Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: vuk efter 29 April , 2011, 14:53
-
Jeg har købet en Motorruger AMERICA - 24 Ægs - Halvautomatisk..
Men ved ikke rigtig hvordan man gør, så ville høre om der nogen som kunne hjælpe mig i gang.
I kunne fortælle mig detaljeret hvordan jeg gør..
Til Kinesiske vagtel æg
http://www.america-thisted.dk/showpage.asp?id=849&profileid=1000&siteid=1&pagetype=produtpage&vid=1148
-
Prøv at gå ind på HØNSEHUSET i Forum.Der er mange sider med alt om rugning. /o
-
Jo tak. men tænker bare på om der var nogen, som har prøvet det et par gange med vagtel
-
Høns eller vagtler , der er ikke den store forskel på rugningen.Øvelse gør mester. /o
-
det har du ret i :P
-
Hej Vuk
Der kan være en pokkers masse kinesiske vagtelæg i den blå, og der er ikke skillerum nok hvis du kan fylde den, men det kan du jo nok ikke.
Du starter med et skillerum i midten, så lægger du et æg i og trækker i vendehåndtaget når ægget er rullet ½ omgang så et skillerum mere i., og sådan fortsætter du, fylder du maskinen kan du sagtens selv lave flere skillerum.
Husk at få lukket den hul der er for enden af risten inden æggene klækker, det er ikke smart at have kyllinger i bunden af rugeren.
Du skal have temteraturen til at ligge nogenlunde på 37,5 grad det kan godt tage et dags tid at få justeret helt nøjagtig, den vil nok gerne svinge fra 37,3 - 37,8 og det er også ok.
Få fat i en godt termometer det er det vigtigeste instrument i rugningen.
Har du en ide om varmekasse når de er klækket?
Held og lykke
-
Jo mange tak for alle de tip. ;D
-
. ;D
-
Nogen som ved hvad luftfugtigheden skal være til vagtel
-
Du kan lukke hullet ved at lægge et af skillerummene ned ved siden af bundpladen, når æggene ikke skal vendes mere.
Jeg ved ikke noget om fugtighed ved rugning af vagtler i maskinen.
-
Jo okay men tak for info
-
Omkring udrugning af vagtelæg kan ses lidt oplysninger i almindelighed under "Artikler om avl" her på Forum. Se ud til venstre og vælg rugevejledning.