Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Stald Mønsted efter 30 Maj , 2011, 17:01
-
http://folketidende.dk/hund-skudt-i-honsehus (http://folketidende.dk/hund-skudt-i-honsehus)
Tjaaa, hvad kan man sige...
-
Tjaaaee...
-
Nogen tror det er ok, at deres hund går uden opsyn, og så må de jo lære det på den hårde måde.
-
Jeg havde gjort det samme hvis jeg havde jagttegn!!
-
hvor trist det skulle komme der til.. :(
-
Ja, jeg kan om nogen anden sætte mig ind i hvad det vil sige, at være plaget af fremmede hunde i ens hønsegård...
sørgeligt, men det eneste rigtige at gøre i sådan en situation....
-
hmmm hvad mener man "det forsikringsmæssige"... vil det sige at hundeejeren har ret til erstatning eller er det hønseejeren der skal have noget? nogen der ved det?
-
Hønseejeren har i hvert fald ret...
-
hvis man skal gå efter lovens bogstav er det hønseejeren der skal ha penge for mistede høns. Men ja, det er ærgeligt det skal komme dertil
-
Men hvis han har skudt den uden advarsel skal han måske erstatte hunden ::)
-
Ikke hvis den angriber hans dyr, så har han ret til at forsvare dyrene ved at aflive hunden. Regler omkring skydning osv. skal selvfølgelig være overholdt.
-
:o wow...det vidste jeg ikke!
-
Hold da op!!!
Mon det vil sige, at hvis ens hund løber ind på fremme folks marker og fx løber efter rådyr, harer mm, må personer som så har jagten eller ejer jorden, skyde hunden, hvis denne er løs og uden opsyn??
Eller hvis en hund tager naboens kat, i naboens have?
-
Bekendtgørelse af lov om mark- og vejfred
Ufredsbøder, uvane husdyr m.v.
§ 13. Når husdyr, som uden hjemmel færdes løse på fremmed grund, forgæves er søgt optaget, kan besidderen straffes med bøde for ufred.
§ 14. Uvane husdyr, løsslupne pelsdyr, tamkaniner og fjerkræ, omstrejfende hunde og katte har den optagelsesberettigede ret til på hensigtsmæssig måde at fjerne fra sin grund og er ikke pligtig at yde erstatning, såfremt dyret derved kommer til skade eller omkommer. Den, der var besidder af dyret, kan fordre det beskadigede eller dræbte dyr udleveret mod betaling af erstatning for voldt skade. For dræbte eller beskadigede dyr skal der ikke betales optagelsespenge eller ufredsbøder.
Stk. 2. Nedskydning eller anden direkte på drab af dyret sigtende fremgangsmåde må dog kun anvendes, når dyrets besidder i forvejen indenfor det sidste år er advaret. Er besidderen ukendt, kan advarsel indeholdende en kort beskrivelse af det pågældende dyr ske gennem et på egnen udbredt dagblad. Advarsel er dog ufornøden, når dyret angriber andre husdyr eller frembyder nærliggende fare for person eller ejendom.
Stk. 3. Med hensyn til dræbte eller beskadigede dyr vil i øvrigt de i §§ 6, 8, 9 og 10 fastsatte bestemmelser vedrørende optagne dyr være at iagttage i den udstrækning, de er anvendelige.
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=8560#KIV
-
Og forkert knap...
-
Tjaaa. Sådan kan det jo gå