak for jeres hurtige svar og undskyld min langsomme respons ;)...
Det lykkedes mig at finde mine gæs og har nu 7 stk gående.. Fantastiske dyr med stor underholdningsværdi, specielt for ungerne.. ;D.. Jeg har købt en grisehytte til dem, men er meget i tvivl om, hvad der skal være af strøelse i bunden, hvis der da overhovedet skal være noget.. Mener at have læst de helst vil ligge direkte på jord, men det er da svært at holde rent vil jeg mene.. ? Er der nogen herinde der har nogle gode råd...?
-
vi har også 7 gæs gående - indtil oktober vil jeg håbe...
de har en hytte men de VIL ikke bo der de ligger sig foran hytten direkte på græsset, vi startede med strøgelsen, men droppede det ret hurtigt, for som du også erfarer er ret umuligt at holde rent...(eller skal det skiftes dagligt...)
-
Lad dem blot ligge på jorden foran hytten, men der skal være el hegn uden om indhegningen for at holde ræven på afstand.
Mine gæs og nu også gæslinger ligger frit ude på marken, med mulighed for at gå i en grisehytte, men de går ikke i hytten frivilligt.
En strømtråd ca. 10-20 cm over jorden og en ved overkanten af hegnet holder ræven væk.
-
Tak for jeres svar.. Jeg skal da vist ud at trække noget tråd til strøm så mikkel ikke kommer på visit.. >:(