Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Jette Jensen efter 06 Marts , 2011, 14:32
-
Hvad med en indsamling af data om alle de dejlige mennesker på dette forum? Selvfølgelig anonymt, kun for statistikkens skyld.
Altså en undersøgelse af hvor gamle vi er, hvilken uddannelse, hvilket job, den primære grund til vi har høns/fjerkræ, om vi havde fjerkræ som barn osv.
F.eks. har jeg en formodning om en del af kvinderne arbejder i omsorgssektoren og det kunne jeg godt tænke mig at få af-/bekræftet med nogen tal. Og er der flere belæste end Finn? ;D
Desuden tror jeg det har stor betydning for om man bliver hønseejer, om man havde høns da man var barn.
Hvilke andre ting kunne I tænke jeg at vide?
-
Hvor længe vi har haft høns. Er det mest dem der ikke har haft høns sååå længe der er aktive medlemmer.
Hvor mange passive medlemmer eks ikke aktive i en periode på 6 måneder, også hvor mange aktive er vi herinde eks medlemmer der er på hver uge. Er det mon muligt at tjekke?
Hvor mange udstiller.
Ja det bliver nok lettest med et X af skema.
Spændende ide jeg er også nysgerrig, på hvordan vi fordeler os med hensyn til job og alder.
god ide.
-
Sikke en sjov ide - men noget svær... hehe - en "socio-økonomisk" analyse af hobbyfjerkræfolket med et strejf af "arv/miljø"-problematikken... - FEDT NOK!
Kunne egentlig være et sjovt projekt at grave sig ned i hvis man studerede en eller anden form for samfundsvidenskab...
-
Morten - var det ikke lige en opgave for ham matematikeren at udtænke et skema... ;D
-
Saa nu skal det altsaa bekreftes: Gennomsnidsbrugeren er Norsk, bor i Wales, 55-60 aar gammel, de har haft hoens ca. 15 aar, og de tjener ikke saa meget penge fortiden. Videre er de kede-rygere, har et alkohol-problem (mit problem er at pricen paa Guinness har gaaet op igen), samt at de har hoejere uddannelse inden mad-hygiene. De fledste har ogsaa planer om at flytte til Danmark, hvor de boede engang for 20+aar siden. Statistics & damned statistics.
-
”Der findes tre slags løgn: Løgn, forbandet løgn, og statistik”...
Men hvis nogen kommer med spørgsmålene, så er der et ganske udmærket (gratis) værktøj til at lave spørgeskemaundersøgelser med. Har brugt det flere gange i anden forbindelse
http://www.limesurvey.org/
-
Hvorfor dog det? Det kan da være noget så ligegyldigt om en hønseejer er akademiker eller specialarbejder. Hvorfor skal folk sættes i bås fremfor at lade dem hygge sig om hønsene? Og hvad dælen har vores barndom med hønsehold at gøre? Det lyder for mig som en typisk dansk "sætte etiket på folk" metode. Lad dog for dælen folk sig hygge om de de gør at have høns!
Lad os sige hvis du gerne vil have statestik; Nu holder tallene ikke men som et følt eksempel; Hvis 30 % af alle trafikulykker skyldes at der er spiritus indblandet så vil det sige at hvis man kører ædru så har man 70% større chance for at lave en ulykke?
Og så lige at du fatter det; der er ikke noget på nettet der er anonymt, det tror de fleste men det er der ikke! Så data af den slags du efterspør hører ganske simpelt ikke hjemme på et forum.
Tommy
-
Morten - var det ikke lige en opgave for ham matematikeren at udtænke et skema... ;D
Nul putte - det gider jeg altså ikke... (SÅ meget keder jeg mig heller ikke... ;))
@Tommy: Rolig nu min ven - al den (mis)brug af statistik i DK er vel dybest set fordi vi er så forkælede og har det så godt i lille Danmark. Så finder man på de mærkeligste ting for at have noget at bruge "krudtet" på. ;)
Jeg tror i bund og grund ikke at en undersøgelse af den slags kan bruges til noget som helst andet end at være en (kedelig og upersonling) oversigt over forummedlemmernes alder, uddannelse, job mv. og hvad vil den kunne bruges til? højst sandsynligt ingenting andet end at det vil tage en masse god tid at lave undersøgelsen - og nogle mennesker vil måske (ligesom mig) skimme resultaterne igennem og sige "nej hvor pudsigt!"... ::)
-
kan se at mit indlæg ikke var kommet med over i den delte tråd, så her kommer det lige igen.
Nu er det jo ikke de mest sensitive, private oplysninger der lægges op til at 'dele' i denne uvidenskabelige statistiske undersøgelse. Og netop de mere sensitive oplysninger er allerede givet i profilen. Navn, alder, køn, ca hjemsted og evt email adresse.
Hvis det tilmed laves ved en afstemningsfunktion, bliver det jo rimeligt svært at vurdere hvad feks Karen Margrete Tiltesen har svaret. Så det er nok ikke så farligt endda . Og så er det tilmed helt frivilligt at deltage .
Og her et par spørgsmål mere:
Medlem af fjerkræ klub.
Avler til udstilling.
Går på udstilling(er).
Bruger kunstigt lys.