Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Magnus efter 09 August , 2008, 15:31

Titel: Forskelligheder i søskendeflok
Indlæg af: Magnus efter 09 August , 2008, 15:31
Jeg har jo som førnævnt anskaffet mig en Araucana til at krydse med mine Danske Landhøns.
Inden jeg tog beslutninge, havde jeg tænkt det hele godt igennem. Araucana-hønens kyllinger ville alle ligne hende: ærtekam, haleløse (måske med enkelte halefjer), med eller uden ørekvaster, og alle ville haave anlæg for blåskallede æg. Nogenlunde sådan her:
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/normal_DSCF4177.JPG) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/DSCF4177.JPG)

(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/normal_DSCF4160.JPG) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/DSCF4160.JPG)
Disse to er fra hende. Den ene er høne (til venstre i sidste billede), den anden er hane.

Men se så her:
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/normal_DSCF4159.JPG) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/DSCF4159.JPG)
Denne hønneke er søster til de to, og har altså både samme mor og samme far. Men hun har enkeltkam, landhønsefarve, og hale.  :o Jeg havde ligefrem svært ved at kende hende fra den Landkylling hun gik sammen med. Dybt godnat...   ??? :P

Her er moderen:
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/normal_DSCF3064.JPG) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/DSCF3064.JPG)
Og her ses de tre sammen med en Dansk Landkylling:
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/normal_DSCF4195%282%29.jpg) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10830/DSCF4195%282%29.jpg)

Min eneste konklusion er, at moderen må være en krydsning, eller et barn af en krydsning.

Det giver i hvert fald et indblik i, hvor forskelligartede helsøskende til tider kan være... :D
Titel: Sv: Forskelligheder i søskendeflok
Indlæg af: Berit efter 09 August , 2008, 18:36
Nej jeg tror ikke hun behøver at være en krydsning, men det bliver ikke altid som planlagt, men det er da spændende at prøve at få det resultat som man vil have  ;D
Titel: Sv: Forskelligheder i søskendeflok
Indlæg af: Magnus efter 09 August , 2008, 19:18
Logik er desværre en meget integreret del af min måde at tænke på.

Jeg kan sagtens fortælle mine tanker i alle detaljer, men hovedsagen er, at det kun giver mening hvis moderen ikke selv er renavlet. Hun skal hverken være renavlet ærtekam, renavlet farvetype eller renavlet gumpehøne. Ellers er det så godt som uforklarligt.
Titel: Sv: Forskelligheder i søskendeflok
Indlæg af: Berit efter 10 August , 2008, 09:23
Magnus du må være matematiker, og det skal du absolut ikke være ked af, jeg synes det er et gode at kunne tænke logiksk.
Ja her ville jeg indsætte et citat.
Skrevet af magnus
Logik er desværre en meget integreret del af min måde at tænke på.
 ;)
Titel: Sv: Forskelligheder i søskendeflok
Indlæg af: Finn Jensen efter 10 August , 2008, 09:33
Kan det også være at faderen egentlig er en landhane. Høner kan faktisk "gemme" sæd i lang tid så kan det være at det æg som den hønekylling er kommet ud af er der første og derfor fra en landhane?
Titel: Sv: Forskelligheder i søskendeflok
Indlæg af: Magnus efter 10 August , 2008, 11:03
Mener du, at de to Araucana-agtige skulle være rene Araucana'er?
Det er ret usandsynligt. Jeg ventede i omkring 3 uger inden jeg tog rugeæg fra hende, så det burde være landhanen. Desuden har især den ene ansats til halefjer, hvilket jo mig bekendt er sjældent hos Araucana'er. Men det kan da alligevel godt tænkes. Netop derfor har jeg også udruget et kuld senere. De er dog stadigvæk for små til at man kan sige noget om det...

Jeg planlægger at fortynde moderens gener så meget som muligt, og henad vejen - måske - renavle hendes efterkommere som Danske landhøns med blåskallede æg. Det er sådan noget en nørd som mig finder spændende.   ;D ;D ;D
Titel: Sv: Forskelligheder i søskendeflok
Indlæg af: Hanne Lottrup efter 10 August , 2008, 13:03
Her skal vi vist have Lone Aasted ind over.... ;)
Titel: Sv: Forskelligheder i søskendeflok
Indlæg af: Lone efter 10 August , 2008, 14:57
Tja..
På en måde giver du selv svaret, Magnus: Du prøver for sjov at krydse araucaner med landhøns, der ligner i farve og størrelse. Af det får du en blandet landhandel, som ligner landhøns, men har nogen af araucanerens gener. Sandsynligvis vil dette høneafkom lægge blå æg, når den tid kommer. Men det er netop det farlige, for krydser du igen dette afkom, får du en endnu mere ugennemskuelig genmasse, hvor af 75 % vil lægge blå æg, men kun de 25 % være 'ægte' (med dobbelt dominant for blå æg), 50 % vil godt nok lægge blå æg, men kun være enkelt dominant for blå æg, og 25 % vil lægge hvide æg og være uden gen for blå æg.
Og rent ud sagt, er det skide træls, når der kommer nogen i omløb/handel med kun halvægte araucanergener! Jeg har selv prøvet at købe en dyr hane fra den anden ende af landet, fra en, der ellers stod som avler af araucana. Men som spolerede min avl i et år ved ikke at være ren mht. gener for blå æg. Og siden har jeg også kæmpet med en enkeltkam fra en anden hane, også fra en 'ægte' hane
Det kan meget vel tænkes, at araucanahønen har lidt blandet blod i årerne, netop fordi, det er så nemt at lave høns, der lægger blå æg og så kalde dem en ægte araucana, hvis farven og halen passer.
Jeg siger ikke, at du er ved at rode dig ud i noget, men jeg vil kraftigt opfordrer dig til at holde krydsningerne 'inden for murene'.
Titel: Sv: Forskelligheder i søskendeflok
Indlæg af: Magnus efter 11 August , 2008, 09:04
Du kan være ganske rolig. Værken Araucana'er eller Landhøns skal komme til at mærke det mindste til denne krydsning. Og jeg har som sagt planer om at krydse tilbage på landhøns, hvilket giver nogle lidt mere forudsigelige resultater. Og den stopper ikke der. Mindre end fem tilbagekryds på landhøns - regnet fra næste år - lader jeg mig ikke nøje med. Så farvel, Araucana...