Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Silver efter 25 Februar , 2011, 15:26
-
En lille brise afholder da ikke mine dejlige hønsebasser fra en tur i haven... /o
- der har de hygget siden kl 8 i morges...
God weekend til alle... :)
-
Præcis sådan ser mine også ud i dette vejr. ;D
Nu er de vist også søskende, så det er ikke så mærkeligt! ;)
-
Ja det er da det de er /o
- sådan nogle lækre tøser..... 8)
-
På det øverste billede ligner de sådan et par rigtige madammer der bare skal ud på udsalg, lige meget hvordan vejret er. ;D Fine billeder.
-
Henriette ;D lige præcis...
-
Silver: Dejlige billeder /o
-
Tak Hr. Rasmussen /o Nyder simpelthen de skønne skabninger :D
-
Silver: det forstår jeg godt /o Kommer næsten til at savne de hvid-blå Hjemme på borgen,men kan ikke avle alle farver på en gang ;D
-
Nej det er jo lige det /o man bliver hurtig fristet :D
Har ellers læst, at et besøg på borgen ville være en kæmpe oplevelse....har I overvejet åbent hus arrangement en dag? :D 8)
-
Silver, dine hvid-blå damer er smukke som sine søskende.
Det sjove var, at en af mine damer viste sig jo at være en herre i stedet (Arthur). Han er simpelthen så stor og lækker bred over brystet (som min mand engang :D). Ligesom damerne. /o
Desværre har jeg ikke noget kamera før om en uges tid. Så skal jeg nok vise ham frem.
MEN måske er han for bred (rent dommermæssigt). Min søn bemærkede, at han nærmest har et "hulrum" under fjerene på brystet. :-\ Ikke i kroppen, men fordi de mange fjer lægger sig i lag ovenpå hinanden.
Har du set det på dine høner?
Måske forsvinder det, når blæsevejret lægger sig, og fjerene kan pudses ordentligt af?
-
Ingrid - jeg tror faktisk godt, at jeg forstår hvad du mener udfra den forklaring /o Læste det lige højt fra kæresten nu, og han sagde med det samme, det har vores da også...
så måske de hører til Deres charme... <.
Dommermæssigt, har jeg ingen forstand, what so ever :D jeg synes bare de er skønne, store, lækre, smukke, flotte, dejlige og brede - man får helt lyst til at putte sig ind til dem ;)
Vi fik jo oprindelig 3 fra Elise - men den ene var en hane - han var godt nok også stor og flot, men vi skulle jo ikke have hane her - så han fik nyt hjem, men fik også ros for at være særlig stor og flot!
Så tror de har gode gener i den søskendeflok :D
-
Kunne være dejligt med en Hygge Brahma aften engang når varmen er kommet til Danmark :)
-
Jaaa, den er vi i hvert fald med på /o både hygge Brahma aften OG varme til DK /o