Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Finn Jensen efter 14 Marts , 2011, 12:24

Titel: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Finn Jensen efter 14 Marts , 2011, 12:24
http://ekstrabladet.dk/ferie/udland/article1518784.ece

Velbekomme (lader til at historien er sand. Flere engelske medier melder samme historie..)

Ekstrabladet undlader at fortælle at den gode Lu Ming ikke selv spiser disse æg, da han ikke kan holde lugten ud..
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Jean Hansen (Lavbo) efter 14 Marts , 2011, 12:26
AAAADDDDDDDDDD /d /d /d /d /d

Det må da næsten være en pædofil-ring der har fundet på det der :-X :-X :-X :-X
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Loppe efter 14 Marts , 2011, 12:26
Føj for en ulækker farve  :-\ :-\  /3
Men havde vi været blinde tror jeg måske vi ville være åbne for flere forslag af slagsen  ;D ;D

Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: morAnna efter 14 Marts , 2011, 12:29
føj da .... jeg har 3 drenge i alder 4-8 var det noget så kan jeg levere nogle liter til restauranter... gad vide hvad de giver per liter af "første klasse  urin samlet  fra idyllisk sted ude på landet i det sønderjydske" ;D
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Loppe efter 14 Marts , 2011, 12:29
og tænk om man kunde finde en smagsvariant i og benytte urin fra udeliggere  ;D ;D
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 14 Marts , 2011, 13:20
Æhm.... Jeg tror nok lige jeg springer over. Jeg nupper en Longo-Vital for energien, og koger så mine æg i dansk postevand i 7½ minut som jeg plejer.

Den kinesiske opskrift er jo... <R  /3
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Marianne Vedel efter 14 Marts , 2011, 13:29
Bon appetit!
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Jette Jensen efter 14 Marts , 2011, 13:32
Hvad med at forummedlemmer, der har små drenge, afprøver opskriften og fortæller os andre om det bagefter?  Min søn er "desværre" 16, så jeg kan ikke selv  ;D
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Marianne Vedel efter 14 Marts , 2011, 13:35
Mine drenge er heldigvis for gamle *f
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Charlotte J. efter 14 Marts , 2011, 13:47
Jeg er slet slet ikke forbavset... Jeg har for nogle år siden boet i Vietnam pga. studie af nationalisme i Vietnam. (Jeg ved godt der i artiklen er tale om Kina, men landene ligner meget hinanden på nogle punkter). Det var meget interessant, og budisme er den tro der er mest udbredt i Vietnam. Jeg troede først at mange af de ting de tror og gør grundede i budismen, men måtte erkende at det næppe hang sådan sammen. Igennem mange af mine interviews stod det klart, at vietnamesere er meget "alternative", helt som de i denne artikel skriver at æggene stopper feber og hjælper med koncentrationsevnen, hvis man føler sig sløv eller søvnig. Og de tror virkelig på det.... F.eks. spurgte en lokal kvinde mig om jeg havde lyst til at smage kylling - jo gerne, det var jo middag alligvel. Jo tak, kylling og kylling, det var nu så meget sagt. Det var et 20 dage gammelt rugeæg som var hårdkogt, og hvor længe det har lagt i de gryder hun gik rundt med aner jeg ikke , og husk lige -i ca. 40 graders varme  /o Eventyr eller ej, jeg skulle prøve det, så pillede med blævrende hænder den skide æggeskal af i en fart, naturligvis i håbet om at fuldføre og så ikke noget med at nærstudere, men bare i munden... Jo det knaser godt nok - og ned kom den, men gør det aldrig mere. Det skulle være rigtig rigtig godt for kvinders hukommelse - ved ikke rigtig, synes jævnligt jeg glemmer (trods alle anstrengelser dernede).
Så hvorfor ikke også koge æg i tis? Eller skyde en abe og skære hænderne af, putte hænderne ned i 80% sprit, og så lagre i nogle måneder - Så skulle alle mænd være 100% på at kunne gøre en kvinde gravid efter et glas af denne herlige drik... Velbekomme  ;)
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Pjaltenborg efter 14 Marts , 2011, 15:03
tror på det med hukommelsen ...jeg ville i hvert ALDRIG glemme sådan en mundfuld  <R

Vildt sejt at du gennemførte !!!

Men når man ellers tænker på hvad de tilbereder og spiser på de kanter ..ja så undrer det heller ikke mig.

Og så skal vi jo ikke glemme at der også er folk på vores breddegrader der sværger til det sundhedsfremmende i at drikke sin egen morgenurin  <A

Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: morAnna efter 14 Marts , 2011, 15:20
hvad med Danmark- man er ikke bedre her - grisehud! hvad hjælper det på? hukommelse, eller bare opstrammende ;D
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: pylle pylle efter 14 Marts , 2011, 16:22
ja ja.. tro flytter bjerge!!

men hvad har pigetisset gjort??
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Annette S. efter 14 Marts , 2011, 16:36
Aj - det er altså bare ikke lækkert - BVADRRR  <R <R <R
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: Charlotte J. efter 14 Marts , 2011, 16:39
I Kina er piger ikke værdsat - det skal ses i lyset af, at de bliver gift bort til en anden famlie. Til gengæld har drenge altid været skattet, fordi de viderefører slægten, bliver i hjemmet og er forældrenes pension i alderdommen. Det skal her nævnes at der ikke findes nævneværdig ældrepension i Kina. Hvis du nogensinde har set reportager eller udsendelser fra de kinesiske børnehjem, vil du se at de er fyldt med piger. Og så kan jeg tilføje, at ca. 39 000 piger under ét år dør hvert år i Kina, fordi forældrene ikke plejer dem lige så godt som drenge....
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: pylle pylle efter 14 Marts , 2011, 16:55
det siger jo bare lidt om  kineserne.. der er da ligesåmeget mor i børn som der er far!!
Titel: Sv: en aldeles alternativ æggeopskrift
Indlæg af: KEW efter 14 Marts , 2011, 17:06
@ pylle pylle
Den holder jo ikke en meter!
Spørger du her i dk så er der stadig mere mor end far, derfor er det jo mødre automatisk bliver forfordelt når det drejer sig om børn.... stadig!
Til trods for ihærdig indsats fra fædre gruppen FAR.  ???