Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: smilla25 efter 28 April , 2011, 21:02

Titel: Hmmm, er de mon døde..??
Indlæg af: smilla25 efter 28 April , 2011, 21:02
Har stadig 4 æg i rugemaskinen, er på dag 22 i dag..Den ene er der et hul i, men der er ikke sket noget siden imorges... Den bevæger sig ikke og pipper hellere ikke... De andre bevæger sig hellere ikke... Skal jeg bare smide dem ud, eller skal de have en dag eller to mere? ???
Titel: Sv: Hmmm, er de mon døde..??
Indlæg af: Patricia efter 28 April , 2011, 21:03
Hvis du ikke står og skal bruge rugemaskinen til et nyt hold, ville jeg give dem en dag til.
Titel: Sv: Hmmm, er de mon døde..??
Indlæg af: frida efter 28 April , 2011, 21:18
Giv dem endelig et stykke tid endnu. Der er stadig håb endnu. Har du prøvet at lyse dem i mørke? Der kan man ofte se dem bedre, når de bevæger sig. Men husk også, at bevægelserne er meget begrænsede nu hvor pladsen er trang i ægget. Held og lykke med dem :)
Titel: Sv: Hmmm, er de mon døde..??
Indlæg af: smilla25 efter 28 April , 2011, 21:39
Jeg skal bruge maskinen til et nyt hold, men har ikke fået de nye æg endnu, så giver dem lige en chance mere :) Håber og krydser fingre for at de er ok og kommer ud til de andre :)

Vores 8 andre kyllinger klarer sig fint, de hygger og spiser og er bare skønne! ;D