Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Susanne efter 12 December , 2010, 09:31

Titel: Hyldest til PC
Indlæg af: Susanne efter 12 December , 2010, 09:31
Jeg kom i aftes - efter en fantastisk dag i Herning - til at tænke over, hvordan mit hønseliv havde været, hvis vi ikke havde haft PC'en.

Jeg ville have fem-seks isa-brown gående i haven. Og helt sikkert været glad for det og for deres æg.
Jeg troede som 50-årig for snart seks år siden, at der fandtes cirka to slags høns: høns og dværghøns.

Efter at have googlet lidt rundt havnede jeg på Dff - og fik masser af hjælp til mine begynderproblemer. Men også udvidet mit kendskab til forskellige racer og måder at holde høns på.

Og nu - efter en lang proces, som hænger uløseligt sammen med Dff - er jeg:

i daglig kontakt med dejlige hønsemennesker,
blevet medlem af en specialklub,
blevet medlem af en lokal fjerkræklub,
indehaver af to spændende racer, hvoraf jeg har planer og håb om at udstille den ene til næste år.

Sikke da en drejning den lille baghavehobby har taget  /o

Jeg ved godt, at rigtig mange har haft og stadig har et berigende race-hønseliv med alt, hvad det indebærer uden pc'ens medvirken, men for mit vedkommende er der ingen tvivl. Det havde slet og ret ikke fundet sted uden PC og Dff.

Bare lidt stof til eftertanke efter en kanondag i Herning  ;D

 


 
 
Titel: Sv: Hyldest til PC
Indlæg af: Wanda efter 12 December , 2010, 09:37


Jeg ville have fem-seks isa-brown gående i haven. Og helt sikkert været glad for det og for deres æg.
Jeg troede som 50-årig for snart seks år siden, at der fandtes cirka to slags høns: høns og dværghøns.


 

Sejt i min verden fandtes der for 30 år siden de røde og de hvide høns ;)

Jeg startede også med den overbevisning at jeg bare skulle have 4 høns i haven til at ligge æg og INGEN hane, nu har jeg 4 hønsegårde og alt for mange haner :D
Titel: Sv: Hyldest til PC
Indlæg af: Marianne Vedel efter 12 December , 2010, 09:44
Susanne, det er som talt ud af min mund, jeg skulle bare have dværghøns og ikke isa'er.
For mig var der store og dværghøns i brune, hvide og sort.
For mig har DFF også været vejen til en fantastisk hobby *p
Og jeg har fået nye venner både DFF-venner og DFfR-venner *y
Titel: Sv: Hyldest til PC
Indlæg af: Marianne M. efter 12 December , 2010, 10:48
Og jeg kan ikke være mere enig !  /o :D
Titel: Sv: Hyldest til PC
Indlæg af: Pjaltenborg efter 12 December , 2010, 11:23
Hørt !!! /o
Titel: Sv: Hyldest til PC
Indlæg af: thorleif efter 12 December , 2010, 11:55
Helt klart, det gaelder MANGE af os!
Jeg startede op med nogen "vilde" hoener som jeg fangede, og avlede kun for haardhed (mange forkellige haner, nogle race-dyr, nogle rigtige bastarder). Saa fik jeg en stor Croad Langshan hane af en fyr jeg blev kendt med paa "nettet", og saa faldt jeg fullstendig for denne race, byggede en fold, inrettede et udhus, koebte nogen hoener, og jeg var "hooked". Jeg haver ogsaa haft flere andre racer, men nu er det Croads overalt her.
+ endel Black Rocks, der producerer MASSE aeg til mit lille hotel. De "opdagede" jeg ogsaa paa "nettet".
Takket vaere PC'en vokser fjearkre-hobbyen med rakett-fart her i Storbritanien!