Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: karoline efter 23 Juni , 2011, 13:39
-
I tirsdags hentede vi endelig vores 3 nye små kyllinger /o
Men hold da op hvor kom det bag på mig hvor meget tid det tager at have sådan nogle små skønne kræ :o.......Ja, det var jo ikke ligefrem de praktiske opgaver det tog tid, men jeg kunne jo knapt nå de helt almindelige gøremål fordi jeg bare kunne sidde og se på de små vidundere i flere timer!! ;D
Det er vidst også godt at det er lige ved at være sommerferie, så der ikke var nogen lektier, for børnene var - om muligt - endnu mere opslugte end moren ;D.
I går kom så vores nye hønsehus, så nu kan vores 3 voksne høner også blive hentet /o....men så har vi jo slet ikke noget tid tilbage :o ;D
Planen er at Frida, Tjes og Viola (kyllingerne) skal ud og bo hos de voksne når de bliver store nok, indtil da bor de i det fine kyllingehus som min svoger har bygget til dem.
Jeg prøver lige om jeg kan sætte nogle billeder ind :)
1: Det fine kyllingehus (er dog modificeret lidt, med net i stedet for den ene halvdel af taget, så der kan hænge en varmelampe)
2: de skønne små kyllinger. Skulle være 3 eller 4 uger gamle....kan nogen se om det er det ene eller det andet??
3: Katten hilser på. Han har taget rigtig godt imod dem, og har ikke prøvet på hverken at æde eller legen med dem. Han ligger bare og kigger på dem som om de var der for at underholde ham ;D
4: Trætte efter en lang dag et nyt sted....zzzzz
Karoline - nu hønemor :D
-
Yes, det lykkedes med billederne! (er ellers ikke særlig teknisk anlagt ::))
Ps Der er selvfølgelig låg af net til at lægge på kyllingegården, i tilfælde af at katten ombestemmer sig, eller at der kommer andre katte ind i vores udestue hvor kyllerne bor!
-
Det var dog et flot kyllinge hus, godt sted for de små at starte...
-
Tillykke med babyerne og ja du kan roligt regne med ekstra tid til hygge på hønse-bænken /o
-
Yes, det lykkedes med billederne! (er ellers ikke særlig teknisk anlagt ::))
Ps Der er selvfølgelig låg af net til at lægge på kyllingegården, i tilfælde af at katten ombestemmer sig, eller at der kommer andre katte ind i vores udestue hvor kyllerne bor!
Helt fine forhold.Det kan meget nemt ske at missen ombestemmer sig.Vi har selv 2 af dem.
-
Sikke et fint bette kyllingehus /o
Held og lykke med dem.
-
Fine kyller og hus.. Mine må nøjes med en hesteboks med gitter oven på, ellers havde vores katter nappet dem :-\
-
Ja, kyllinger og høns er nogle forfærdelige tidstyve *p
Tillykke med dine.
-
Tillykke med kyllingerne,
Jeg vil gætte på de er 3 uger