Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: johan10 efter 18 April , 2011, 16:57

Titel: Så er alle klækket!
Indlæg af: johan10 efter 18 April , 2011, 16:57
Fortsættelse af: http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=16553.0

Så er det 22. dagen, og 5 ud af 8 æg er klækket. Det er små dværgwyandotter. De sidste 3 æg var der slet ikke hul på, så jeg lavede lige et lille hul i det ene af dem for lidt siden. Er det klogt eller skal jeg bare lade dem være? Jeg kan høre at der er liv i dem. Det er jo dag 22 og næsten dag 23. Den første kylling kom ud allerede i går morges, så den kunne jo godt snart trænge til noget mad. Hvor længe kan den klare at vente med at spise og drikke? Der går jo lige noget tid indtil de sidste kommer ud  :-\
Og så lige et andet spørgsmål. Den ene af kyllingerne er stjernekigger. Den drejer hoveder rundt og det meste af tiden, kigger den bare op. Det undrer mig virkelig meget, for jeg har aldrig hørt om at det kunne ske hos wyandotter. Jeg havde en lille silkekylling sidste år, som pludselig fik det, men den klarede det heldigvis. Har nogen oplevet det med wyandotter før?
Titel: Sv: Behøver de hjælp?
Indlæg af: Jean Hansen (Lavbo) efter 18 April , 2011, 17:51
Tror stjernekiggeri kan ske for alle racer.

Du kan sagtens lade den gå inde i rugemaskinen op til 2 dage uden problemer.
Titel: Sv: Behøver de hjælp?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 18 April , 2011, 18:11
Du skal ikke hjælpe kyllingerne ud af skallen, sæt dig på dine hænder. ;D
Titel: Sv: Behøver de hjælp?
Indlæg af: johan10 efter 18 April , 2011, 18:15
Citér
Tror stjernekiggeri kan ske for alle racer.

Du kan sagtens lade den gå inde i rugemaskinen op til 2 dage uden problemer.

De er naturligt udrugede   ;)

Citér
Du skal ikke hjælpe kyllingerne ud af skallen, sæt dig på dine hænder. 

Det gør jeg så  :D Jeg har heller ikke gode erfaringer med det.
Titel: Så er alle klækket!
Indlæg af: johan10 efter 20 April , 2011, 09:51
Her kommer lige et par billeder af mine 8 små dværgwyandotter. Utroligt nok er stjernekiggeriet holdt helt op hos den jeg skrev om, så nu er alle 8 friske  :)
I går morges hjalp jeg altså 3 kyllinger lidt selvom man ikke må, men jeg tror at det var klogt, for ikke ret længe efter forlod moren reden, så hvis ikke jeg havde hjulpet havde de nok ikke klaret det  :) Her er lige et par billeder af den "lille" familie  :D
Titel: Sv: Så er alle klækket!
Indlæg af: Marianne Vedel efter 20 April , 2011, 12:45
Hvor er de bare fine, Johan *h
Titel: Sv: Så er alle klækket!
Indlæg af: Vipse efter 20 April , 2011, 21:40
Tillykke. hvor er de søde  *p
Titel: Sv: Så er alle klækket!
Indlæg af: Christina efter 24 April , 2011, 12:09
Fantastiske billeder, Johan! *p
Titel: Sv: Så er alle klækket!
Indlæg af: Anja Nielsen efter 25 April , 2011, 06:05
Tillykke Johan, hvor er de bare super søde <M <I