Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: pylle pylle efter 21 Juni , 2011, 13:54

Titel: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: pylle pylle efter 21 Juni , 2011, 13:54
Mine kyllinger dør. Jeg har købt rugeæg og fik 18 kyllinger. for 14 dage siden, døde 1. 14 dage gammel. Okay.. det er hvad som sker.. for en uge siden, døde endnu en.. hmm.. mystisk.. er der noget galt?? næææ.. ikke noget som kan ses.. igår døde endnu en!!?? hvad sker der!! og idag lå der 2 døde!! RØD ALARM!!! hvad fanden sker der?? der står 2 og hænger i "vuggestuen". Der er ikke tegn på diarre. De har 2 mødre, som det går fantastisk harmonisk med. der er ikke træk.. de har fået undulatfrø at spise de første levedage.. de er nu 1 mdr gamle. ER DER NOGEN DER KAN HJÆLPE??
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: Leif Tranum efter 21 Juni , 2011, 16:04
Uanset om det er hønsekyllinger eller vagtelkyllinger,er det slet ikke godt nok bare at fodre med undulatfrø.Giv dem alm.kyllingestart.Der er alt det i som kyllinger har brug for.
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: karina dj efter 21 Juni , 2011, 16:17
Jeg læser det nu som om de har fået undulatfrø de første levedage, og det må forhåbentlig betyde de har fået noget andet siden da, ellers finder vi nok forklaringen dér  ;D
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: Leif Tranum efter 21 Juni , 2011, 16:40
Jeg læser det nu som om de har fået undulatfrø de første levedage, og det må forhåbentlig betyde de har fået noget andet siden da, ellers finder vi nok forklaringen dér  ;D
Det er muligt du har ret men undulatfrø er ikke nok på noget tidspunkt.Er det vagtelkyllinger der er tale om,så giv startfoderet et par omgange i blenderen så pillestørrelsen passer.Mine Bob White får kyllingestart de første 5-6 uger hvorefter der også bliver sat voksefoder ind til dem.Så kan de gradvis vende sig til voksefoder.
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: Helle Enevoldsen (josefineamanda) efter 21 Juni , 2011, 17:09
Coccidiose. Du skal ringe til dyrlægen og bede om noget esbetre :o
Det blandes i drikkevandet. Så bliver de friske hurtigt.
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: pylle pylle efter 21 Juni , 2011, 17:22
jeg har kun givet dem undulatfrø i deres starter blanding og kun de første 2-3 dage..

Jeg har fået Coccidiose.. eller det vil sige kyllerne har!! Det kommer så meget bag på mig, især fordi jeg ikke har set nogle tegn som feks. diarre. Jeg har drønet rundt på fyn idag for at få den medicin, og alle kyller er nu sat i et lille bur hvor jeg kan tage de nødvendige forholdsregler.

hvor er det trist. Der er en mere som hænger meget.. jeg tvivler på den klare den. De andre virker friske. jeg har dyppet hver kyllings næb i vandet, så de alle har drukket lidt.. Det er meget triste tider..

Derudover da jeg kom hjem.. kunne jeg høre naboen rende rundt og have et farligt postyr.. der blev råbt noget med "Jamen så skynd dig at ringe.. jeg har kyllingen her!" jeg råber over hækken, om det er vores kylling der snakkes om, og fanme om deres kat så ikke har været inde og hente en lille hønekylling!! De undskyldte.. og jeg gik sur hjem.. kan denne dag blive DÅRLIGERE!!! Kyllingen har fået et lille hul i ryggen.. men virker ellers fin.. og fuldstændig upårvirket.. utroligt nok!! Nu er de alle lukket ind,.. og jeg tager mig en is-kur!! Ellers jeg jeg slet ikke tænke på konsekvensekvenserne!!
 >:(
ØV ØV ØV!!!!!

Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: pylle pylle efter 21 Juni , 2011, 17:31
jeg skal nu hen og desinficere min lille verden. Er det "nok" at vaske hele lortet ned med brun sæbe, brænde gulvet over med en brænder.. give kalk.. og strø staldren- eller hvad det nu hedder..

og skal jeg give en gang behandling til de andre høns i hele hønsegården også???
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: Marianne Vedel efter 21 Juni , 2011, 17:41
Jamen Tine dog *t
Jeg tror kun, du behøver at behandle kyllingerne. Mht. rengøring er jeg på bar bund, jeg har indtil nu aldrig haft coccidiose. *k *k *k 7-9-13 Bank under bordet - Rør ved træ
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: Finn Jensen efter 21 Juni , 2011, 18:04
Du bør også desinficere. Der er en beskrivelse her
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?page=35
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 21 Juni , 2011, 18:10
Æv, sikken historie, men godt du har fået dine kyllere i behandling. Det er bare så uretfærdigt når det rammer, og man føler sig så magtesløs, når man står der og hiver sig selv i håret :(.

Pokkers til møgkat der har smag for kyllingesteg, men godt at høre, at der trods alt ikke skete mere.

Pøj pøj, med resten af kylle-ryllerne. Jeg *k for at de kommer sig!!
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: pylle pylle efter 21 Juni , 2011, 20:20
1 mere tabte her til aften livet.. og 1 mere står for skud.. den sygdom er vanvittig aggressiv.
Kan slet ikke forstå det her nu skulle ramme..

Kyllingefolk.. tag jer i agt for den mest modbydelige kyllingedød!!
 <W <W <W
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: mzi efter 21 Juni , 2011, 20:35
ØV...   *t *t

 *k for dine øvrige kyllinger.
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: pylle pylle efter 22 Juni , 2011, 12:26
en mere hænger nu.. endda en knoldkylling.. Jeg pumper vand i dem.. men der sker intet!!
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 22 Juni , 2011, 14:19
Du skal behandle med et præparat, der hedder Baycox.
Bedste behandling er når det gives forebyggende, men kan også bruges helbredende.
Dog vil de der har fået skader på tyndtarmen formodentlig gå til, eller forblive svage.
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: pylle pylle efter 22 Juni , 2011, 17:56
Hej Børge.
Jeg behandler med esbetre som jeg fik gennem dyrlægen.

 Den kylling som hang til middag.. kan nu gå.. måske er sygdommen stagneret? jeg håber.. men tør ikke tro for meget.
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: alfa efter 23 Juni , 2011, 01:15
Åhh hvor er det trist for dig - jeg håber virkelig at der ikke dør flere.
 :'(  :'(  :'(

...de silker jeg købte af dig har travlt med hver deres dejlige kuld kyllinger, de er super mødre  ;)

Kh
Anita
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: pylle pylle efter 23 Juni , 2011, 01:33
Tak Anita.
Jeg har aldrig oplevet noget lignende.. og jeg vil da alligevel tro jeg har haft en 100 kyllinger nu..
Men af skade blir man klog.. bare trist det skulle være så stor en skade..
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: pylle pylle efter 23 Juni , 2011, 20:21
1 mere... :'(

jeg tror jeg mister dem alle...
Titel: Sv: buhuuuuu.. giver snart op..
Indlæg af: Silver efter 23 Juni , 2011, 20:32
Jeg kan desværre ikke give dig nogle gode råd, men vil i stedet sende dig en tanke og et knus.

Det er da trist for dig og alle kyllerne  <A :-[

Knus fra Malene