Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Dorte Hee efter 05 August , 2008, 23:45
-
Har lige set på de 2 billeder af hønseben med og uden kalkben...
Skal alle racer have helt glatte ben/løb??? Eller er der nogen der har lidt mere skællede ben??
Jeg går ud fra at kalkben kun bliver værre eller hva...??
Min hane har lettere skællede ben, men sådan har de set ud siden vi fik ham for 2 år siden, men nu kan jeg da blive helt i tvivl efter at have læst om det.
Udover den hybridhøne vi havde, har ingen af vores høns haft HELT glatte ben (kan ikke vænne mig til det hedder løb :))
Skal jeg igang med Chokspray og madolie, for at se om det er kalkben??
-
Har du evt et billede af løbene - (du må gerne skrive ben ;))
Ellers giv ham bare en gang fedtstof på benene. Ofte er det nok hvis der er en smule mider, da det lukker for luften.
En god fed creme du ikke bruger mere. Jeg bruger Nivea (den fede). Jeg synes den har den fordel at den ikke forsvinder så hurtigt som olie. Andre bruger vaseline :)
-
Skal prøve om jeg kan få "herren" til at samarbejde om et billede :)
-
Kalkben udvikler sig jo gerne og bliver værre efterhånden. Vores arkivbillede er taget på et temmelig fremskredet stadie, og det gå sjældent helt så galt. Hvis altså man griber ind.
-
Kalkben - man kan lave en salve af vaseline, brun sæbe og svovlblomme. Det hele blandes sammen til en stiv creme. Smør benene med det - lad det sidde i 3 dage, smør lidt mere på hvis det forsvinder. 3. dagen vaskes benene i lunket vand. Gentag behandlingen 2 gange. Vær opmærksom på at flere dyr ofte har miden. Oftest en skrukhøne har det og smitter så til kyllingerne.
De behandles da alle.
-
Jeg brugte et par dråber Ivomec, da vi stadig kunne købe det. Smurte det ind i revnerne på løbet. Det virkede fint.
Det bedste er klart at forebygge..
-
Så lykkedes det at få et par billeder - af tvivlsom kvalitet måske, men forhåbentlig kan nogen af jeres trænede øjne se om det er kalkben...
Jeg vedhæfter også lige et billede af hønens ben/tæer. Efter hun har ruget er hendes ben blevet glatte igen men hendes tæer ser mistænkelige ud.
I hvert fald har de begge idag fået vask med Bio Citridal opløsning og en gang vaseline bagefter. Så må jeg se hvad der sker om 2-3 dage når det skal vaskes af...
-
hvis du smøre alle ben i en gang tyk vaseline eller lignende, så er du sikker på at få gjort kål på dem alle, og så er der huset tilbage,,,, hvis du vil være absolut sikker, så kalker du hele molevitten pinde og væge og stallosan på gulvet, så er du godt på vej.
Det er rigtigt at de hønsetæer er angrebet, og ubehandlet bliver det værre.
-
Tak for svaret :)
Du kommenterer ikke hanens ben...??
Hvad er stallosan? hvilken kalk er bedst at bruge?? og hvor købes begge produkter henne??
-
Dorte jeg har noget stalosan i en sæk du må få noget hos mig, sådan en sæk holder jo ret længe, så hvis du vil have en pose, så giv lige besked.
Med hensyn til kalkben så har jeg aldrig haft det i mit hønsehus, så jeg kan desværre ikke hjælpe dig med billederne. ;D
-
Jeg vil sige som Ina, at du skal give dem en ordentlig gang fedtstof.
Måske disse artikler kan have din interesse:
http://fjerkrae.dk/prod/index.php/topic,1393.msg10790.html#msg10790
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?page=41
-
Til kalkning bruges hydratkalk (også kaldet melkalk eller pulverkalk).
Det er billigst og bedst og bruges også i landbruget til desinficering af staldene.
Pas på øjnene når du kalker - det ætser.
En maske for mund og næse når du blander kalken er også en god idé. Det er ikke så rart at få det i lungerne heller ::)
-
Tak for svaret :)
Du kommenterer ikke hanens ben...??
Hvad er stallosan? hvilken kalk er bedst at bruge?? og hvor købes begge produkter henne??
For det første er det svært at se på benene, hvilken der er en hane. For det andet er "høns" begge køn, altså både høner og haner.
-
Magnus puds brillerne, kig på billedfilernes navne ;)
-
Jeg er i fuld gang med at fedte hønseben ind i vaseline :)
Gulv og skidebakke har fået Stalosan efter rengøring. Inden min ferie desinficerede jeg huset 2 gange indenfor 1 mdr. pga. utøj. Så nu må der -for pokker - da snart være rent...
Min skrukke Orpington var et syn for guder, da hun vraltede ind til æggene igen med meget fedtede ben ;D
I aften tager jeg så hanen, hønen og de 2 små kyller.
Hvis der skulle være interesse i at se hvor apatisk en hane kan være, når den er i hænder - så kig under Hyggesnak og "Haner altså..."
-
Det var nu kun fordi jeg mente at for at være sikker så tager man alle ben på en gang, der er stor sansynlighed for at der sidder lidt i alle ben, som bare ikke er opdaget eller udviklet endnu, men hanen har pænere ben end hønen, det er dog ingen garanti, og selvom det er svært at vurderer ud fra bilederne, så synes jeg også hanens ben ser ud til at lette lidt,,,, når jeg behandler for kalkben, er det hele flokken uanset synlige tegn eller ej, er der en der har, bliver alle behandlet.
Det er jo ikke noget de gør frivilligt, så jeg tager dem fra pinden uden stort påstyr 1 ad gangen og lister ind i køkkenet med dem, hvor jeg kan se hvad jeg laver, og så bliver de smurt eller sprayet helt op under fjererne nederst på benene, og derefter listet tilbage på pinden igen, og så er det naboens tur.
-
God ide at behandle alle.
Hvad sker der så når behandlingen har stået på nogen uger? falder skællene så af eller går de i et med benet igen???
Hvad skal jeg lige forvente?? :)
-
Der er flere der råber stalosan hver gang der bliver spurgt til bekæmpelse af utøj. Gul stalosan (farven på sækken) skulle ikke have nogen speciel virkning på kryb. Rød stalosan (stadigvæk farven på sækken) skulle bekæmpe fluelarver. Men måske også andre insekter.
Så jeg ville også fortrække kalkning. Det skader selfølgelig aldrig at bruge stalosan da det bekæmper evt. bakterier.
Danny
-
Danny
Det med stalosan kan jeg måske give en forklaring på. Jeg har ellers aldrig brugt det fordi jeg troede det var endu et kemikalie som ikke behøves. Men efter at have læst om det på stalosans hjemmeside fik jeg ny information som gav mening. I forhold til utøj skulle det have den virkning at det kan udtørre parasitter som berører pulveret så meget at de dør af det. Det er ikke giftigt(et stort plus) men har en enormt udtørrende virkning-så meget at en hønseloppe åbenbart tørrer til døde. Og det er den røde stalosan. Siden har jeg drysset det bla i rederne en gang imellem og altid langs "panelerne" når jeg har muget. Og så lidt i savsmuldet om vinteren når det er meget fugtigt
-
Den røde stalosan (farven på pulveret) sækken/kassen er rød og grøn bruger jeg bl.andet hos hestene, mod fluelarver, og smeden klager af og til over at hestenes hove bliver for tørre af det, så det har en absolut indtørrende effekt. Tilsyneladende på alt og alle.
-
Så har alle endnu engang fået fedtet benene ind, denne gang er de så blevet vasket med sæbespånevand og sprayet med Chok-spray inden indfedtning i vaseline.
Hønsene er sure :( men tilgivende :D
Hanen HADER mig >:( <R og løber "skrigende" væk efter nu 2 gange at få krøllet og fedtet fjerdragten ;) :)
Fik ikke svar på, om skællene falder af eller lægger sig ned igen efter endt behandling om X-antal uger.... ???
Min kyllingemor har under begge trædepuder en vabel-lignede gul/rød plet/"vabel" ??? Hun er ikke øm og det er ikke væskefyldt. Nogen der har et bud på hvad det er ??
-
Skællene skulle meget gerne skvatte af efterhånden. Lad dem endelig selv om det. ;) Det er nemlig temmelig ømt indenunder.
Jeg kunne forestille mig det bliver ved med at se lidt tosset ud, i hvert fald et stykke tid. Altså hvis halvdelen af skællene ryger af, og den anden halvdel bliver siddende. Men jeg ved det ikke.