Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: tekfa efter 28 Juni , 2011, 10:44
-
Er der nogen der har kendskab til hvor man kan købe denne franske slagtekylling.... eller få fat i rugeæg.
Jan Møhl
-
Prøv at søge på brugernavnet MichaelChristensen under medlemmer, han har vist haft held til at skaffe nogle :)
-
Tak ... det vil jeg prøve...
Jan
-
Yep...
det er mig...
Jeg har hentet en "stor" portion æg og kyllinger for et par måneder siden, så nu er der et par stykker her på forum der har. Har dog kun til eget forbrug tilbage.
Rugeæg eller kyllinger derfor først til foråret, eller hvornår de der basser nu begynder på det der med æg.
Jeg har aldrig smagt, og venter derfor spændt på at slagte de små overskudshaner.
:)
-
Kender du de andre der har dem.... og forstår jeg det sådan at du ikke sælger hverken kyllinger eller rugeæg..... har planer om at starte op næste forår.... har pt. 36 slagtekyllinger af anden race.
Jan Møhl
-
Jeg har 25, Le Bresse kyllinger i mit hønsehus i dag, de er fra starten af maj, så de er ikke så store at de kan det med æg.
De bedste af de 25 kyllinger skal danne rygraden i min fremtidige besætning (resten skal spises!!). Jeg håber at jeg dermed kan sælge rugeæg og muligvis også kyllinger forår 2012. Så hvis du planlægger opstart med Bresse i foråret så kan vi nok få det til at passe.
Den komplette liste over folk der har La Bresse i Danmark er
Tommy1
Helge
Peter Agger
Hans Jørgen
og Mig
Helge er den eneste der har Bresse i Danmark der er ældre end 4/4 2011
Når jeg har noget at sælge står Lone som første der skal have tilbudet.
-
havde felesgrata ikke osse le bresse?? eller blev de snuppet af ræven alle sammen
-
Som Michael skriver har jeg også lidt le Bresse.
Hvor mange der bliver til høner, og dermed ruge-æglæggere ved jeg ikke endnu. Jeg skal bruge en del rugeæg selv, men glæder mig også til at smage de overskydende haner til efteråret.
Jeg havde et lille uheld mens jeg havde et par feriedage, og dermed hønsepasser på, som ikke var opmærksom på at 9 kyllinger var kommet på den forkerte side af hegnet, og ville putte under en anden skruk. Det døede de af.
-
Det er da rigtigt meget øv Peter.