Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Loppe efter 06 Oktober , 2010, 10:57

Titel: Pencillin til høns
Indlæg af: Loppe efter 06 Oktober , 2010, 10:57
Når jeg skal kontagte dyrlæge for at få pencillin til mine høns der er forkølet, hvad skal jeg så be om???
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: GKV efter 06 Oktober , 2010, 11:05
I følge de nye regler skal dyrlægen tilse dyrene inden han må udskrive medicin, så det er hvad du kan forvente.

VH Gunni.
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Loppe efter 06 Oktober , 2010, 11:12
ok :)
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Bettina efter 06 Oktober , 2010, 12:22
Ja han skal vist lige se til dem, jeg ved ikke hvad det koster for vi har ikke fået regningen endnu, selvom det er lidt over en måned siden nu. Men den kommer vel.
Ellers prøv at ring og hør ad...
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Loppe efter 06 Oktober , 2010, 12:43
Ja han skal vist lige se til dem, jeg ved ikke hvad det koster for vi har ikke fået regningen endnu, selvom det er lidt over en måned siden nu. Men den kommer vel.
Ellers prøv at ring og hør ad...

er de blevet helt raske???
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Bettina efter 06 Oktober , 2010, 14:59
Ja også fuldstændig  ;D Der gik dog 14 dage - 3 uger inden at alle nys ophørte helt, men der skete en meget god forbedring ved penicillinen.  /o Ville ringe til dyrlægen igen hvis det bliver nødvendigt. :) Nu ved jeg da bare at det er det samme som det de giver heste, grise, køer osv. :)
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Helle Enevoldsen (josefineamanda) efter 06 Oktober , 2010, 15:17
Hvad hed det medicin du gav dem ? :)
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: mortends efter 06 Oktober , 2010, 16:20
Jeg har lige afsluttet en penicillinkur hos mine. De fik noget der hedder Aquacycline Vet. og det fik jeg altså uden at dyrene var tilset...
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Bettina efter 06 Oktober , 2010, 16:47
Sådan hedder mit også.
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Loppe efter 13 Oktober , 2010, 11:46
Jeg har talt med min dyrlæge ang pencillinn til mine høns, der faktisk har fået det meget bedre efter indflytning i karlekammeret  /o

Men hun mener at aquacykline vet kun fås i store kvantum, til 1000 høns, men det var vel ikke det I fik??
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Bettina efter 13 Oktober , 2010, 13:43
Jo det var det godt nok, måske ikke lige til 1000 stks men det findes kun i en lille flaske til flere høns. Hvad sagde dyrlægen ellers?
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: mortends efter 13 Oktober , 2010, 13:52
Der er 100 mL i min flaske og koncentrationen af aktivt stof er 100 mg/mL

Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Loppe efter 13 Oktober , 2010, 14:05
Jo det var det godt nok, måske ikke lige til 1000 stks men det findes kun i en lille flaske til flere høns. Hvad sagde dyrlægen ellers?

Nej dyrlægen har ikke værete ude, bare spurte om hvilke symptomer de havde, så skulle forsøge og finde på noget i mondre dose ;)
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Loppe efter 13 Oktober , 2010, 14:06
Der er 100 mL i min flaske og koncentrationen af aktivt stof er 100 mg/mL



Hvad koster dette?
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Bettina efter 13 Oktober , 2010, 14:47
Vi har jo brugt det samme mortens og jeg og jeg har stadig ikke fået nogen regning  :-\
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: mortends efter 13 Oktober , 2010, 18:29
Vi har jo brugt det samme mortens og jeg og jeg har stadig ikke fået nogen regning  :-\

Det har jeg heller ikke - og jeg fik endda også en flaske i maj måned - men vores lokale dyrlæge er også kendt for kun at fakturere 1-2 gange om året...   :o
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Bettina efter 13 Oktober , 2010, 20:15
Det kan være at det er så billigt at man sku tro at det var løgn  <H
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Ankerine efter 13 Oktober , 2010, 21:21
Altså, de er ikke alle lige slemme med regningerne. Vi har ikke fået en regning på recepter i mange år. Hverken til hunde, katte, kaniner eller høns. Men så bruger vi jo også dyrlægen ved behov og betaler for det (men med rabat ;D) - og vi melder gerne tilbage, hvis der har været tvivl om behandlingen. Da vi havde geder var vi "konsulenter" når de havde andre "gedekunder" fordi de blankt erkendte at de ikke havde forstand på dem. Det er da flot nok at indrømme det /o. Hellere det end at de spiller skråsikre og man så ender med et dødt dyr. Og betaler en kæmperegning.
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: pilegaarden efter 13 Oktober , 2010, 22:25
Der findes inden for urtemedicin (kosttilskud) et glimrende produkt som virker på mange skavanker. Jeg har ikke prøvet det på høns endnu. Kun på mennesker og svin. Det hedder urte-pensil og findes som kapsler og tabletter. Det kan feks købes her
http://www.helseriet.dk/shop/urte-pensil-340-mg-972p.html (http://www.helseriet.dk/shop/urte-pensil-340-mg-972p.html)
men ved ikke om det er billigste sted. Googlede blot for at finde lidt info der kunne linkes til.
Kapslerne har en holdbarhed på op til 5 år så der sker ikke noget ved at købe lidt stort ind.

Jeg har med godt resultat brugt det på smågrise. Det kræver nok lidt uddybning.
Når jeg køber 3-4 smågrise på ca 25 kg/stk et par gange om året hos en landmand der gør i grise, sker det indimellem at en eller flere af dem har lidt betændte sårdannelser, især på ører og omkring nakken. Noget de ville blive behandlet for med pencillin (antibiotika) hos landmanden hvis de var blevet hos ham. Ved indsprøjtning.
De første år det skete fik jeg lidt medicin og en sprøjte fra ham så jeg selv kunne give grisene den behandling han ville have givet dem. Men det var noget af et gedemarked. Det var et helvede at fange grisene fordi de har for meget plads at røre sig på, og når man så endelig fik fat i en, skreg den, ja som en stukken gris, længe inden man faktisk stak nålen i den.

Så de sidste 4-5 år har grisene ret efter ankomst her, hvis de viste tegn på betændelsesproblemer, fået en kur med ovennævnte præparat i ca 1 uge. Og derefter har de været uden sår.
Kapslerne knækkes og fordeles jævnt i foderet så alle får ca lige meget. 3 grise á 25 kg har fået 10 kapsler morgen og aften.

Skulle jeg få brug for at bruge det på mine høns ville jeg nok blande det op i hønseguf for at sikre en nogenlunde ligelig fordeling mellem hønsene.
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: Tina Taomina efter 13 Oktober , 2010, 23:26
@pilegården
Tak for din anbefaling af naturmedicin/penicillin. Det vil jeg prøve og få lidt erfaring med. Højst sandsynligt bliver det nok en af mine børn som først får brug for penicillin og så må de jo være prøveklud på projektet :o jeg kan jo også "håbe" det bliver mig selv ;)
Titel: Sv: Pencillin til høns
Indlæg af: pilegaarden efter 13 Oktober , 2010, 23:40
@ Tina

Hvis det er 'alvorlige' sygdomme med høj feber osv vil jeg bestemt ikke anbefale at eksperimentere på mennesker. Der kan det kun anbefales at søge læge.

Alt hvad jeg siger er at på grise har det en helbredende effekt på betændte sår/bylder. Og på mennesker synes det at have en effekt hvis man går og føler sig lidt halvsløj.