Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: kaj efter 19 Juni , 2011, 10:25
-
Efter 21 år her på matriklen, ... de seneste år med høns, så skal vi nu prøve noget andet.
Vi skal flytte på landet. Ejendom med 8 tdr. land er i sigte, så nu skal vi sælge !!!
Det er en underlig fornemmelse, ... ideerne med det nye sted tager form...og det kribler i fingrene
for at komme i gang. Det vækker minder fra da huset vi bor i nu skulle købes....og, når jeg ser på
hvad der er sket her, og, sammenholdt med de drømme fra dengang, så er jeg ganske godt tilfreds.
Nu skal der skrives et nyt kapitel....og, kommentarer som "Jamen, i kan da ikke undvære Moselund"'
...og, andet, velment tale....det bliver gemt væk, for fokus er rettet mod det nye....endnu uprøvede,
men, vildt spændende som venter derude på landet.
Jeg har de seneste år også haft bier, og, det er der god plads til. Der er ikke noget hønsehus, men,
det vi byggede her fungerer rigtig godt, så, mon ikke vi får lavet noget som kan bruges derude også.
Sidder her søndag formiddag og glæder mig...kaffe i kruset...et kig ud af vinduet afslører at regnen er
begyndt igen....søndag.....aaaaaahhhh. Mon ikke det bliver en dag som skal bruges til ren afslapning...
og, hvis nogen derude går og drømmer om et "nyt" hus på en stor grund, med 400 tdl. skov i "baghaven",
100 meter fra Bøllingsø, så må i da bare komme forbi. God søndag
-
Jamen TILLYKKE med beslutningen. Fint at du hopper ud i drømmen. Det er jo hverdagene, det hele handler om <I!
-
Jeg er SÅ misundelig :)
-
TILLYKKE <I
Vi flyttede på landet i april måned og har ikke fortrudt et eneste sekund... det skulle vi have gjort for flere år siden ;D
-
Tillykke.
Vi flyttede fra Odense og ud på landet for 8½ år siden, og vi er så glade for den beslutning.
-
Tillykke Kaj, du vil nog savne skoven, meeeen, landet er dejlig /o
-
Tillykke med den beslutning.
Jeg ææælsker mit liv på landet /o
Du vil ikke kikke dig tilbage en eneste gang ;)
-
Det var da et dejligt indlæg :D
Hvor er i heldige ikke at være groet fast, at i tør give slip på det i har bygget op i så mange år og at i ikke er blevet for "gamle" til en ny udfordring...
/o si'r jeg bare!
-
Tillykke - jeg tror også på, at du efter kort tid på det nye sted, vil tænke - hvorfor har vi ikke taget os sammen til at flytte noget før. ::)
Held og lykke med det hele. /o
-
Tillykke Kaj, jeg kan levende sætte mig ind i dine tanker, vi står lidt i samme situation, skal bare lige have huset solgt, og så på landet på Bornholm.
Held og lykke med det hele *o
-
Tillykke, jeg ved at i aldrig vil fortryde den beslutning. /o
Vi flyttede på landet for 5 år siden og det er bare det bedste der nogen sinde er sket. *p *p *p *p
-
Er slet ikke misundelig, nej, nej, S L E T I K K E ::) ::) ::) ::)
Bare det var mig der fik mere plads. Vi bor dog allerede på landet men har ikke meget plads, men der er dog plads til det jeg gerne vil have, men man vil vel altid gerne have mere plads.
-
Hvis ikke man fører sine ideer ud i livet,fortryder man det når det er for sent.Held og lykke med jeres beslutning. /o /o /o
-
Jeg har boet på landet i 10 år, og det har været fantastisk, og selvom man skulle have langt til arbejde, så ved man hver morgen når man ser ud af vinduet, hvorfor man gjorde det,,,,,, også om vinteren /o
-
Tak for jeres svar.....det gir´ jo bare mere blod på tanden....
Har iøvrigt lige slynget honning fra et bistade vi har her i
haven, så nu er der 26-27 kilo af den bedste honning.
vi fortsætter i morgen...der er stadig 3 stader vi skal slynge
fra..... /o
Vores kyllinger stortrives iøvrigt.
-
/o Tillykke Kaj. Og held og lykke med det.
Som så mange andre siger, kan jeg kun sige, at heller ikke jeg tror I fortryder. Selvfølgelig vil der være nogle udfordringer I ikke havde tidligere, men glæderne vil formentlig langt overskygge disse udfordringer. Vi flyttede ud på Lars Tyndskids mark ca 8 km fra Næstved for 13 år siden, efter at have boet 10 år i parcelhus i et villakvarter i Næstved by. Der er selvfølgelig en del mere arbejde på et landsted end på en villaparcel, men glæden ved at have sine egne arealer, og muligheden for at gøre hvad man har lyst til, kompenserer klart for det mere arbejde.
Håber I snart finder en køber til Jeres nuværende bolig. Det er jo desværre ikke det letteste marked at sælge i, men man har da lov at være lidt heldig.
-
Nu er vores hus kommet på nettet.
Skulle nogen ha´ lyst til et hus med
stor grund, næsten nyt hønsehus m.v.
så se her:
http://www.edc.dk/Sag/?Pid=71300410&SearchFromDivision=1&CasePidSearch=1
-
Flot hus, både inde og ude, der skal nok være nogen der ønsker sig sådan en plet, med eget vildnis, jeg synes det er super fint, med både tilgroet og snorelige orden. /o