Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Kåre efter 09 April , 2011, 18:11

Titel: Selvforsynende hønsegård...
Indlæg af: Kåre efter 09 April , 2011, 18:11
Hej ,

Der skulle vel ikke være nogen der ligger inde med viden omkring, hvor mange kvm man skal have pr. høne for at gården er selvforsynende med græs????
mit gæt ville være 10-12  kvm.

nogle ideer??
Titel: Sv: Selvforsynende hønsegård...
Indlæg af: Marianne M. efter 09 April , 2011, 18:13
Det kommer an på hvilke høns du har. Hvis det er store høns, skal der en del mere til, mindst det tredobbelte, vil jeg sige. Problemet er jo, at de skraber, og dermed ødelægger græsset, de græsser jo ikke kun, som f.eks. gæs gør. Har du silkehøns eller dværghøns, kan du godt med det du nævner. De skraber heller ikke så voldsomt.
Titel: Sv: Selvforsynende hønsegård...
Indlæg af: Henriette Hall efter 09 April , 2011, 18:18
Så vidt jeg ved er de fodbefjerede heller ikke så slemme til at skrabe, men der må andre på banen og verificere den påstand. ;) (Jeg er nemlig ikke selv så vild med fodbefjerede, så sådan nogle har jeg ikke).
Titel: Sv: Selvforsynende hønsegård...
Indlæg af: Marianne Vedel efter 10 April , 2011, 00:13
Velkommen på forum, Kåre :D
Jeg er ikke den rigtige til at svare her, for mine går i hele haven.
Titel: Sv: Selvforsynende hønsegård...
Indlæg af: -Julie- efter 10 April , 2011, 00:27
Søren, jeg synes bare dine høns er SÅ fremmelige, sådan selv at medbringe bestik til skovturen..!  ;D
Titel: Sv: Selvforsynende hønsegård...
Indlæg af: Vipse efter 12 April , 2011, 09:11
Jeg har 25 høns gående i 150 kvm hønsegård og det er 6 kvm pr. høne. DET er i hvertilfælde ikke nok, for i løbet af en måned var der ikke skyggen af et græsstrå tilbage og det skal lige siges at det nærmest var knæhøjt, da de blev lukket derud !!
Titel: Sv: Selvforsynende hønsegård...
Indlæg af: Kåre efter 14 April , 2011, 19:38
Tak for alle de fine svar :)
Det jeg kan udrede er at 12-15 kvm er nok , men måske giver en omgang med busk rydderen en gang eller to i året :) bare der er nok og ikke ALT for meget
ellers kunne man "lufte" gederne en gang i mellem

Er der en race der er stor og skraber meget , men kun smider 1-2 æg i ugen
for jeg vil gerne bruge et stort areal til dem , men ikke ende ud med alt for mange æg...... det er ikke nemt ;)
Titel: Sv: Selvforsynende hønsegård...
Indlæg af: Danny Westh efter 14 April , 2011, 20:15
Hvis du kun vil lade dem leve af det græs der vokser, uden at supplere med korn eller andet foder så løser dit ægge problem sig selv fordi så kommer der ikke ret mange æg. Måske vil hønsene endda dø af sult.

Ang. antal kvm. græs pr. høne. Det kan godt være at 12-15 kvm. pr. høne er nok om sommeren når der er vækst i græsset men hønsene kan hurtigt udrydde alt græsset (inkl. rødder) i løbet af efteråret og vinteren.
Da jeg startede med høns havde jeg 3 høner og en hane plus lidt kyllinger, på 80 kvm. hønsegård. Den første sommer var græsset så højt at man sommetider ikke kunne se hønsene. Sommeren efter mindede gården mest om et stykke ørken.

Danny