Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: lars beck efter 19 Maj , 2011, 08:47
-
Bare lige en oplysning om mit resultat.
Jeg puttede 38 æg til rugning i min amerika rugemaskine.
Efter 10 dage lyste jeg ti æg fra som var blanke - altså ikke befrugtede.
Klækkeresultatet var 25 sunde stærke gæslinger - Det er et ok resultat er det ikke? mener de er lidt mere besværlige end andre andefugle.
Mvh.
Lars
-
det er sørme et flot resultat <M
Der siges, at kan man ruge gæslinger ud i sin maskine, kan man ruge ALT ud /o
-
flot! /oog ja gåseæg er lidt mere besværelige...
-
Det vist endda rigtig flot!
-
Heyy Lars tillykke med det flotte resultat /o
-
takker for roserne ;D
Alle lever i bedste velgående.... Jeg glæder mig til se hvor store de bliver slagtet - de skal jo helst matche de store hvide som jeg tidligere har købt hos Raunsmed.
-
Tillykke med det fine resultat. Har selv to gæs der ruger. Plus 25 æg i maskine. Så glæder mig til at se om jeg kan tangere dit resultat ;D
-
Det håber jeg da du kan ;D
Jeg har forsøgt at ruge gåseæg ud før, men ikke med så godt et resultat.
Det jeg har bemærket ved denne udrugning er at har holdt min luftfugtighed på 50-55% i rugeperioden og en uge før klækning kørte jeg fugtigheden op på omkring 80-85% - Ingen af gæslingene havde problemer med at få brudt skallen. Det har jeg nemlig før døjet med.
Bare min lille erfaring.
Mvh.
Lars
-
takker for roserne ;D
Alle lever i bedste velgående.... Jeg glæder mig til se hvor store de bliver slagtet - de skal jo helst matche de store hvide som jeg tidligere har købt hos Raunsmed.
Jeg havde 4 fra RAunsmed sidste år der beholdt jeg et par som jeg nu har udruget efter i maskine, så jeg glæder mig til og se hvor store disse vil blive, de to jeg slagtet sidste år vejet 4 kg og var heldigvis ikke altfor fede ;)