Dansk Fjerkræ Forum
Foreningsliv => Udstillinger, klubber og kolonier => Emne startet af: Per Rasmussen efter 23 Juni , 2011, 00:17
-
Vordingborg fjerkrækoloni afholder åbent hus søndag den 10. juli fra kl. 10.00 til kl. 16.00
Alle er velkommen, så kom og se hvad det er vi går og laver i kolonien.
Adressen er: Vindrosen 11, 4760 Vordingborg
Venlig hilsen
Per Rasmussen
-
Hej Per.
Tak for oplysningen, Johnny og jeg kommer forbi - og vi glæder os :)
Venlig hilsen
Marita
-
Hej Per
Det kunne være man skulle kikke forbi, bare for at se dit nye hønsehus og dine siamesere.
Tommy
-
Vordingborg fjerkrækoloni afholder åbent hus søndag den 10. juli fra kl. 10.00 til kl. 16.00
Alle er velkommen, så kom og se hvad det er vi går og laver i kolonien.
Adressen er: Vindrosen 11, 4760 Vordingborg
Venlig hilsen
Per Rasmussen
Min mand og jeg kommer også gerne en tur :)
-
Vi glæder os til at se jer i Vordingborg Fjerkrækoloni.
Jeg er selv i gang med at bygge et hus i kolonien og har derfor ikke så mange høns der endnu, men jeg har lånt nogle voliere hvor jeg har en del unghaner gående, bl.a. siamesiske silkehøns. Men der er meget andet at se på i kolonien.
Vel mødt den 10. i juli.
Venlig hilsen
Per
Et billede der viser adr.
-
Her er de officielle billeder, der følger pressemeddelelsen :)
-
Og de sidste...
-
Ja Joergen, de var maaske en smule dristige?
Hvids nogen mangler noget at goer paa den dag, saa vil ALLE forum-medlemmer faa 50% afslag i pricen paa Soendags middag paa Ashgrove Inn, Wales. Jeg regner med mange Dansker her den dag?
Og Joergen, du kan faa en GRATIS middag. Jeg slagtede en Croad-krydsning idag, lidt for ung, men jeg maa planlegge for de unge haner, saa han maatte gaa.
-
Richard DAVIES? Med et sligt navn maa han vaere Welshman. Ved du forresten: David er det vanligste fornavn og Davies det vanligste efternavn i Wales? Paradox: Bogstaven V findes IKKE i det Walisiske alfabet.
Velkommen skal du vaere.
-
Super gode billeder som altid Jørn. /o
Tænk at et billede af en mand og hustru ved et hønsehus kan rumme så meget atmosfære og varme. Vi andre kan jo snildt sættes os ind i den glæde det smukke anlæg giver. Tak fordi du deler ud fra skattekisten. :-*
-
Jeg synes det lyder spændende med åbent hus, man bliver bare lidt usikker på, hvad det er for en konflikt, der kører samtidig i tråden ???.
Hvad er Vordingborg fjerkræs koloni egentlig ???, Jeg ville gerne høre mere om, hvad det er, hvis nogen kunne fortælle lidt om det.
-
Hvad er Vordingborg Fjerkrækoloni?
At have en grund i Vordingborg Fjerkrækoloni er det samme som at have en kolonihave, blot skal man her have fjerkræ, såsom høns duer eller fugle.
Vordingborg Fjerkrækoloni er ejet af Vordingborg Fjerkræklub og man lejer en grund. prisen er p.t. kr. 300,- om året og derudover kommer der renovation, vand og el.
Formålet med at have en grund i kolonien kan bl.a. være at man ikke må have fjerkræ der hvor man bor.
Den drejning som dette indlæg om billeder har taget, er der nok ikke mange af medlemmerne i kolonien der bekymrer sig om. Vi bruger tiden på vores fælles hobby og hygger os med den.
Tråden her henvender sig til åbent hus og ikke andet.
Så derfor kom til vores åbent hus den 10. juli og få en hyggelig hønsesnak.
Venlig hilsen
Per
-
Indlæg om offentliggørelse af billeder er fjernet fra denne tråd. Forums regler kan ses her
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=18689.msg167570
-
Super gode billeder som altid Jørn. /o
Tænk at et billede af en mand og hustru ved et hønsehus kan rumme så meget atmosfære og varme. Vi andre kan jo snildt sættes os ind i den glæde det smukke anlæg giver. Tak fordi du deler ud fra skattekisten. :-*
Billedet viser de sjældne Svenske Tumletter fra Gilbert Olsens avls anlæg i Vordingborg Fjerkræ Koloni.
Hilsen fra Jørn.
-
Så skulle den sag om billeder være ude af verden.
Vi skal se fremad og bruge tiden på vores fælles hobby, nemlig vores fjerkræ.
Håber at se mange til åbent hus den 10. juli.
Venlig hilsen
per
-
Dette billede viser Gilbert Olsen med sin æresbevisning fra den Svenske Race due forening, som blev ham tildelt for det helt unike bevarings arbejde, som han har udført for de svenske Tumletter i sine opdræts anlæg i Vordingborg Fjerkræ Koloni.
Billede 2 underst viser et af Gilbert Olsens åbne due slag med de sjældne Svenske Tumletter.
Med Hilsen fra Jørn.
-
Hej Per
Det kunne være man skulle kikke forbi, bare for at se dit nye hønsehus og dine siamesere.
Tommy
Hej Tommy.
Her er så huset.
NB: Underst ses dobbelt grunden inden bebyggelse.
Hilsen Jørn.
-
Nogle af de helt store profiler som har præget arbejdet i Vordingborg Fjerkræ Klub & Vordingborg Fjerkræ Koloni, er den tidligere formand Gilbert Olsen samt dennes fru Vira, det er simpelthen helt utroligt hvor meget hjerte blod, som disse to pragtfulde menesker har skænket Race Fjerkræ sagen i deres elskede fjerkræ klub.
Ud over klubben og Kolonien har Gilbert Olsen også stået for utalige aranggementer og bus rejser til udlandet, som altid var tæt pakket når vi drog afsted sammen med ham, på nogle helt vidunderlige ture med godt humør.
NB: På første billede underst ses Gilbert Olsen sammen med Fu. Vira foran et af deres opdræts huse i Vordinborg Fjerkræ Koloni.
NB: Afsluttende billede viser et af Gilbert & Viras opdræts huse for Antwerpner skæg høns.
Hilsen fra Jørn.
-
Underst på Billedet ses Gilbert Olsen foran et af sine velplejede ungdyrs anlæg i Vordingborg Fjerkræ Koloni.
Nedserst ses et billede af et smukt have anlæg som støder op til ungdyrs anlæget.
Hilsen Jørn.
-
Uha jeg bøjer mig i beundring af det smukke anlæg.
Super flot.
-
Den fælles sociale del gøres der også en del ud af i Vordingborg Fjerkræ Koloni, når der feks. sorteres og udvælges ungdyr til den helt store guld medalje hos koloniens medlemmer, inden udstillings sæsonen skal løbe af stablen.
Billede 1 : Viser Per Rasmussen som har fået fat i et ungdyr som kigges efter i sømene.
Billede 2 : Viser Gilbert Olsen som har fået fat i et Ukkelse ungdyr.
Billede 3 : Dagen afsluttes med en kop fælles kaffe og lidt sidste friske nyheder med naboen.
Hilsen Jørn.
-
Der har ved flere lejligheder været vist stor interesse for Vordingborg Fjerkræ Koloni & Vordingborg Fjerkræ Klub fra udenlandsk side af, en af hoved årsagerne til dette, har helt sikkert været Gilbert Olsens fremsynethed, ved at arangere Race fjerkræ udstillinger med bedømmelse af både Tyske og Svenske samt danske Race fjerkræ dommere .
Billede 1. : Viser den Kurdiske Race due opdrætter Ethem Kamghan, ved hans besøg i Vordingborg Fjerkræ Koloni og i Gilbert Olsens lille klub hus, med et lille udsnit af hans imponerende præmie samling.
Billede 2 : Viser Dr. Burchardt Kruger samt en forenings representant fra den tyske special Klub for " Berliner lange og Berliner Langglatzige " Race duer, ved deres ankomst til Danmark for at overrække Gilbert Olsen disse smukke duer som en æres gave.
Hilsen Jørn.
-
Fortsættelse af ovenstånde:
Billede 3. : Viser Racefjerkræ Redaktør Andre Missbach fra Tyskland, som også har gæstet Vordingborg Fjerkræ klub, for blandt andet at være med til at udvælge Danske Land høns til Dr. Burchardt Kruger samt andre opdrættere i Tyskland.
Billede 4. : Viser Sabelpot specialisten og lokal politikeren Bjarne Pyndt, som også har fundet Vordingborg Fjerkræ Koloni intresant som udviklings projekt, efter at alle de nye miljø regler næsten umuliggør hønse eller mindre dyre hold i byerne.
Hilsen fra Jørn.
-
Vordingborg Fjerkræ Koloni ejes af Vordingborg Fjerkræ Klub, som også står for den årlige lokale Race fjerkræ udstilling, med bedømmelse efter Nordisk Race Fjerkræ standart, samt D.F.f.R. s. bedømmelses regler.
Denne udstilling er åben for alle medlemmer af Vordingborg Fjerkræ Klub, men er samtidigt træf punkt for mange Race fjerkræavlere fra det meste af Sjælland, samt de faste lokale beboere i området, som kommer igen hvert år.
Billede 1. : Viser Vordingborg Hallen hvor udstillingen afholdes hvert år.
Billede 2. : Viser de smuke udstillings rækker med mange intresante fjerkræ racer, som i enkelte tilfælde kan være til salg.
Hilsen Jørn.
-
Fortsættelse til ovenstående :
Stemnings Billeder fra Race Fjerkræ udstilling i Vordingborg Hallen.
Hilsen Jørn.
-
Fortsættelse til ovenstående.
Stemnings billeder fra Race Fjerkræ udstilling i Vordingborg Hallen.
Hilsen Jørn.
-
Fortsættelse til ovenstående.
Stemnings billeder fra Race Fjerkræ udstilling i Vordingborg Hallen.
Hilsen Jørn.
-
Et medlemsskab af Vordingborg fjerkræ klub og Vordingborg Fjerkræ koloni, giver samtidigt mulighed for at kunne deltage i fælles udflugter, samt andre rejse arangementer til udlandet, eller andre større aranggementer her i landet, hvis der er deltagere nok.
To af de helt store årlige begivenheder er D.F.f.R. s lands udstilling i Herning, samt den Tyske ungdyrsudstilling i Hannover, med mange tusinde stykker udstillet Race Fjerkræ i burene.
Stemnings Billeder fra Hannover:
Hilsen fra Jørn.
-
Som en af de andre mange glæder ved at være medlem af en Race fjerkræ klub, høre de meneskelige kontakter til ligestillede opdrættere i vores nærmeste nabo lande, samt de gensidige udstillings muligheder, på såvel Europa udstillinger samt Special Klubs udstillinger, men ikke at forglemme også de helt små lokale udstillinger.
Stemnings billeder fra besøg hos udenlandske Fjerkræ venner, samt fra udstillinger m.m.
Fortsættes underst :
Hilsen Jørn.
-
Her besøger vi to Tyske opdræts venner af Siamesiske dværg Silke høns og Fodbefjerede Sabelpot dværge.
NB: Denne tur var særdeles intresant, da vi faktisk var landet kun 150 meter fra det gamle spergebit, som var den tidligere inner deutsche grenze imellem det tidligere D.D.R. og B.R.D.
NB: Billedet er taget i sne vejr.
Hilsen fra Jørn.
-
Flere danske Race Fjerkræ opdrættere søger hyppigt de udenlandske Special klubber, som igennem rigtigt mange år har opbygget et fast fundament, for udbredelse og kendskab til de gamle fjerkræ racer.
Special Klubben for de fodbefjerede dværge i Tyskland, er en af disse særdeles aktive og veldrevne klubber, med indtil flere danske medlemmer.
Billedet 1. : Er af den højt respekterede formand og dommer for Special Klubben for de Fodbefjerede dværge i Tyskland Hr. Arno Løser og Fru.Rosvita Løser, som snart kan fejre 100 års Jubilæum for sin og vores fælles Special Klub.
NB: Tv. ses Ruben Schreiter og i baggrunden Andre Missbach.
Fortsættes underst :
Hilsen fra Jørn.
-
Her er vi på studie tur i Potsdam hos vore Tyske Special Klubs venner fra Special klubben for fodbefjerede dværge og for serveret en pragtfuld vild svine menue to hundrede meter ude i en sø, hvor kun de gamle D.D.R. genosser havde adgang til tidligere.
Billede 1. : Her Spiser vi vildsvin sammen med vore Tyske Special klubs venner.
Billede 2. : Viser Andre Missbach med en af sine nye fremavls kombinationer i Isabel Perlgrau Gestreift Sabelpot.
Billede 3. : Her har formanden selv en smuk Sabelpot under besigtigelse.
Hilsen fra Jørn.
-
Fin omtale af kolonien på i Sjællandske
http://www.sn.dk/Fascineret-af-fjerkrae/Vordingborg/artikel/139107
-
Der findes i dag flere former for Fjerkræ kolonier i Danmark, som alle har det til fælles at de er bygget op omkring et Socialt fælleskab, hvor man holder og opdrætter forskellige former for fjerkræ m.m.
De fleste Fjerkræ kolonier har fået stillet fælles kommunal jord til rådighed, som enten er doneret til en lokal Fjerkræ klub med fast skøde, eller med rådigheds ret over en fast år række.
Til en af de særdeles heldige Fjerkræ kolonier høre Vordingborg Fjerkræ Koloni som ejes af Vordingborg Fjerkræ Klub, der så efterfølgende udlejer grundene og brugsretten til sine medlemmer for 300 kr. om året pr. enhed.
Vordingborg Fjerkræ Koloni fremstår i dag fuldstændigt færdig anlagt i pæne omgivelser, med alle de nødvendige faceliteter som høre sig til, så som klubhus / toiletter / brugs vand / EL / samt med fine anlagte gange og stier.
Fjerkræ Kolonien i Vordingborg ligger endvidere tæt på byen, samt offentlige transport muligheder, hvilket gør den særdeles velegnet for dem som ønsker sig et fristed til at tilbringe sit otium i , sammen med sin Fjerkræ hobby og et godt socialt fælleskab omkring sig.
Grundlaget for Vordingborg Fjerkræ Koloni er således skabt og sementeret for længst, med det liv samt de mange muligheder som man har for at skabe fælles værdier, og der med sprede glæde iblandt den trofaste medlems skare, som har fjerkræ som hobby i kolonien.
I Ønskes en rigtig god åben hus dag i Vordingborg Fjerkræ Koloni.
Hilsen fra Jørn.
-
Har været på besøg i kolonien i dag og det er en fin koloni de har, med mange fine huset og en masse duer og høns, det var rimeligt med mennesker, flere end sidste gang de havde åbent hus, der var også en godt snak og der blev spurt en del ind til de forskellige høns og due racer.
Jeg gik selvfølgelig op i havde der var af høns, der var også ting som man ikke ser så tit mere på udstillingerne, Ancona, legbar og Minorke i sort, så var der selvfølgelidt sussex, New-hamshire, dværg wyandotter i flere farver, jeg lod mærke til et hold gule wyandotter med rigtig god farve, hvilke duer der var ved jeg ikke meget om, men spænde er det med de mange farver, med og uden sokker som det vist hedder på due sprog.
Det er helt sikker en koloni der er et besøg værd også selv om der ikke er åbent hus.
Hilsen
Tommy
-
Vores Åbent hus arrangement den 10. juli gik rigtig godt.
Vi kommer igen til næste år.
Lukker denne tråd om 7 dage.
Venlig hilsen
Per
-
P.g.a det nye regulativ i Vordingborg Kommune, som forbyder hold af haner i byzone, lader vi denne stråd blive stående.
Venlig hilsen
Per
-
Test
-
Hej Per
nu har du testet tråden fra sidste år,hvornår kommer grunden til at du testede den?
vordingborg er en flot fjerkrækoloni.
vh bjarne m
-
På søndag - den 8. juli 2012 kl. 10:00-16:00 slår Vordingborg Fjerkrækoloni igen dørene op og byder velkommen til Åbent Hus.
Vi håber at se mange - kom at se vor smukke koloni og få en snak om fjerkræ.
Adressen er Vindrosen 11, 4760 Vordingborg.
-
Lørdag den 6. juli byder Fjerkræklubben for Vordingborg og Omegn igen inden for til åbent hus i klubbens fjerkrækoloni.
Åbent Hus-arrangementet foregår imellem klokken 10:00 og 16:00, og vi håber at se mange glade fjerkrævenner denne dag.
Fjerkrækoloniens adresse er:
Vindrosen 11, 4760 Vordingborg.
https://maps.google.dk/maps?q=vindrosen+11+vordingborg&ie=UTF-8&hq=&hnear=0x4652c93e3e28b735:0x348ffe5f51d07864,Vindrosen+11,+4760+Vordingborg&gl=dk&ei=zk7NUbKaJcHgOKTugfgI&ved=0CCwQ8gEwAA
Vel mødt.