Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: crj100 efter 12 Maj , 2011, 19:31

Titel: Kyllerne tømmer foderautomaten
Indlæg af: crj100 efter 12 Maj , 2011, 19:31
Hej
Er det normalt, at kyllingerne (lys Sussex) tømmer foderautomaten ud over det hele? I dag ville jeg være god ved dem (læs: doven) og fyldte automaten næsten helt op. En time senere var den tom, og foderet lå spredt overalt omkring automaten  :-\
Eller er det blot en protest, fordi de ikke fik deres kræs (A38, madrester, havregryn m.m.)?
Titel: Sv: Kyllerne tømmer foderautomaten
Indlæg af: thorleif efter 12 Maj , 2011, 19:34
Forsoeg at haenge den hoejere?
Titel: Sv: Kyllerne tømmer foderautomaten
Indlæg af: Lærke M. P. efter 12 Maj , 2011, 19:34
Hvor gamle er de? mine små, der er et par dage gamle, får det direkte på gulvet, fordi de så godt kan lide at skrabe og gå og pekke i det  ::)
Titel: Sv: Kyllerne tømmer foderautomaten
Indlæg af: Randi Krak efter 12 Maj , 2011, 19:54
Når foderet her hos 'flyder ud over der hele', betyder det vi har rotter igen.. :-X
Titel: Sv: Kyllerne tømmer foderautomaten
Indlæg af: Wanda efter 12 Maj , 2011, 20:02
mine små smider det også ud over det hele. alt andet end lige så er det jo også deres natur at de skal skrabe efter det på jorden :) Det får de så lov til, jeg fylder gladeligt fodersiloen op og kort efter så ligger det jævnt fordelt, og det er til trods for at der er ribber i æderillen :D JEg fylder ikke op igen før et par dage efter, så plejer det også at være rimelig pænt på gulvet :)