Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Zoro efter 11 December , 2010, 09:32

Titel: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Zoro efter 11 December , 2010, 09:32
Stor opdrætterne Michael & Helle Vestergård, Gunni Schleiman, og Marianne Vedel & Compagni, samt Fillip Sebastian, har alle klaret D.F.F.R.s godkendelses krav af følgende Racer i Danmark :

Godkendt er følgende, som alle har klaret mindste kravene eller højere, med mindst 2 med 92 Points, samt 4 med mindst 90 points, som direkte kan aflæses underst på bedømmelses kortene, som er placeret på udstillings burene eller i det officiele program  :

Kobber farvet Maran dværg.

Gråstribet Maran dværg. ( Spørgsmålet om hvilket land som har oprindelses retten, til den Gråstribede Maran dværg, virker ikke helt afklaret, hvilket kan medføre at de Gråstribede dværg Maraner, skal på den igen til næste år + et lille enkelt point som mangler, hvilket der måske kan dispenceres for, fra D.F.F.R.s side ? ? ? )

Perlegrå Engelsk Araucana med hale.

Sort Sultan.

Hvid Aseel.

NB: Der er kårings præmier til de nævnte opdrættere på LU.

I ønskes Alle Hjerteligt Tillykke med jeres præstationer.

Med Sportslig Hilsen fra Zoro.  <I <I
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Julie R efter 11 December , 2010, 09:36
Sådan der, stort tillykke til hele flokken.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Elise ☺ efter 11 December , 2010, 09:58
 <I  Tillykke Tillykke
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Louise S. efter 11 December , 2010, 10:07
Tillykke  <I

Dejligt at høre at jeres arbejde har båret frugt  <M
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: GKV efter 11 December , 2010, 10:54
Jeg iler til med at ønske jer andre et stort Tillykke <I <I <M

For mit eget vedkommende er det en stor, stor lettelse at der nu er en standard for min yndlingsrace, vel vidende, at der stadigvæk ligger et stort og krævende arbejde forud. Var de ikke blevet godkendt, ville jeg have følt, at jeg havde opfattet dels racen, men også det at gå på udstilling forkert.

Jeg glæder mig til at udstille dem fremover og forhåbentlig fremme kvaliteten samtidig med at jeg får mere erfaring med racen.

Tak til Jørn der udløste spændingen. /o

VH Gunni.

Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Anne Vibeke efter 11 December , 2010, 12:07
Wow STORT tillykke til jer alle /o  <I
Glæder mig til at se dem i morgen!!

Hvordan gik det med de perlegrå Silkehøns, blev de godkendt?
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Mai-Britt efter 11 December , 2010, 12:38
Wauw, stort tillykke...

Hvor må i være stolte! <M <I <M <I <M <I <M
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: mzi efter 11 December , 2010, 13:26
Stort tillykke   *y
Det har været spændende at følge Jeres vej frem mod LU her på DFF  /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: GKV efter 11 December , 2010, 15:00
Jeg synes lige jeg vil sige til Jørn at det altså ikke er en Araucaner med hale, men en Engelsk Araucana, man kan jo ligeså godt vænne sig til det, der er nemlig visse forskelle på de to,  ikke bare halen. ;D ;D

VH Gunni.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Bettina efter 11 December , 2010, 15:07
Ja kæmpe tillykke til jer  <I <I <I <I <I <I <I <I <I <I
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: -Julie- efter 11 December , 2010, 17:59
superflot - også et STORT tillykke fra os
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: thorleif efter 11 December , 2010, 18:18
Jeg synes lige jeg vil sige til Jørn at det altså ikke er en Araucaner med hale, men en Engelsk Araucana, man kan jo ligeså godt vænne sig til det, der er nemlig visse forskelle på de to,  ikke bare halen. ;D ;D

VH Gunni.

Og i England heder den altsaa BRITISH Araucana.
Fornuften vandt!
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Marianne Vedel efter 11 December , 2010, 18:43
Jeg må lige korrigere:
De gråstribede dværg maran klarede lige netop ikke skærene.
Hvis bare en af hanerne havde fået 90 i stedet for 89, havde de været godkendte, nu blev det en ommer i stedet.
Heldigvis blev jeg belønnet for at have fået fjer på benene af den ene høne, det er jo herligt.
Dejligt at Jørn hjalp os i gang med de kobberfarvede og dejligt at Willy også var med, for ellers havde vi ikke klaret dem heller.
Alt i alt en god dag, med mange indtryk, lige nu er jeg meget træt, men også meget glad.  :D
Og som altid ekstremt hyggeligt at være sammen med alle de andre hønsetosser fra forum. *p
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Pjaltenborg efter 11 December , 2010, 19:15
Tillykke til jer alle..

Syns det v ar hyggeligt at gense Gunnis Engelske araucanere .... de er nu flotte
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 11 December , 2010, 19:22
Det var rigtig godt gået  /o Meget ærgerligt med de gråstribede maraner, men det kommer jo nok til næste år så ;)!

Jeg må sige at jeg blev meget positivt overrasket over at se Gunnis Engelske Araucanaer, det var en positiv oplevelse, og jeg syntes endda at de var noget kønnere end de almindelige araucanaer ;)
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: sultan efter 11 December , 2010, 19:32
Disse regler er nye fra 2009 – og et skridt i retningen på at forenkle, men det kan også blive så enkelt at ingen kan forstå dem.

I flere andre lande i EE har man betydelig strengere regler for anerkendelse end dem vi har sat i Skandinavien. Flere udstillere kan godt udstille de 3,3 nævnte eller for den sags skyld flere dyr, udstiller 3 personer hver 2,2, altså i alt 6,6, så skal blot 3,3 af det samlede antal dyr opnå de angivne point for at racen / farven anerkendes.
Fejl som giver 0 point i bedømmelse er som oftest arvelige fejl ved racen og derfor kan man ikke sige at en god type alene bør give anerkendelse, tænk hvis hele det fremtidige opdræt gav ene af dyr med bitakker, så …

Dette er skrevet af Willy Littau.

Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Marianne Vedel efter 11 December , 2010, 19:50
Ja, tak skal du ha' Michael, men der er desværre en trykfejl i kataloget, den hane, der står opført med nr 3847 er en høne. Jeg må nok erkende, at jeg selv har givet anledning til trykfejlen, for jeg var så uheldig at miste en hane, efter jeg havde tilmeldt til LU, og jeg ringede og spurgte, om jeg skulle undvære dyret eller om det kunne rettes til en høne. Jeg fik lov til at tage en høne med, men der er så ikke blevet rettet i kataloget, så derfor ser det ud som om, vi har de 3.3 med de antal point, der skal til for at opnå godkendelse.
Det er bare ærgerligt Sonnyboy, men helt min fejl.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Carsten Blohm efter 11 December , 2010, 21:05
Så kan Mariannes Top dyr ses på

www.silkeborg-fjerkraeklub.dk
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Wanda efter 11 December , 2010, 21:13
Uhhhh Carsten: Du havde jo fristelsen over dem alle med idag og så var de til salg.... :) måtte virkelig tage mig sammen for ikke at købe dine nøgenhalse :) Hvorfor har man da ikke også bare plads til alt det man gerne vil have :)
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 11 December , 2010, 21:13
Tillykke allesammen ;D
Sultan er drøncharmerende, OGSÅ i sort /o

Stort tillykke til dig Gunni! Og til Marianne ;) du tager dem til næste år med de gråstribede /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Thomas Poulsen efter 11 December , 2010, 21:22
Michael, dine sultaner så godt ud idag, håber du vil vise dem frem på lokaludstillingen i Struer til næste år  /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Finn Jensen efter 11 December , 2010, 21:23
Engelsk Araucana
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10001/normal_DSC06918.JPG) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10001/DSC06918.JPG)
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Marianne M. efter 11 December , 2010, 21:24
Tillykke til Jer alle - ærgerligt jeg ikke fik hilst på dig, Gunni - kunne godt lide dine araucanaer  :)
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Marianne Vedel efter 11 December , 2010, 21:27
Tak Carsten, det var pænt af dig.  <E
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: sultan efter 11 December , 2010, 21:28
Michael, dine sultaner så godt ud idag, håber du vil vise dem frem på lokaludstillingen i Struer til næste år  /o
Ja, dem skal vi da have til Struer, næste år /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Andreas efter 11 December , 2010, 21:41
Det stemmer jeg også for!  :D
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Finn Jensen efter 11 December , 2010, 22:16
Så vidt jeg kan regne, så er Filip's (http://fjerkrae.dk/prod/index.php?action=profile;u=1007) Aseel vist også godkendt
(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10001/normal_DSC06915.JPG) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10001/DSC06915.JPG)
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 11 December , 2010, 23:04
Dem tog jeg mange billeder af, de flotte aseel ;D
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Marianne Vedel efter 12 December , 2010, 03:48
Jeps, de må være godkendt. Jeg synes de er vildt charmerende *h
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Tanja S.B. efter 12 December , 2010, 08:11
Hvor HAR I bare været dygtige! Jeg håber I går rundt og er lidt selvfede og klapper jer selv på skulderen /o Selvom det ikke gik for de gråstribede maraner, så har de jo vist at potentialet er der og de har fået fjer på benene, så mon ikke de klarer den til næste år?!
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Linda Andreasen efter 12 December , 2010, 08:46
Jo der er slet ingen tvivl om at------vi kommer stærkt tilbage i 2011 og der skal Marianne og jeg ha`dem GODKENDT  /o
Vi vil og vi kan  <I *e
Mine gråstribede var ikke helt færdig udviklet sååå derfor de lave point på mine - øv øv

Så kan jeg lære det, og----det har jeg så allerede nu  *s
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: GKV efter 12 December , 2010, 09:30
Jamen det er da også svært det med udviklingen, når kravet er, at det skal være ungdyr!!!! Når de er ved at være færdige kropsmæssigt, har de smidt tøjet og for mines vedkommende, var det slet ikke kommet ordentligt ud igen.

Jeg er så glad for mine blev godkendt, det giver mig mulighed for at vise en færdigudviklet hane i al sin fjerpragt til næste år.

Jeg håber du får lidt mere hår på benene til næste år ;D ;D for det er vel det der er den største hurddle.

VH Gunni.

Egon var sød at tage billeder, viser lige et par stykker, hvor farven er rigtig.

(http://i7.photobucket.com/albums/y255/gu-ku-vi/Vorwerk%20og%20Wyandotte/DSC_6318.jpg)

(http://i7.photobucket.com/albums/y255/gu-ku-vi/Vorwerk%20og%20Wyandotte/DSC_6326.jpg)

(http://i7.photobucket.com/albums/y255/gu-ku-vi/Vorwerk%20og%20Wyandotte/DSC_6317.jpg)
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Wanda efter 12 December , 2010, 09:52
JA hønsene klarede det fint på LU

Men altså der var da en anden ikkebefjedret tobenet sag der også klarede sin store eksamen, nemlig den nye

FJERKRÆ DOMMER  LEEEEEEEEEEEEEEEEESTAAAAAAAAAAAAAAT


Kæmpe stort tillykke med din eksamen, SÅ flot klaret :)
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lene Kongstad efter 12 December , 2010, 10:52
Tillykke til jer begge. Det er bare så flot.  <I
Glæder mig over den alligevel hurtige udvikling der er sket hos "min" race Maranerne.
Det er et flot stykke arbejde i har lagt i det. Håber at jeg selv en dag kan være lige så målrettet med avlen.

Lene, Lestat..... Godt gået.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Henriette Hall efter 12 December , 2010, 18:31
Jeg var meget imponeret over dem der har givet sig i kast med nye racer og farver. Flotte dyr. Og jeg forelskede mig vist også lidt i de skønne engelske araucanaer. For hulan da for en smuk farve!  /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 12 December , 2010, 18:34
Hold da op Lene TILLYKKE!!!

Tillykke til jer allesammen /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Bettina efter 12 December , 2010, 18:59
Stort tillykke Lene  /o /o /o /o Godt gået.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Marianne Vedel efter 12 December , 2010, 19:22
Tillykke Lene, flot  /o
Hvorfor fortalte du ikke det?
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: GKV efter 12 December , 2010, 19:31
Ej, også en godkendelse til Lene, det er ligeså stort som det der er sket for os andre. Tillykke med det Lene. <I <I <M

VH Gunni.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Susanne efter 12 December , 2010, 19:33
Tillykke, dommer Lene    <I
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Henriette Hall efter 12 December , 2010, 19:33
Ja, tillykke til Lene. Både med den nye titel og dine flotte høns.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Wanda efter 12 December , 2010, 19:39
Tillykke Lene, flot  /o
Hvorfor fortalte du ikke det?

Lars Moos havde sladret lidt i en PM til mig forinden så jeg var meget spændt på at høre Lenes resultat :) Og hun var også ovre på standen og vise bevis og nål :)
Det er altså for sejt, jeg var inde for noget tid siden og læse hvad der skulle til for at blive fjerkrædommer (jeg mener, hvor svært kan det være) ;)..... man kunne jo også læse til retsmediciner eller noget i samme kaliber :D

STOR RESPEKT

Men hvordan gik det lige Anna som også er en smule herinde og som også var til Dommereksamen igår?
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lars Erik Bobsin efter 12 December , 2010, 19:47
Men hvordan gik det lige Anna som også er en smule herinde og som også var til Dommereksamen igår?

Både Lene Lestat og Anne From bestod dommereksamen, stort tillykke herfra.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 12 December , 2010, 20:22
Tillykke til dem begge. Det er flot gået /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Anne Vibeke efter 12 December , 2010, 20:40
Tillykke til Lene og Anne /o <I <I <I
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Wanda efter 12 December , 2010, 20:50
De er for SEJE :)  *o *o *o *o *o *o *o *o *o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: pilegaarden efter 12 December , 2010, 20:58
Stort tillykke med velbestået eksamination.  Kipper med <I
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Marianne M. efter 12 December , 2010, 20:59
Stort tillykke også fra mig  /o /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Wanda efter 12 December , 2010, 22:18
Vi vil altså se et billede af jeres stempel når I får det :D og nålen :) og beviset ... :D :D
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: preben r efter 12 December , 2010, 22:25
også stort tilykke til Lene og Anne her fra  <I <I
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lene Lestat efter 12 December , 2010, 22:39
Tak tak til jer alle...

Og tillykke med godkendelserne af racerne, det er sgu godt gået  /o /o

Og Gunni
Med ungdyr menes dyr fra indeværende år-
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lene Lestat efter 12 December , 2010, 22:51
Forøvrigt var det en vældig flot stand som Forum havde lavet, godt gået  /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 13 December , 2010, 10:03
Tillykke :D
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: GKV efter 13 December , 2010, 10:08
Tak tak til jer alle...

Og tillykke med godkendelserne af racerne, det er sgu godt gået  /o /o

Og Gunni
Med ungdyr menes dyr fra indeværende år-

Det ved jeg godt, men jeg synes derfor også at det er lidt svært. Kyllingerne skal laves mens det stadigvæk er vinter for at være helt færdige, hvilket jeg egentlig synes er uhensigtsmæssigt, idet deres start ikke er nær så god som de der kommer til, når det er lyst og varmt og de har mulighed for at komme ud.

Ingen af mine var fra meget tidligt forår, vi startede da godt nok den lille blå op om vinteren og brugte lidt hybridæg og silkeæg som forsøg. Først hen i April var der Araucanaæg klar.

Jeg tror nu nok at dommerne er klar over at det kan være vanskeligt, det gælder jo ikke bare mine dyr, men en stor del af de andres også.

Uanset, hvordan man vender og drejer det så er det imod, hvad der er indenfor naturligt opdræt og velfærdshensyn, dyrebørn hører foråret til og faktisk så mener jeg, at man skulle ændre det til at dyrene skal være fra året før, for først der ser man det færdige resultat.Men jeg mener jo så meget  ;D

VH Gunni.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lene Lestat efter 13 December , 2010, 11:10
Til dem som ikke lige var der.

Så er der her billeder af de omtalte racer.

Start med :
1,0 Engelsk Araucana - perlegrå - 92 point
0,1 Engelsk Araucana - perlegrå - 93 point
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lene Lestat efter 13 December , 2010, 11:12
1,0 Aseel - hvid - 93 point
0,1 Aseel - hvid - 92 point
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lene Lestat efter 13 December , 2010, 11:16
1,0 Dværg Maran - kobberfarvet - 92 point
0,1 Dværg Maran - kobberfarvet - 95 point
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lene Lestat efter 13 December , 2010, 11:34
1,0 Sultan - sort - 94 point
0,1 Sultan - sort - 94 point
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lene Lestat efter 13 December , 2010, 11:45
@ Gunni

Jeg tror ikke at det griber mere ind i dyrevelfærds tanken, hvis du laver dine kyllinger i februar eller marts måned, for det er allerede unaturligt at ruge ud på maskine, samt i det hele taget holde dyr i fangenskab  ;D
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: GKV efter 13 December , 2010, 12:31
Det har du så evig ret i, men sol, frisk luft og jord under neglene er nu en god ting for både børn og voksne ;D

VH Gunni.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Bent Skaarup Pedersen efter 13 December , 2010, 13:14
Naturligt - tjah - man kunne jo også påstå, at høns kun lægger æg for at reproducere sig selv - så hvis de lægger æg, så er det for at få dem ruget ud !

med venlig hilsen - Bent Skaarup Pedersen
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lene Lestat efter 13 December , 2010, 13:22
Nej og det er heller ikke naturligt for høns at skulle lægge æg hver evig eneste dag året rundt, som de fleste hønseejere forlanger. ;D ;D
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Marianne Vedel efter 13 December , 2010, 13:24
De gråstribede dværg maran skal nu også med her, selv om de ikke blev godkendt
Hane 94 p
Høne 95 p (tjek lige løbene med fjer  /o )
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Henriette Hall efter 13 December , 2010, 15:33
@ Marianne. Jeg synes det var rigtig flot med den der maran med stribede ben. ;) Især fordi der var meget lidt fjer på benene af dem du havde med sidste år. Jow jow. Jeg har sandelig holdt øje med de små tværstribede! Kan godt lide stribede høns i det hele taget.
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Marianne Vedel efter 13 December , 2010, 15:53
Især fordi der var meget lidt fjer på benene af dem du havde med sidste år. Jow jow.
Hvor er du sød og diplomatisk, Henriette, de havde slet ingen fjer på løbene sidste år I år har jeg haft tre høner, hvor det er lykkes, en begyndte desværre at skrante, så hende fik jeg aflivet, en anden kom til skade og måtte aflives, og så var der hende her tilbage. Forhåbentlig har jeg alle med fjer på løbene næste år. *k
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Henriette Hall efter 13 December , 2010, 16:05
Det er jo vildt spændende at følge med i de nye farver og racer og så endelig få dem at se i levende live. Alle er jo super søde til at lægge billeder ind her på forum, men at se dyrene rigtigt er nu noget helt andet. Man føler jo at man kender dyrene, selv om man aldrig har set dem rigtigt før, men vi er nok mange der lever os ind i jeres opdrætsbesværligheder og sejre.  /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Maiken Brændmose Jensen efter 16 December , 2010, 20:19
Tillykke til jer alle, med de flotte resultater  /o
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Christina efter 16 December , 2010, 20:40
Hvor er du sød og diplomatisk, Henriette, de havde slet ingen fjer på løbene sidste år

*g Hold fast jeg elsker bare det her forum!!!!!! *p Sad og grinte (kærligt og MED jer) over denne bemærkning! ;D

Marianne, hvordan har du fået fjerne avlet frem? :)
Titel: Sv: Sentation på LU 2010.
Indlæg af: Lotte M. S. efter 16 December , 2010, 20:49
Egon var sød at tage billeder, viser lige et par stykker, hvor farven er rigtig.

hold da op hvor er det en smuk farve  /o...Ærger mig over at jeg ikke var på LU, men havde en søn der blev 5 år og det er trods alt vigtigere  :D

(http://i7.photobucket.com/albums/y255/gu-ku-vi/Vorwerk%20og%20Wyandotte/DSC_6318.jpg)

(http://i7.photobucket.com/albums/y255/gu-ku-vi/Vorwerk%20og%20Wyandotte/DSC_6326.jpg)

(http://i7.photobucket.com/albums/y255/gu-ku-vi/Vorwerk%20og%20Wyandotte/DSC_6317.jpg)