Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: ina..... efter 10 Juni , 2008, 09:25

Titel: vejrguderne
Indlæg af: ina..... efter 10 Juni , 2008, 09:25
Jeg tror altså at vejrdamen i tv har taget fejl  ;D
Hun siger det er skyet ??
Hun siger det er køligt ??
Hun taler om regn ??
Blæsevejr ??

Her skinder solen fra en skyfri himmel, det er vindstille og  meget varmt, i hvert fald endnu  ::)

Titel: Sv: vejrguderne
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 10 Juni , 2008, 09:30
@Ina

Du kan være helt rolig, Ina, her er det skyet, der er kommet lidt vand, det er køligt, og det blæser.
Det er bare indrettet således, at vi jyder får først glæde af det kølige vejr, det er sikkert også os der trænger mest.
Titel: Sv: vejrguderne
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 10 Juni , 2008, 10:46
På Fyn er det også køligt og det blæser...øv
Titel: Sv: vejrguderne
Indlæg af: Hanne Lottrup efter 10 Juni , 2008, 10:58
Det var så vist dén regnbyge...

15 dråber. Vi nåede end ikke at få duften af nyregn i næsen  <W
Titel: Sv: vejrguderne
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 10 Juni , 2008, 11:36
Vi skal nu også have mindst en 40 - 50 mm for at det virkelig skal gavne noget, alting er jo knastørt.
Titel: Sv: vejrguderne
Indlæg af: ina..... efter 10 Juni , 2008, 12:13
Jeg vil gerne have vand til mine græsfolde, så det gør ikke noget, og nu er det da også blevet lidt skyet, det må bare gerne vente et par timer med vand, for jeg skal mynstre mine heste til forsikringen i eftermiddag, og det er nu sjovest i solvejr ;D

jeg tror nu heller ikke der kommer de store mængder i de næste dage, men bare det så regner i en uges tid, så bliver det vel til lidt.
Bare vi ikke får regntid ligesom sidste år, så bliver jeg altaå ked af det. :'(
Titel: Sv: vejrguderne
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 10 Juni , 2008, 12:51
Regntiden starter først i begyndelsen af uge 27, og fortsætter indtil uge 30 er ovre, sådan plejer det da at være, næsten hvert år, *gg
Titel: Sv: vejrguderne
Indlæg af: Berit efter 10 Juni , 2008, 15:53
Øv øv Børge, det er i min ferie, der skulle der da gerne være godt vejr.  ;D
Titel: Sv: vejrguderne
Indlæg af: Liv efter 10 Juni , 2008, 18:29
Sidste sommer var jeg gravid i 6. måned. Jeg var nok som en af de eneste i Danmark glad for at det regnede så meget, for hver eneste gang solen skinnede og det blev lidt varmt, så svulmede mine ben og arme op til dobbel størrelse. Det gjorde ikke ondt, men det var ikke rart at rende rundt med elefantfødder og skipperskræk arme. Men i år håber jeg at der kommer sol til Danmark!!!!!!
Titel: Sv: vejrguderne
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 10 Juni , 2008, 23:54
Jahhh, endelig kom der vand, der er lige kommet en byge, hvor det regnede ret kraftigt i adskillige minutter, og det dufter virkelig af regnvejr udenfor.