Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Helle K. efter 09 Februar , 2011, 19:54

Titel: Urte-pensil
Indlæg af: Helle K. efter 09 Februar , 2011, 19:54

Jeg har indkøbt et glas urte-pensil tabletter, som jeg har tænkt mig at give hønsene forebyggende mod forkølelse, hoste, betændelse, ubalance i fordøjelse, bylder, træthed, røde øjne, irriteret tarm, diarre, ømme led, hovedpine, søvnløshed, kolde tæer, dårligt humør...m.m. ???

Jeg vil nu høre, om der er andre her, som bruger urte-pensil til hønsene, da jeg er noget i tvivl om, hvordan jeg skal dosere.

Pilegaarden (Erik) bruger det til sine grise, ved jeg...så Erik ..haaaalllloo....hvor mange tabletter pr. dag pr. høne vil du mene, jeg skal give??
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: pilegaarden efter 25 Februar , 2011, 22:46
@ Helle

Beklager at jeg først har set dit spørgsmål i dag. (Da jeg lige brugte søgefunktionen til at finde tidligere indlæg om grise  :D)

Der er en anvisning om dosering for voksne mennesker på emballagen. 5 gange dagligt med 1-4 ampuller. En noget bred beskrivelse indrømmer jeg. Jeg har på grisene praktiseret max dosis men kun 2 gange dagligt og i forhold til aktuel vægt.

Så jeg ville gøre føljende regnestykke.

2 x 4 tabletter pr 80 kg 'patient' pr dag. Svarende til 1 ampul pr 10 kg pr dag.

Og det bliver jo så ikke mange ampuller dagligt når vi taler høns, medmindre man har rigtigt mange høns. ;D
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: Marianne Vedel efter 26 Februar , 2011, 07:45
De har det på tilbud i reklameavisen fra Matas, som lige er kommet i går.
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: Helle K. efter 26 Februar , 2011, 07:49
@ Erik

Når man ikke BARE kan få andre til at hjælpe, må man tænke selv..og det er nok ikke så skidt endda ;D

Jeg har fundet en forhåbentlig egnet dosring...indtil videre er kun en høne død (DET var meget sort humor...og slet ikke sjovt :'().

Nej...jeg er begyndt at give urte-pensil som tilskud i maden. Tak for rådet
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: Helle K. efter 26 Februar , 2011, 07:49
Tak Marianne ,så kan jeg spare lidt der /o
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: pilegaarden efter 26 Februar , 2011, 22:33
...indtil videre er kun en høne død (DET var meget sort humor...og slet ikke sjovt :'().

Helle,

Gav du hende fuld menneskedosis?? eller var hun blot for syg til at redde?


Og nu vi er i alternativ medicin.

Der findes et hav af produkter som lover guld og grønne skove. Desværre giver mange af produkterne kun guld og grønne skove til den der producerer og forhandler produkterne. Derfor kunne det være interessant at høre Forum medlemmernes positive erfaringer med brug af alternativ medicin. Måske vi skal oprette et link et eller andet sted her på Forum. Leksikon eller artikler om sygdomme. Jeg starter lige en tråd om alternativ medicin, så kan folk jo give deres bidrag, men vi gider kun høre om noget der faktisk virker. Så kan Admin jo overveje om, eller hvor vi skal gemme informationen.
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: Rudy efter 26 Februar , 2011, 22:37
Super ide med en tråd omhandlende alternativ medicin.
Men husk lige hvis jeres høns ikke får f.eks. levertran/vitaminer/spiret hvede så er det min bedste overbevisning at det bør man iværksætte først.
Hønsene bliver stærke og sunde af det, og dermed ikke syge. Dette er erfaringen hos mig, hvor der er år mellem et sygt dyr, og jeg har altså mere end 15-20 avlsdyr  ;D
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: Helle K. efter 26 Februar , 2011, 22:45
Min høne døde af æggelederbetændelse. Indtil nu er det sket for to af mine Isaèr.

At nævne det i forbindelse med Urte-pensil var blot en rigtig, rigtig dårlig joke.

Rigtig god ide at oprette en tråd om alternativ medicin til vores dyr /o
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: Helle K. efter 26 Februar , 2011, 22:47
Rudy@ Når du giver levertran, kommer du det så i foder eller vand?
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: Rudy efter 27 Februar , 2011, 09:45
Helle@ Levertran syntes jeg ikke rigtig fordeler sig i vand pga. at der er olieaktig. Derfor tilsætter jeg det altid i foderet. Pas på med overdrivelse, det giver altså afsmag i æg.
Andre vitaminer får de så i drikkevandet.
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: Helle K. efter 27 Februar , 2011, 10:20
Tak Rudy /o
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: pilegaarden efter 27 Februar , 2011, 20:59
Men husk lige hvis jeres høns ikke får f.eks. levertran/vitaminer/spiret hvede så er det min bedste overbevisning at det bør man iværksætte først.

Rudy.
Helt enig. Forebyggelse er bedre end helbredelse.

Et evt opslag om alternative medikamenter kunne godt startes med en indledning om generel styrkelse af immunforsvar vha regelmæssig tilførsel af vitaminer/levertran/spiret korn/hønseguf og lignende.

Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: Rudy efter 27 Februar , 2011, 21:01
Tak Erik.

Altid rart når andre syntes, at det ikke er helt tosset den måde man går og passe sine høns på  ;D
Titel: Sv: Urte-pensil
Indlæg af: pilegaarden efter 27 Februar , 2011, 21:08
Rudy.

Jo, men det er jo i grunden bare almindelig logik. Du og jeg sørger også for at få en alsidig og rigelig kost, og om nødvendigt lidt vitamintilskud, da vi af erfaring har lært, at hvis vi ikke sørger for at forebygge, så ryger vi meget let en tur på langs med dynen helt op under næsen i indtil flere dage.  :D :D :D

Og det er lidt spild af god tid.