Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: tekfa efter 28 Juni , 2011, 10:44

Titel: Le Bresse
Indlæg af: tekfa efter 28 Juni , 2011, 10:44
Er der nogen der har kendskab til hvor man kan købe denne franske slagtekylling.... eller få fat i rugeæg.

Jan Møhl
Titel: Sv: Le Bresse
Indlæg af: Tanja S.B. efter 28 Juni , 2011, 11:44
Prøv at søge på brugernavnet MichaelChristensen under medlemmer, han har vist haft held til at skaffe nogle :)
Titel: Sv: Le Bresse
Indlæg af: tekfa efter 29 Juni , 2011, 08:44
Tak ... det vil jeg prøve...

Jan
Titel: Sv: Le Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 29 Juni , 2011, 09:36
Yep...

det er mig...

Jeg har hentet en "stor" portion æg og kyllinger for et par måneder siden, så nu er der et par stykker her på forum der har. Har dog kun til eget forbrug tilbage.

Rugeæg eller kyllinger derfor først til foråret, eller hvornår de der basser nu begynder på det der med æg.

Jeg har aldrig smagt, og venter derfor spændt på at slagte de små overskudshaner.

:)
Titel: Sv: Le Bresse
Indlæg af: tekfa efter 29 Juni , 2011, 13:12
Kender du de andre der har dem.... og forstår jeg det sådan at du ikke sælger hverken kyllinger eller rugeæg..... har planer om at starte op næste forår.... har pt. 36 slagtekyllinger af anden race.


Jan Møhl
Titel: Sv: Le Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 29 Juni , 2011, 15:43
Jeg har 25, Le Bresse kyllinger i mit hønsehus i dag, de er fra starten af maj, så de er ikke så store at de kan det med æg.

De bedste af de 25 kyllinger skal danne rygraden i min fremtidige besætning (resten skal spises!!). Jeg håber at jeg dermed kan sælge rugeæg og muligvis også kyllinger forår 2012. Så hvis du planlægger opstart med Bresse i foråret så kan vi nok få det til at passe.

Den komplette liste over folk der har La Bresse i Danmark er
Tommy1
Helge
Peter Agger
Hans Jørgen
og Mig

Helge er den eneste der har Bresse i Danmark der er ældre end 4/4 2011

Når jeg har noget at sælge står Lone som første der skal have tilbudet.





Titel: Sv: Le Bresse
Indlæg af: jes.l.h efter 30 Juni , 2011, 03:28
havde felesgrata ikke osse le bresse?? eller blev de snuppet af ræven alle sammen
Titel: Sv: Le Bresse
Indlæg af: Peter Agger efter 30 Juni , 2011, 07:00
Som Michael skriver har jeg også lidt le Bresse.

Hvor mange der bliver til høner, og dermed ruge-æglæggere ved jeg ikke endnu. Jeg skal bruge en del rugeæg selv, men glæder mig også til at smage de overskydende haner til efteråret.
Jeg havde et lille uheld mens jeg havde et par feriedage, og dermed hønsepasser på, som ikke var opmærksom på at 9 kyllinger var kommet på den forkerte side af hegnet, og ville putte under en anden skruk. Det døede de af.




Titel: Sv: Le Bresse
Indlæg af: MichaelChristensen efter 30 Juni , 2011, 11:15
Det er da rigtigt meget øv Peter.