Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: hestelone efter 21 November , 2010, 22:59
-
Hej :)
Har tænkt på, at få lidt perlehøns? Vi driver et besøgslandbrug og mange gæster vil kikke på dem.
Vil de kunne trives med det mon?
Har nogle her erfaring med disse smukke dyr.
Jeg tænker på om de er meget sky? Og er det bedst at købe store kyllinger eller voksne dyr? :)
-
Hej perlehøns er meget sky men hvis d går i en indhegning kan man jo naturligvis godt se dem eller tror jeg de vil forsvinde for der kommer mange mennesker, det ville mine gøre de er ikke sådan at komme tæt på som andre høns, men det kan da godt være at andre har gode erfaringer men selv de kyllinger jeg har udruget her i sommer er sky og det selv om jeg jo flere gange dagligt kommer ud til dem.
-
Her kan Peter sikkert hjælpe, de har dem på Gavnø, hvor der jo også er en del besøgende.
-
Den bedste måde at få perlehøns på er at købe rugeæg, og opfostre kyllingerne sammen med almindelige kyllinger hele vejen.
Som med alle andre dyr, så er det dig, der bestemmer hvor håndtamme de skal blive, de skal bare i hånden mange gange, så kan de sagtens blive tamme - MEN perlehøns er utroligt agtpågivende nærmest nervøse, og bliver voldsomt forskrækkede over alt uvant - men det er netop det uvante, så hvis de vokser med med mange besøg, så kan det vel også blive en del af hverdagen.
Og så er de altså ret sjove og lidt mærkelige !
med venlig hilsen - Bent Skaarup Pedersen
-
Jeg havde lige kameraet med da jeg serverede morgenmad i dag. Når alt foregår stille og rolig flytter de sig først lidt når man kommer inden for 1 meter, og det gælder også for de turister der går forbi. Men som Bent skriver skal der ikke meget til at forskrække dem, børn eller hunde der kommer løbende, f.eks. Men de flyver så bare op i et træ, eller på et tag, mens de brokker sig meget højlydt, for så senere at vende tilbage.
-
Jeg synes ikke at mine er specielt nervøse, de er vel ligesom de lette hønseracer i temperament.
Men det er med dem som alle andre dyr, jo prægning jo roligere dyr. Hvis de bare gå ude på en mark så bliver de nok hurtigt meget forvildede.
-
Jeg har haft perler i 2 år nu,jeg mener dem jeg har købt er sky,og forandrer sig desværre ikke her,men d em vi har udruget har til gengæld været helt anderledes de har nærmest siddet med til bords,hvis ikke min kone havde indlagt en lille protest.
Perlehøns er helt specielle,de er larmende som en svigermor,men også smukke og meget charmerende.
Pt har jeg 12 men går desværre i en hønsegård da min nabo også har,og når de hører dem kalde flyder de,og naboen er ikke så flink til at retunere,så jeg har et procket at bygge en kæmpe volierer til dem.
Vh Niels