Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Jean Hansen (Lavbo) efter 10 April , 2011, 18:36
-
Den ene af tøserne har fået et dybt kødsår i nakken. Og med stort mener jeg så dybt at der er fjer der stadig sidder fast på den kødflap som er blevet revet løs, men såret er tørt, rent og bløder ikke og det virker heller ikke som om blodcirkulation i flappen er påvirket.
Tænker det er sket under en paringsagt men er ikke sikker. Hun har ikke siddet fast nogen steder hvir hun har kunne rive sig.
Hun virker ikke synderligt påvirket og gå rundt sammen med de andre og hygge sig med fjerpusning og jordbade.
Hvad gør jeg ???
-
Hvis ellers det ser pænt ud, skal det nok hele op, og med tiden vil fjerene dække det. :)
-
Det er stort, ca. som en gammel 5-krone. Men kødflappen ligger henover.
Jeg skal ikke rense eller noget? Bare holde øje med hende?
-
Du kan drysse lidt klorhexidinpulver på UDEN at løfte flappen, hvis du synes der er behov. Sådan et stort sår vil altid væske lidt og det er ikke (nødvendigvis) fordi der er betændelse i det. Men når væsken tørrer til gule skorper kan der gå betændelse i det, hvis de rette forhold er til stede. Du skal endelig ikke vaske det, men altså drysse klorhexidinpulver på hvis problemet opstår. Hvis du ikke har pulver kan du også bruge klorhexidinvæske, f.eks. i en forstøver... God bedring til hønen ;)