Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Børge Bech Jensen efter 09 Maj , 2008, 23:19

Titel: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 09 Maj , 2008, 23:19
I aftes begyndte de at klække, og her til aften er der ialt 16 kyllinger under 2 Skrukker.
De havde begge 9 æg, efter første lysning, og ud af dem er der kommet 7 Skånske Blomsterhøns, og 9 hvide silkehøns.
Kun 2 æg var ikke blevet udviklet yderligere, fra første lysning, men det synes jeg også er helt fint.
Jeg har yderligere en skruk liggende, på 8 æg, 6 Blomster og 2 silke, så det bliver spændende at se, om de klækker lige så godt.
Titel: Sv: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: Patricia efter 09 Maj , 2008, 23:27
tillykke med det fine resultat. <I
Titel: Sv: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: Berit efter 10 Maj , 2008, 07:40
Hej Børge Et stort tillykke fra mig, jeg glæder mig også til mine kyllinger kommer. <L <L <L <I
Titel: Sv: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 10 Maj , 2008, 07:45
Tak skal i have.

Der lå desværre en enkelt død blomsterkylling dernede, her til morgen, sådan er livet, ofte kort og uretfærdigt.
Titel: Sv: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: jesper efter 10 Maj , 2008, 07:56
hej børge
tillykke med dine kyllinger
jeg må vente 1 1/5 mdr mere inden jeg kan se om det lykkes mhv jesper
Titel: Sv: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 10 Maj , 2008, 09:05
Tillykke med de små nye. Jeg glæder mig til at min skruk får kyllinger i dag eller i morgen. Kan næsten ikke lade være med bare at sidde og kigge på den. :)
Titel: Sv: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 12 Maj , 2008, 08:01
Kyllingerne blev igår flyttet ud i haven, har lavet et lille skrukhus til hønsene, nu blev det så til kyllingehus her de første uger istedet.
Kyllingerne er 2 dage gamle på billedet, men de nyder allerede at være ude, heldigt at det er så godt vejr.
Asta, vores blandingshøne, var ude med det samme, sammen med nogle skånske blomsterkyllinger, Silke kom først lidt senere, hun skulle lige vænne sig til det, men hendes kyllinger smuttede ud en efter en, så hun tilsidst kun havde en enkelt kylling under sig.
På billedet kan man også se, at hun lige skal undersøge det hele lidt, inden hun træder ud.

På det midterste billede er der en kylling af hver slags, man kan se det på fodbefjeringen, om ikke andet
Titel: Sv: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: Berit efter 12 Maj , 2008, 08:08
 ;D Sikke dejlige billeder. de ser rigtig ud til at nyde det.
Titel: Sv: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: Jette Jensen efter 12 Maj , 2008, 09:26
Skønne billeder, Børge. At se en mor gå med kyllinger er noget af det mest bedårende! Når mine blomsteræg klækker har de desværre ikke en mor til at passe på dem, så det bliver en tid i hønseakvariet.

Har du tid til at lave andet? ;D
Titel: Sv: Så kom der kyllinger.
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 12 Maj , 2008, 10:00
@Berit
Ja, vi var noget spændte på det, det er jo meget tidligt, de er kommet ud, men der gik ikke lang tid, inden de vimsede rundt, og stigen op til huset lærte de i løbet af et par timer. Silkerne var lidt længere om det, end de andre.
Går vi hen og får dårligt vejr igen, kan det godt være, de skal ind om natten, det siges jo, at Silkehønsene ikke kan tåle for megen fugt. Ihvertfald ikke uden at de så får mulighed for at blive ordentligt tørre igen.

@Jette

Ja, det har jeg, og skal jeg..

Vi har jo vores katte, og der har vi lige 11 killinger lige i øjeblikket, så det bliver jo 21 katte lige for tiden.
De skal jo også fodres, og nusses, og helst meget, for at de bliver ordentligt socialiseret, vi kan jo ikke sælge en killing, der ryger under sofaen.
Det har vi nu heldigvis aldrig gjort, vi har altid gjort rigtig meget ud af dette, og alle vores katte har et kanont godt temperament, så er det heller ikke så svært.

Men hønsene tager da også en del af tiden, og skrukhuset er sat op lige ved siden af vores kommende terasse ude i haven, hvor vi igår sad meget lang tid og drak kaffe og sagde neiiijjj, og åhhh hele eftermiddagen, *gg