Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Rune A efter 09 April , 2011, 22:22

Titel: Min flotte hane taber fjer
Indlæg af: Rune A efter 09 April , 2011, 22:22
Hej

Min flotte dværg-wyandot hane (agerhønefarvet) taber fjer på halsen lige bag ørene. Det har stået på i ca. 5 måneder og bliver ikke bedre. Der mangler fjer på begge sider af halsen ca 3 cm. Ikke vildt, men det pynter jo ikke.

Har nogen hørt om lignende problemer og kende ren forklaring?

mvh Rune
Titel: Sv: Min flotte hane taber fjer
Indlæg af: ina..... efter 09 April , 2011, 22:26
Mit gæt er at de høner der sidder ved siden af ham, synes han er så lækker at de piller ham så han bliver skaldet  /d
Titel: Sv: Min flotte hane taber fjer
Indlæg af: Rune A efter 09 April , 2011, 22:31
Hej Ina

Det er et rigtigt godt bud, men jeg er næsten sikker på, at det ikke er tilfældet. Jeg har aldrig set nogen høner pille - og jeg har kigget en del... :)
Titel: Sv: Min flotte hane taber fjer
Indlæg af: ina..... efter 09 April , 2011, 22:48
de tager natten og de tidlige morgentimer til hjælp, ellers må du tjekke ham for utøj, men så er han vel ikke den eneste.
Titel: Sv: Min flotte hane taber fjer
Indlæg af: Rune A efter 09 April , 2011, 23:47
Jeg må ud og kigge i de tidlige morgentimer. Utøj er der vist ikke noget af og han strutter af sundhed og vitalitet - så måske har du ret. Tak for svarene i hvert fald /o