Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Susanne T. efter 06 Februar , 2011, 14:14

Titel: Kalkuner
Indlæg af: Susanne T. efter 06 Februar , 2011, 14:14
Hej
Vi overvejer i år at tilføje et par kalkuner til vores lille landbrug, men har slet ingen erfaringer med disse dyr. Kan de gå i hønsegården eller skal vi lave en særskilt til dem? Og hvad skal de have at overnatte i? Plads har vi nok af, hvis de skal deles.
Håber der er nogen herinde, der vil dele nogle erfaringer med os.   /o

Mange hilsner
Susanne
Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Vipse efter 06 Februar , 2011, 15:03
Vores bronzekalkuner går sammen med hønsene. De får samme foder og går på pinden i hønsehuset om aftenen sammen med hønsene, så det er såmænd bare som at have lidt større høns end normalt ;D
MHT æg har jeg læst mig frem til at de foretrækker at have deres rede på jorden.
Du skal lige have i tankerne at de flyver rigtig godt og elsker at sidde oppe i et træ hvis de får muligheden. Vi har træer og siddepinde ude i hønsegården og dem bruger de flittigt.
 








Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Piglet79 efter 09 Februar , 2011, 21:48
Synes da vi skal have denne tråd op igen :) Jeg skal nemlig også have fundet nogle kalkuner i år, og har et par spørgsmål.

Hvis det ikke lige skal være hvide kalkuner, hvilken race skal man så gå efter, hvis de stadig gerne må blive af en pæn størrelse?
Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: hanegalgak efter 10 Februar , 2011, 05:30
@Piglet79 : Pæn størrelse ? Hæ , du får svært ved at holde dem i det små  ;D Hvis først de får gode forhold , så belønner de dig hurtigt med en nærmest eksplosiv tilvækst.
De kan godt være noget egenrådige i deres færden rundt på grunden hvis du giver dem mulighed for at være uden for indhegningen , og i særdeleshed svære at få ind i seng - og det giver pænt dårlige nerver at tænke på cocktailen 10-12 kg kalkun i træet og Mikkel ræv i nabolaget  :o 
Du kan nemt få dem ind i seng , hvis du sørger for at der er - meget pålidelig - fast aftensmad tid , er der ikke mad som de plejer ( og deres indvendige mad ur er yderst velfungerende ) tjae , så kvitterer de med et : i´m outa here  :D
De første par uger holder du dem i indhegningen og giver fast aftensmad , herefter kan du lukke dem ud.
Skulle det kikse med at få dem ind en enkelt aften , så er det altså noget af et syn med 10 -12 kg kalkun på en tynd gren højt oppe i træet  <J

Pøj pøj med pludr pludr 
Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Pjaltenborg efter 10 Februar , 2011, 08:37
Lukker aldrig aldrig aldrig aldrig mine kalkuner ud

Ræven åd 2 sidste år og det var en kaaaamp at holde de resterende inde indtil jeg fik overdækket gården !!!!

mine er broncekalkuner ... syns de bliver fint store ... uanset race syns jeg aldrig jeg har set en lille kalkun ? Det skulle da lige være perlehøns...men de smager jo også godt  /o
Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Piglet79 efter 10 Februar , 2011, 08:59
Nu har vi jo godt nok kun haft de hvide førhen, og de har ikke været flyvske som sådan. Og ræven har vi heller aldrig haft problemer med, selv om de har sovet ude om natten - og ellers må hunden også være ude om natten ;)

De hvide vi havde sidst, lå på 10-17 kg slagtet, men regner ikke med at f.eks. bronzekalkuner kommer op i helt samme str.  :D
Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Loppe efter 10 Marts , 2011, 09:37
Men en kalkun på 17 kg er det sådan en som Mr. Bean fik hovedet ind i??? *f *f

Hvordan spiser man en så stor kalkun?? og skal den steges 1 t pr kg så skal man vel ha god tid  :-\

hvornår er en kalkun slagtefærdig? hvilken alder?

Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Loppe efter 10 Marts , 2011, 09:37
Og hvordan udruger man bedst kalkuner?
Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Hebber efter 11 Marts , 2011, 10:49
Loppe:
Citér
Hvordan spiser man en så stor kalkun??
.....

En bid af gangen,  *g

Mvh
Henrik
Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Piglet79 efter 11 Marts , 2011, 11:28
Men en kalkun på 17 kg er det sådan en som Mr. Bean fik hovedet ind i??? *f *f

Hvordan spiser man en så stor kalkun?? og skal den steges 1 t pr kg så skal man vel ha god tid  :-\

hvornår er en kalkun slagtefærdig? hvilken alder?


Det er ikke helt på str. med det Mr. Bean fik hovedet i  :D

De største parterede vi - hvilket gav bryststykker på 2-3 kg. Kun de små gemte vi hele - 10-13 kg stykket. Og så sælger de "store" kalkuner på 5 kg i supermarkedet ::)
Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Henriette Hall efter 11 Marts , 2011, 11:39
Helt store kalkuner er skønne at få røget. Så kan de laves i ovnen på ca. samme måde som julegåsen bagefter. Det smager skøøønt, og var fast på festmenuerne i min barndom.
Titel: Sv: Kalkuner
Indlæg af: Loppe efter 11 Marts , 2011, 11:45
Loppe: .....

En bid af gangen,  *g

Mvh
Henrik

Den er god med dig Henrik!!! ;D ;D