Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: manniken efter 07 Januar , 2011, 17:06
-
Njaaa
Havde jo som nævnt tidligere en høne der var skruk før jul og hun fik så 15 slagtekyllinger (daggamle) at passe, de såkaldte "broliers" Det er gået over al forventning og kun en er død. Men de vokser hurtigt de har allerede fjer undtagen på hovedet. Jeg fundere på at lade nogle af dem gå, vil hønerne lægge æg eller er de som hos ænder, en mullard skulle jo være steril? Og en hane, ville han du' til noget?
Har læst her på et polsk forum at de, hvis de ikke dør a hjerteslag da de bliver meget store godt kan lægge æg. Mine 4 høns er blandet jeg skal se om jeg kan finde ud af at poste nogle billeder. Har en hvid der ligner en sussex og en sort som jeg aldrig har det før samt to der ligner Isa Brown. Men jeg henter mellem 3 - 4 æg om dagen uden lys ja nu kun 2 - 3 da den ene jo passer kyllinger
-
Hønerne vil lægge æg indtil de bliver for store :) pas på at de ikke får læggenød. Om hanerne vil du til noget, det er da muligt men tror de er mere interesserede i at æde end det sjove.
-
Tak for svar !
Kunne man ikke vække deres instinkt for at gå rundt? De har ca. 1.300 kvm med græs og buske. Mine høns gider kun at være ude når vejret som nu er slået over i plus. Er de så "programmeret" til at æde at dere ikk er noget at stille op?
Jeg har tænkt mig at beholde nogle stykker men det er måske synd hvis de er for store til at leve ?
-
Jeg har prøvet flere gange. Heldigvis bliver de så tamme at man bare skal løbe rundt med en bid brød så løber de efter en. Så man kan sagtens motionere dem. Dog er den længste tid jeg har bedømt været acceptabelt inden aflivning været 1 til 1½ år. De er blevet nærmest firkantede og kæmpe. Kun een er kommet i æglægning ..og det så uregelmæssigt at jeg ikke turde lade hende leve grundet frygten for læggenød.
Så det kan måske nok lade sig gøre .... men tror nu bare de har generne imod sig til det bliver et fantastisk hønseliv.
Men de smaget viiildt godt og der er til MANGE tarteletter i een høne /o