Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: MonaKu efter 20 Oktober , 2010, 00:10

Titel: Endelig høns på gården
Indlæg af: MonaKu efter 20 Oktober , 2010, 00:10
Hej alle

Jeg er helt ny på siden og helt ny i hønsehold.

Jeg startede med 4 rødbrune af racen ....? Har ikke kendskab nok til at racebestemme dem. To lidt ældre af slagsen og to høniker.
Hønikerne gør endnu ikke æg, men burde gå igang meget snart iflg. sælgers udmeldelse. Jeg har haft dem siden 03-09-2010. De to gamle er efter sælger gamle og fået dem foræret som værende gamle høns og de er fra samme sted som hønikerne. Den ene af de gamle lægger ca. 1,5 æg hver anden dag.

Jeg er blevet helt pjattet med høns og deres små gaver, elsker at forkæle dem med varieret kost, frisk luft og dejlig stald. Jeg havde for allerede 14. dage siden bestemt mig for at vi skulle have 2-3 mere af slagsen - ikke mindst for at forøge mængden af æg.
Jeg har derfor i dag hentet 3 høns mere et andet sted fra og fået at vide at de er æggelæggende og ca. 1 år gamle. De nye tøser er tydeligvis af anden race (dog blandingsrace) To af dem er ret store og mørkerøde, en med blå/mørke grå pletter. Den tredje er hvid med rødlige fjerspidser i kraven og på vinger og ryg plus fjer på fødderne.

Men hvordan hulen aldersbestemmer man høns. Jeg har lagt mærke til at de to jeg havde i forvejen og som jeg ved er et par "gamle" tøser, har en enorm stor hanekam  eller hedder det hønekam :-) hahahaha

Hjælp mig...hvis i kan  ;D
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: Marianne Vedel efter 20 Oktober , 2010, 09:41
Velkommen på forum, Mona  :D
Du lyder som en, der vil falde godt til her  /o
Jeg er ikke særlig god til at aldersbestemme høner, de unge kan man kende på manglende farve i hoveddelene, og hvis de bliver rigtig gamle, kan man især mærke det på nedgangen af antallet af æg. Hos haner kan man se at sporerne bliver meget lange med alderen.
Jeg synes bare, du skal glæde dig over dine høns og deres fine æg.
Jeg tror, at vi alle her på forum glæder os dagligt over vores fine æg. Jeg er i hvert fald barnligt glad, når jeg henter æg *o
Hvis du sætter nogle billeder ind, er der måske nogen, der kan gætte på alderen?
Det er fint, at du forkæler dine æg, du skal dog være opmærksom på at fede høns ikke lægger æg, så det skal man lige passe på i sin iver efter at glæde dem. *f
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: Echo efter 20 Oktober , 2010, 11:06
Forkjæler dine EGG?!  ;D ;D
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: Julie R efter 20 Oktober , 2010, 13:31
Forkjæler dine EGG?!  ;D ;D

Hun har æg på hjernen ;D
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: MonaKu efter 20 Oktober , 2010, 13:40
Tak for svaret

Nu kan jeg ikke helt finde rundt på forumet endnu. Men mon ikke der er et test rum, hvor jeg kan forsøge mig med kunsten at sætte billeder ind :-)
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: MonaKu efter 20 Oktober , 2010, 14:29
Laaaangt om længe fandt jeg ud af at sætte billeder ind.

For nu at afsløre min manglende viden, hvilken race er de tre tøser her røde amerikaner eller italiener? :-*

Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: Fisker efter 20 Oktober , 2010, 17:38
ja ligner fine røde amerikanere, det er under ingen omstændigheder italienere. Hvad med de "nye"?

Rasmus
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: MonaKu efter 21 Oktober , 2010, 11:30
Hej Rasmus

Jeg tager et par billeder af dem i dag.

De er i mine øjne ikke helt almindelige  ;D men de er ikke race rene.

Mvh
Mona
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: MonaKu efter 21 Oktober , 2010, 12:02
Her er et par dugfriske billeder.
Mette den helt mørkerøde er stadig lidt genert, så hun er ikke nem at tage billeder af.

Selvom mine høner kan gå ud, så er det kun den ene (Alma) som tør gå ud. Ikke om jeg fatter det  ::)

Så til billeder
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: MonaKu efter 21 Oktober , 2010, 12:03
Kan man ikke lægge flere billeder ud i en besked?

Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: MonaKu efter 21 Oktober , 2010, 12:04
sidste
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: -Julie- efter 21 Oktober , 2010, 12:13
du kan godt lægge flere billeder ud, jeg tror det er til højre for dér, hvor du indsætter link til det første, at du kan vælge "flere uploads" eller noget i den stil.

Kors, hvor er hun sød, hende den lyse  :-*
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: -Julie- efter 21 Oktober , 2010, 12:14
du kan godt lægge flere billeder ud, jeg tror det er til højre for dér, hvor du indsætter link til det første, at du kan vælge "flere uploads" eller noget i den stil.


nå den havde du allerede luret  ;)
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: MonaKu efter 21 Oktober , 2010, 15:44
Kære Forum

Med fare for at afsløre, at jeg absolut er en novice indenfor hønsracer

Er der så nogen derude der tør gætte på hvilke racer og alder?

Hende med de blå pletter er temmelig stor og meget langhalset. Løb og fødder er nærmest sølv frem for gul.

Mvh
Mona

Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: walter efter 03 Januar , 2011, 00:09
Hende den lyse er en Faverolles
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 03 Januar , 2011, 01:08
Den røde med de lyse pletter er en fin trefarvet(porcelænsfarvet sussex) en af mine yndlingsracer ;) jeg tror den helt røde er en sussex blanding eller måske RIR ;)
Titel: Sv: Endelig høns på gården
Indlæg af: Lene Lestat efter 03 Januar , 2011, 08:30
Den lyse er nok en Faverolles - laksefarvet, den mørkerøde måske Rhode Island Red og den trefarvede måske Sussex - brun sort/porcelænsfarvet.
Eller krydsninger med nævnte racer.

For at være HELT sikker på hønsenes alder, så køb nogle med faste fodringe på, for på dem står der årstal.

Det kan være svært at se om hønsene er 1 eller 3 år....