Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Opskrifter => Emne startet af: Tanja S.B. efter 21 Januar , 2011, 09:06

Titel: Coq au vin?
Indlæg af: Tanja S.B. efter 21 Januar , 2011, 09:06
Jeg mangler en rigtig god opskrift på coq au vin - anyone? <E
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: mortends efter 21 Januar , 2011, 09:24
Der er en her:
http://www.dk-kogebogen.dk/opskrifter/visopskrift.php?id=17668


Men varianten fra Alsace "Hane i Riesling" kan også klart anbefales!
http://www.dk-kogebogen.dk/opskrift2/visopskrift.php?id=6342
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 21 Januar , 2011, 09:51
Coq-au-vin er faktisk perfekt til trykkogeren  /o
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Christian Ernstsen efter 21 Januar , 2011, 10:14
Prøv at søge her på forum, der er flere bud på gode opskrifter, både med hvid og rød vin...
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Jette Jensen efter 21 Januar , 2011, 13:07
Må jeg i al beskedenhed anbefale min egen  ;D

http://fjerkrae.dk/prod/index.php/topic,75.0.html
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 21 Januar , 2011, 17:32
Hej Tanja

Jeg har fundet en vidunderlig kogebog i min mands gemmer (han er kok og har 1 million-millard kogebøger ;)): "Fransk kogekunst" fra 1970 som indeholder originale og afsindig lækre opskrifter. Jeg har ikke selv prøvet deres opskrift på coq au vin, men jeg er vild med de andre retter som jeg har lavet efter bogen.

Opskriften på coq au vin anno 1970 fylder 2 sider i bogen (!! :o), men hvis du vil have den er du velkommen (synes det er meget at skrive ind, hvis du allerede har fået inspiration nok ;)).
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Moos efter 21 Januar , 2011, 18:04

Hej Tanja

jo skriv endeligt, hvis du gider ;)
man kan da ikke få inspiration nok, og så en "ægte"  fransk opskrift
den vil jeg gerne se :)

vh lars
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 21 Januar , 2011, 18:19
Hej Tanja

jo skriv endeligt, hvis du gider ;)
man kan da ikke få inspiration nok, og så en "ægte"  fransk opskrift
den vil jeg gerne se :)

vh lars
Det gad jeg ikke ;), så her er et par billeder. De er lidt mørke i det, men jeg håber det går.
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Moos efter 21 Januar , 2011, 18:22

super tak  ;D
de kan sagtens læses
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 21 Januar , 2011, 18:31
Den kogebog har jeg også, der er en hel serie, og to bøger til hvert land, en lille udelukkende med opskrifter og en stor med madkulturelle beskrivelser og lækre fotos, der får mundvandet frem.  /o
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Henriette Hall efter 21 Januar , 2011, 18:36
Kan også anbefale den opskrift på hane i cider, som jeg har lagt ind. Det er lidt lettere/friskere end i rødvin.
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Tanja S.B. efter 22 Januar , 2011, 12:44
I er fantastiske *p Tak!

Det er i aften jeg skal have gæster og jeg har desværre lidt dårlig tid, så jeg napper en nem, men den opskrift du har lagt ind, Tanja, må da være meget tæt på den originale /o

De næste gange skal jeg prøve "Hane i Riesling" og "Hane i Cider" - og måske skulle der snart nogle æg i rugemaskinen, for det begynder at være lidt tyndt med hanekyllinger i fryseren ;)

Jeg elsker hjemmelavet fjerkræ *o *o *o *o
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 22 Januar , 2011, 12:56
Den kogebog har jeg også, der er en hel serie, og to bøger til hvert land, en lille udelukkende med opskrifter og en stor med madkulturelle beskrivelser og lækre fotos, der får mundvandet frem.  /o
Åh, det lyder spændene Marianne. Vi har kun denne ene. Kan du oplyse titlerne/landene på nogle af de andre bøger? Måske kan jeg opsnuse nogle på et antikvariat.

@Tanja: Jeg kan godt forstå du går efter en af "de hurtige" i aften, og jeg er sikker på det kommer til at smage lige så godt som den franske der tager en halv dag at lave ;). God fornøjelse med gæster og hanekylling i rødvin i aften :).
Titel: Sv: Coq au vin?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 22 Januar , 2011, 18:24
Jeps, Tanja:
Indisk kogekunst, Italiensk kogekunst, Kinesisk kogekunst, Latinamerikansk kogekunst, Spansk og portugisisk kogekunst, Østrig-Ungarsk kogekunst og endelig Vin og spiritus.
Der er ingen af dem, der har isbn-nummer ???
De store af bøgerne har samme omslagsbillede på smudsbindet, mens bøgerne er i forskellige farver med sort tryk af forskellige køkkenredskaber. Bøgerne har et mere lækkert tryk på blankt papir med lækre, lækre fotos. De er noget større sådan et sted mellem A3 og A4.
Min mor var medlem af Bogklubben Union og Lademanns Bogklub, eller var det et og samme selskab, jeg husker det ikke. Bøgerne udkom på Lademanns' en gang sidst i 60'erne, og min mor ønskede ikke at købe dem, men jeg var en stor pige den gang og synes de var vildt spændende. Det var den gang uden internet og google ;D
Jeg fik også en skøn murstensstor kogebog af nogle af vores franske venner, da vi flyttede tilbage til Danmark i begyndelsen af 80'erne, der er der foruden Coq au Risling også Coq a la bière.