Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: mineunger efter 07 November , 2010, 17:14

Titel: Psyko-monster høns! Hvad sker der.
Indlæg af: mineunger efter 07 November , 2010, 17:14
 :-\
Jeg har 4 hybridkyllinger på 12 uger. Det er vist 2 Amberlink og 2 new Hampshire, eller noget der hen ad. De kom til hønsegården som daggamle kyllinger da min stakkels dværg wyandot høne 2 gange havde ligget på tomme æg.
Det har hele tiden været meningen at de skulle spises, og de har været utrolig søde.!! Indtil for ca 14 dage siden.
Nu er de forvandlet til psykohøns af værste klasse. Det er faktisk så slemt at jeg er død bange for dem.
De sidste 14 dage er de gået fra at begynde at nappe i buksebenet når man fodrede til nu at komme stormende alle 4 og kaste sig over en. De angriber benene og hakker og bider sig fast.
Ja den ene dag kastede den ene sig endda ind i bilen efter os.
Jeg er død bange for at mine børn på 7, 5 og 3 år skal komme til skade, så i morgen svinger min mand øksen. De skulle først have været slagtet til jul, men jeg tør ikke mere. Så må vi spise dem som de er.
Men hvad er der sket med dem??? Er der en sygdom jeg har overset??? Ingen af mine andre høns reagere sådan. Men jeg vil sige at de 4 psykohøns er ret udstødt af resten af flokken.
Nogen der kan forklare denne forvandling???
Kh Stina.
Titel: Sv: Psyko-monster høns! Hvad sker der.
Indlæg af: Henriette Hall efter 07 November , 2010, 17:17
Kan kun sige en ting. Du har fået fat i en flok monster-hybrider. Hybrider er berygtede for at have skidt temperament. Det plejer bare at gå ud over andre høns :(. Tror også bare du skal skynde dig at få slagtet dem, og så skaffe gode rugeæg næste gang hønen lægger sig skruk.
Titel: Sv: Psyko-monster høns! Hvad sker der.
Indlæg af: mineunger efter 07 November , 2010, 17:44
Det var også meningen at det skulle være araucanere fra ankerine. Men desværre gik udrugningen ikke. :'(
Jeg er ellers meget glad for mine 3 Lohmann høner som ikke har udviklet denne psyko tendens.  :)
Titel: Sv: Psyko-monster høns! Hvad sker der.
Indlæg af: Bettina efter 07 November , 2010, 18:07
Ubehageligt.  :-\
Ja det er da bare at få hovedet af dem det er problemet med.
Titel: Ny løsning.
Indlæg af: mineunger efter 09 November , 2010, 19:42
Vi havde ikke tid til at slagte, så i første omgang blev alle høns holdt inde i hønsegården. Meen monsterhønsene fløj da bare over....
Så her til aften er de alle 4 blevet flyttet ind i en lille indendørs hønsegård på ca 6 m2. Er det ok at holde dem her indtil de er store nok til at blive slagtet? Jeg regner med at det er ca 1-11/2 måned.
Stina
Titel: Sv: Psyko-monster høns! Hvad sker der.
Indlæg af: Henriette Hall efter 09 November , 2010, 22:23
Burhøns holdes lovligt på en plads der svarer til et A4-ark papir, så 1 ½ m2 pr høne er rigtig fint. Faktisk slet ikke noget problem. Men sørg for at de har noget at underholde sig selv med så de ikke begynder at gå på hinanden. Spred strøelse og korn på gulvet, giv dem hele fodermajskolber eller lignende. :) Så kan de sagtens gå til de når en fornuftig slagtevægt.
Titel: Sv: Psyko-monster høns! Hvad sker der.
Indlæg af: Helle Enevoldsen (josefineamanda) efter 10 November , 2010, 10:02
Er de agressive?? Eller er der tale om ungdoms kådhed og leg?
Hvis jeg kigger på mine kyllinger i samme alder, tager fanden pludselig ved dem, og de springer rundt, og bider i alt ;) Men de er ikke agressive. De er nysgerrige og vil lege.

Hvis jeg så kigger på de gamle høner, ja så er de tålmodige med bøllerne langt hen ad vejen, men pludselig er nok nok, og lømlerne for et hak. På den måde lærer de hakkeordenen. Jeg synes der er stor forskel på maskinudrugede, og naturligt udrugede kyllinger. Mine maskinudrugede er mere "grænsesøgende/nærgående" over for mig, end de andre. Men jeg er jo også deres primære forsørger <H