Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Mango2705 efter 02 Februar , 2011, 21:23
-
1.2 Dværg Silker, 0.3 Fodbefjerede Dværge, 1.0 Tværstribet Wyandot, taget i løbet af natten. :'( Så nu er rævefælden placerede, og har indtil videre kun fanget en vildkat med en halv hale. :-\
-
*t
-
Hvor trist.
Held og lykke med at fange bæstet.
-
Jeg kan godt forestille mig, hvor uhyggeligt det må være, at se hønsegården ryddet helt eller delvis :'(.
Har heldigvis ikke selv prøvet det :-\
Håber du må fange dyret >:(.
Kan det ikke være vildkatten der har taget dem?
-
Øv hvor trist :'(
-
Ej dog *t *l fra mig
-
*t
-
Det kunne godt ha' været vildkatten, men 7 dværghøns virker lidt meget for en kat. :o ??? Havde opdelt dværge og store høns hver for sig, så måske en lille ræv da den kun er gået efter dværgene?
To Fodbefjerede Dværge slap da væk. /o
-
Åh nej, Andreas *t
-
Hvor er det bare trist, vi prøvede det selv for kort tid sidn >:( :( :'(
-
Sikke dog en oplevelse Andreas, håber ikke det sker igen, men at du må fange dyret hurtigst muligt. *t
-
øv *t
-
En ulykke kommer sjældent alene. :'( /d Her til morgen virkede min hun-undulat lidt sløv, og nu her fandt jeg hende inde i redekassen død, formodentligt af alder (ved ikke hvor gammel hun var der jeg købte hende). Hun ville ikke danne par med hannen, så håber at han ikke går helt ned med flaget de næste par dage. :-\
Er nogen der har erfaring med, at introducere en ny hun-undulat til sådan en fyr?
-
For år tilbage kom jeg en morgen ud i hønsehuset og alle 16 høns var dræbt. Det viste sig at være en mink, og den blev skudt, da den kravlede rundt ved kaninburene. Håber du finder dyret, så det ikke kommer igen.