Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Marianne M. efter 29 December , 2010, 09:07

Titel: Hvilken telefon...
Indlæg af: Marianne M. efter 29 December , 2010, 09:07
Nå, venner, nu skal jeg bruge Jeres hjælp...

Min telefon er blevet ustabil, muligvis fordi vores store hvalp for et stykke tid siden satte sine hjørnetænder i den... Og nu har jeg problemer med at tænde den en gang imellem.

Så jeg skal have en ny - men hvilken?

Den jeg har er en Nokia n73, den kan lidt af hvert og har et godt kamera, hvilket er vigtigt! Dog er kameraet meget langsomt, hvilket er irriterende.

Jeg har ikke mange penge til formålet, og vil egentlig helst købe en uden abonnement, så jeg bare kan benytte det jeg har.

Men det skal være en ordentlig telefon, ikke en 'pensionist-telefon', kan godt lide at den er lidt smart og kan lidt af hvert - og den skal være lidt fremtids-sikret, uden at den behøver at være det allersidste nye skrig.

Så - fyr løs !  :D

Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Wanda efter 29 December , 2010, 09:21
http://www.htcwildfire.dk/

min bedste telefon ever :)
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 29 December , 2010, 10:31
Jeg købte en Sony Ericsson C905 sidste år, efter den havde vundet en test i "So ein ding" på DR2 hvor de gik op i bedste kameramobil. Den er ok til mit behov, men om den er helt up to date mere ved jeg ikke.
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Marianne Vedel efter 29 December , 2010, 10:52
Jeg har en Nokia N97 Mini (http://www.nokia.dk/find-produkter/produkter/nokia-n97-mini).
Den er jeg vildt glad for, den har erstattet min PDA, til en vis grad mit kamera (tager med 5 Mega pixels + Carl Zeiss optik) og min MP3-afspiller, der er gratis GPS i den, dejlig stor touch-skærm, fuldt tastatur, der kan vippes frem osv osv.
Jeg har et hammer billigt abonnement hos M1 (http://www.m1.dk), hvor jeg har 1 Gb datatid, 50 min taletid og 50 sms pr mdr for kr. 56 (seksoghalvtreds), der har jeg også købt min telefon uden abonnement og anden binding for godt kr 3000, hvor listeprisen er ca kr 5000.
Jeg synes stadig, det er rigtig mange penge for en telefon, men jeg har ikke fortrudt et eneste sekund. Jeg vaklede længe mellem HTC Hero og denne, men da GPS og kortopdatering er gratis hos Nokia, blev det den.
Jeg har mulighed for at slå telefon-delen fra, når jeg f.eks. er i USA, og kan så bruge den som GPS der (og kamera, MP3-afspiller osv), så jeg kan altså også bruge den til det på f.eks. et fly. Alle kort til hele verden kan downloades gratis.
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Rudy efter 29 December , 2010, 11:06
For mig stod den på iPhone straks den kom frem, i 1. omgang mest fordi jeg var nysgerrig. Men er blev lyn hurtig - og er stadig - utrolig glad for min iPhone.
Men har også haft meget glæde af dens mange funktioner i mit erhverv, altså når jeg ikke hygger mig med alle mine dyr.
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Tanja S.B. efter 29 December , 2010, 11:25
Jeg er også UBETINGET iphonefan! Selv min IT-nørdede lillebror, der ikke er fan af apple, og min elektronikforskrækkede mor er konverterede og det siger ikke så lidt, skulle jeg hilse at sige ;D
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: KEW efter 29 December , 2010, 12:03
hahaha mobil telefoner er sgi et minefelt at komme ud i når man spørger en bred skare af folk det er lidt lige som religion...
specielt htc-fans og iphone-fans kan ikke godt sammen ;D
jeg har selv htc desire og er glad for denne og den kan usvigeligt mange ting også ting jeg aldrig får brug for..
men da jeg skulle have fon lavede jeg en priotetsliste over hvad den SKAL kunne og hvad ville være rart og sidst men ikke mindst hvad kan jeg slet ikke bruge..
der stod på det tidspunkt valget mellem iphone og htc så snakkede jeg med kollegaer der havde disse og måtte sortere en del fra af hvad der blev sagt for man er pænt farvet af sin fon(mærke)

så lav din liste og fremtidssikre den lidt og kig så på hvilke foner der opfylder dine krav
edb-priser er en ok side at finde foner og tekniske data men gsmarena.com har alle foner på markedet og har en del anmeldelser også men igen der er også en del farvede synspunkter..
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 29 December , 2010, 12:14
Sony Ericsson Elm er toppen! ;) Jeg kan ikke enes med mobiler uden normalt tastatur, jeg får simpelthen spat af det, så derfor holder jeg mig meget uden for de fleste andre i min generation som helst vil have en med touch, men det er sgu for bøvlet, og det lykkes mig sikkert også at ødelægge den ret hurtigt, så en Sony Ericsson er lige sagen, ihvertfald med tastatur! Den har desuden et fint kamera, flere af de billeder som jeg har lagt op i tråde herinde er taget med det, og også det billede der er taget udover Vesterhavet ;)
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Mai-Britt efter 29 December , 2010, 12:25
htc har fornuftige priser, jeg har haft 3 forskellige modeller, slidt dem alle ned til ugenkendelighed. Har ALDRIG haft problemer.  ;D

Og så er de fyldt til bristepunktet med lir  /o
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: ...Helle... efter 29 December , 2010, 12:49
Uden tvivl  iphone, men men jeg har lige fået iphone 4g i julegave af min
kære mand og er alså ikke helt tilfreds, det kniber med forbindelsen
og jeg falder rigtig tit ud under samtaler og hvor træls er det lige når man har 50 timer
fri tale om måneden, de skal da bruges fuldt ud :D Derimod har jeg haft iphone 3g
og det har bare fungeret perfekt.
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Marianne M. efter 29 December , 2010, 12:56
Tak, tak... Det anede mig nok der ville komme mange meninger, men det var også meningen  :D Markedet er jo nærmest uendeligt, men jeg vil kigge på dem I bruger og så se om jeg finder DEN jeg absolut MÅ have...  :)
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: PrintzDK efter 29 December , 2010, 14:19
det kniber med forbindelsen
og jeg falder rigtig tit ud under samtaler

Iphone 4 har et enkelt punkt på rammen som du ofte berører når du snakker, og så mister den signalet. Apple donerede nogle gratis covers til folk med Iphone 4 som skulle afhjælpe problemet, prøv det ;D
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: ...Helle... efter 29 December , 2010, 15:31
Tak det vil jeg prøve, for det andet er møg træls ;D
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: bjyrka efter 29 December , 2010, 16:07
Der var en her i tråden der skev telefoner er som religion,jeg synes det er rigtigt begge rager mig langsomt.

Min tlf skal kunne ringe op og modtage,samt kunne bruges til mine 10 årlige sms.

Okay så har jeg brugt den mere end religionen

                   Vh Niels
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Klausen efter 29 December , 2010, 17:07
Ja har en gammel Nokia 3110 den funker til det den skal, kan ikke se hvorfor man skal være på nettet og alt mulig andet døgnet rundt, så vigtig er der squ ingen der er.

Og nogle snakker om  iPhone og iPad, ja det er en religion, eller bare for at blære sig med at man har råd til noget dyrt skrammel der ikke kan mere end en fra et andet mærke. man betaler for et navn og for at blive afluret hvad man laver på sin  iPhone og iPad. Læs lige denne artikel.

http://www.computerworld.dk/art/113119?a=rss&i=0 (http://www.computerworld.dk/art/113119?a=rss&i=0)
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 29 December , 2010, 17:28
Ja har en gammel Nokia 3110 den funker til det den skal, kan ikke se hvorfor man skal være på nettet og alt mulig andet døgnet rundt, så vigtig er der squ ingen der er.

Og nogle snakker om  iPhone og iPad, ja det er en religion, eller bare for at blære sig med at man har råd til noget dyrt skrammel der ikke kan mere end en fra et andet mærke. man betaler for et navn og for at blive afluret hvad man laver på sin  iPhone og iPad. Læs lige denne artikel.

http://www.computerworld.dk/art/113119?a=rss&i=0 (http://www.computerworld.dk/art/113119?a=rss&i=0)
Ahhh, helt skrammel er det vel ikke. Jeg ku' godt nok godt selv tænke mig en Ipad eller Iphone, men pt rækker økonomien (eller behovet) ikke så langt. Jeg prøvede min svogers Ipad lillejuleaften, og den var da feeeeed :P ;D :P
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Jabina efter 29 December , 2010, 17:40
Jeg har pt. ikke nogle mobil, den har politiet lånt *s
Men når jeg får den tilbage (SNART!!!) så er det en Nokia et eller andet??
Den kan tage billeder, ringe, sms og mms, Hvad mere har man brug for???
Dejlig nemt!
Min mor fandt hurtigt ud af at når jeg skal have en mobil, ja så skal den være nem, ellers ender den sine dage MEGET hurtigt ;D



Emma
Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Marianne M. efter 30 December , 2010, 16:05
Jeg vidste det ville ske... Jeg kan nu lige pludselig ikke leve uden en Nokia C7... Er der nogen der har sådan én ?

Den kombinerer det hele: 8mp kamera, GPS, MP3, radio + alt det andet...  :D

Har vaklet mellem den du har, Marianne, og denne her - men denne er lidt billigere og har det gode kamera.

Titel: Sv: Hvilken telefon...
Indlæg af: Marianne Vedel efter 30 December , 2010, 19:46
Jeg kender ikke den, men de fleste af de telefoner, jeg har haft har været Nokia, og jeg har altid været tilfreds. Jeg vil da tro den er fin.