Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Foder => Emne startet af: Henrik Helms Madsen efter 10 Maj , 2011, 14:50
-
Hej høns, haner og kyllinger.
Jeg har lige købt et par poser Fuld af Pep til hønsene.
nu i 15kg. sække. 84.00kr pr. stk. (kg. pris 5.60kr)
Ved køb af 5 sække kg. pris 5.20kr
Jeg synes foder er ved at være dyrt (klagesang igen igen)! /d
Køber nogle af jer hele paller af gangen, kan det svare sig. Levering koster jo også.
-
Ja det er ikke blevet billigere at sækkene er skrumpet ned til 15 kg.
Men hvad er det man siger al hobby koster og hvad får man egentlig for 84 kr. i vore dage ??
Jeg ville gerne kunne købe det til 4,20 kr. pr. kg..så bliver det da kun 63 kr. for 15 kg.
-
Hold da lige kæft. :o
Jeg har lige givet 97 kr for 15 kg så jeg skal da lige have fat i dem.....
-
Desværre en regnefejl fra min side. Det skulle være 5.20 kr/kg. ved 5 sække.
Ja det er ikke blevet billigere at sækkene er skrumpet ned til 15 kg.
Men hvad er det man siger al hobby koster og hvad får man egentlig for 84 kr. i vore dage ??
Jeg ville gerne kunne købe det til 4,20 kr. pr. kg..så bliver det da kun 63 kr. for 15 kg.
-
Føj da, så skal jeg jo ikke klage. /d
Hold da lige kæft. :o
Jeg har lige givet 97 kr for 15 kg så jeg skal da lige have fat i dem.....
-
I må ud på landet og finde en korn-pusher! Jeg giver MAX 2 kr kg og så er det endda valset hvis jeg vil have det derudover bliver det leveret ;) svinefoder lidt dyrer det ligger nok på 3 kr kg MAX (pulverform)
Mine høns gider ikke æde piller, de vil have den rene vare, de små kyllinger køber jeg dog kyllingestart til, men blander det med valset havre og lidt kanariekorn.
-
Vi giver over 100 kroner for en sæk, men ved så ikke hvor meget der er i den, eller hvad det er ::)
-
ar lige købt et nyt produkt hvor jeg handler nogen gange, en blanding fra Tyskland kaldet gold mix. Synes den virker til og være super god og dyrene er vilde med det. Men så var prisen også ca 150 for 25kg
Men giver det mine dyr en bedre trivsel med mere næring i så betaler jeg gerne lidt ekstra....og så sku det jo prøves.
-
Har læst lidt om gold mix på nettet, det lyder til at være noget spændende foder, som der er gjort noget ekstra ud af. Prisen er da ikke afskrækkende når man tænker på kvaliteten i forhold til almindelige æglægnings piller som jo aldrig er særlig populære hos hønsene.
Tror jeg vil prøve det.
Er der ikke et mix af forskellige kornsorter + æglægningspiller i sækken? Æder hønsene så ikke bare kornsorterne først og lader pillerne ligge? Eller er de ligeså vilde med pillerne?
-
jeg er også begyndt at handle i tyskland - nyeste indkøb -voksefoder sæk a 25 kg til 12 Euro... synes selv god pris.
næste gang skal jeg handle svinefoder til gæslinger, håber at det også er billigt.
-
Har læst lidt om gold mix på nettet, det lyder til at være noget spændende foder, som der er gjort noget ekstra ud af. Prisen er da ikke afskrækkende når man tænker på kvaliteten i forhold til almindelige æglægnings piller som jo aldrig er særlig populære hos hønsene.
Tror jeg vil prøve det.
Er der ikke et mix af forskellige kornsorter + æglægningspiller i sækken? Æder hønsene så ikke bare kornsorterne først og lader pillerne ligge? Eller er de ligeså vilde med pillerne?
De ryger da ned, men bestemt det gode bliver taget først
-
jeg er også begyndt at handle i tyskland - nyeste indkøb -voksefoder sæk a 25 kg til 12 Euro... synes selv god pris.
næste gang skal jeg handle svinefoder til gæslinger, håber at det også er billigt.
¨
Hvor langt ned i Tyskland skal man, og hvad nu hvis man ikke taler tysk, forstår de så lidt dansk :)
-
morAnna: Jeg vil da også gerne vide, hvor i Tyskland, du handler? Og gerne en hjemmeside.. Jeg bor jo ikke mere en 45 min fra grænsen ;)
-
da jeg arbejder i tønder er det jo blot smut 4 km over grænsen til foderstofbutikken i süderlügum
der er de fleste danske kunder så betjening er klart dansk- lige som i fleeggaard...(de fleste hesteinteresserede køber hestefoder der på grund af prisen, og nu er det også mig ;D)
hjemmesiden har jeg ikke men kan spørge næste gang jeg handler.
-
I må ud på landet og finde en korn-pusher! Jeg giver MAX 2 kr kg
Jep! sidst gav jeg 150 kr. for 120 kg :-)
-
jeg kender desværre ingen der vil sælge korn... æv dårlige forbindelser, den sidste jeg fik korn fra skulle bare af med det da han gik på pension og havde halv vogn tilbage ;D den fik jeg til 1,5 kr kg, og har nok 80kg tilbage, men kun til de voksne dyr, ikke de små.
-
jeg kender desværre ingen der vil sælge korn...
Måske ikke, men det kan du vel komme til. Spørg dog nogen af landmændene i nærheden, de taler vel alle (en form for) dansk. Og jeg vil da tro de fleste er interesseret i at sælge lidt 'orange' korn. ;)
-
jeg kender desværre ingen der vil sælge korn... æv dårlige forbindelser, den sidste jeg fik korn fra skulle bare af med det da han gik på pension og havde halv vogn tilbage ;D den fik jeg til 1,5 kr kg, og har nok 80kg tilbage, men kun til de voksne dyr, ikke de små.
Anna det må vi arbejde lidt i... nu flytter jeg jo tæt på dig, så må vi se om jeg kan pimpe min puscher for mere :D hvor meget og hvad bruger du?
-
Wanda: har sendt dig pm
-
Du kører ind af en indkørsel hvor der bor en taktor, og tag et par store sække med til at have kornet i, spørg om du kan købe hvede og havre, spørg om prisen, og lad være med at give mere end max 1,5 krone.
Vil bonden have mere for det, ja så spørger du jo bare en anden...
-
Du kører ind af en indkørsel hvor der bor en taktor, og tag et par store sække med til at have kornet i, spørg om du kan købe hvede og havre, spørg om prisen, og lad være med at give mere end max 1,5 krone.
Vil bonden have mere for det, ja så spørger du jo bare en anden...
ok, det fungerer bare ikke her, man skal vidst lidt mere... ;D
pyt får lavet aftale med Wanda og hendes "sælger" /o
-
Hmm, er det "kun" korn din pusher skaffer dig Wanda, eller ?
For jeg kunne nok også finde på at hoppe med på vognen, hvis jeg må ? ;)
-
ok, det fungerer bare ikke her, man skal vidst lidt mere... ;D
pyt får lavet aftale med Wanda og hendes "sælger" /o
Er det ikke Jylland ? der bor vel en enkelt kornbonde eller 2 inden for 10 km, det er jo ikke altid naboen man kan købe af, eller er det måden at gøre det på du ikke synes om...
Super hvis du kan købe med Wanda. /o
-
Jeg har købt noget tilskudsblandning til kalve - blander dette op med med hvede og laver det hele til grutning - mine gæslinge da ikke stået af endnu :-)
Jeg har købt tilskudblandingen til 2,20 kr pr. kg.
Mvh.
Lars