Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: tschack efter 10 Juli , 2011, 23:02
-
Hej. Jeg har brug for lidt hjælp. i marts var jeg med Familien i Kenya og på safari så vi vilde perlehøns (vedhæftet på foto). Disse perlehøns forelskede min svigerfar sig i, og kunne godt tænke sig at have nogen på sit fritidslandbrug. Er der nogen der kan hjælpe med hvad racen hedder (eller en race der ligner) og er der nogen der ved hvor man kan købe sådan nogen i Danmark?
-
Det er en Gribbe Perlehøne, meget smuk fugl.
Jeg tror dog kun den findes i Zoo her i Danmark, hvis der overhovedet er nogen af dem her i landet.
-
Den er godt nok smuk.
Men det er Perlehøns generelt,og der er mange forskellige i Dk de er bare charmerende hvis i har pladsen til dem
Vh Niels
-
Velkommen på forum, Thomas :D
Jeg kan godt forstå, din svigerfar er faldet for dem, for de er meget smukke *p
Måske kan Bjarne Andersen her fra forum hjælpe jer med oplysninger.
-
Hej i rare mennesker.
Tak for jeres besyv med min søgen efter gribbe-perlehøns.
Jeg har higet og søgt mange steder, og må give jer ret (som om det ikke var klart fra start af ;D) ;D Det er ikke en nem opgave jeg har sat mig selv på.
Jeg har dog ikke givet op endnu, så skulle der i mellemtiden være en af jer der har et lille bud på hvilken sten jeg kunne prøve at vende, så vil jeg være jer meget taknemmelig.
Med venlig hilsen og med tak for jeres hjælp indtil nu.
Thomas Schack
-
har lige googlet lidt.. ham her har billeder af dem dog under fasaner ;)
http://www.frandsensfugle.dk/index.html
måske han kan svare dig.. og skulle det lykkedes dig at få fat på nogen må du da gerne sende mig en PM :-)
Kari
-
Hej i kloge mennesker.
Det ser ud til at jeg er kommet så langt nu, at jeg behøver råd om pasning af Gribbe-perlehøns. Jeg har kendskab til at de behøver særlig vilkår for varme i dette kolde land. Kort sagt. Hvor kan jeg finde noget om foder og bolig til de kære fugle??
P.s. tak Kari. dit råd var lige i øjet /o /o
-
Så er Gribbe-perlehønsene kommet sikkert hjem. Og hold da op, hvor de er flotte.
<E til alle jer, der gav råd og vejledning på vejen dertil. <M
Med venlig hilsen
Thomas.
-
Hvor har du købt dem fra, hvor mange hanner og hunner går sammen, hvor stor er din gård?
VI VIL SE BILLEDER!!!!!! :o :o
Nøøøøøøøøøj jeg er misundelig, men må nøjes med mine "rigtige" perlehøns.
-
JA, vi vil se dem med billeder og hele pivtøjet :D
-
Ja, billeder, det er sgu spændende det her.... /o
-
Jeg glæder mig også til billeder og måske et tip om, hvor så smukke dyr kan købes.
-
For nogle år siden havde man dem i Jesperhus på Mors.
-
Jeg kender sønne af en af brøderne der har jesperhus. :)
Jeg spørger ham i morgen hvordan og hvorledes. Hvor de fik dem fra . ;)
-
tschack vi vil høre mere :D
Min ven mener ikke de har haft dem i Jesperhus. Men jeg har fået ham til at spørge derover :)
-
Det er nogle rigtig smukke fugle! Jeg har også set dem i Kenya, i Samburu nationalparken i nordvest. De er i flokke på 10-15 styk. Jeg har nogle billeder et eller andet sted, jeg skal se om jeg kan finde dem. Vi fik af vide at de var noget mere sjældne end de "almindelige" perlehøns som der også var rigtig mange af. De var nu meget sjove, for de gik rundt om bilen lidt som gråænderne går rundt fødderne på en når man er i en park ::)
-
Hej alle. Vi fik et par gribbeperlehøns i efteråret, og de har været dejlige at se på. Her for en uge siden sad hønen desværre pludselig en morgen og var død. Hun havde ellers spist, men havde godt nok haltet lidt i en uges tid. Vi blev meget kede af det.
Nu er vi nok enige om at forsøge at finde en ny høne til vor hane - så hvis nogen kender folk med gribbeperlehøns, hører vi gerne om det.
Birthe
-
Hvor købte du det første par fra Willy?