Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Rixen efter 14 ſeptember , 2010, 19:00

Titel: Mange dødsfald
Indlæg af: Rixen efter 14 ſeptember , 2010, 19:00
Min søster som har en flok esaBrown har fået et stort problem blandt hønsene..I går og i dag har hun mistet 6 høns. Problemet er at de begynder at bløde bagi og åbenbart ser det ud til at de andre høns derefter overfalder de stakkels høns og æder af dem bagfra..(puha)..det eneste hun har gjort anderledes den sidste tid er at de har fået fint savsmuld at gå i..+ hun har fodret dem med hyhøstet byg..kan det ha noget med byggen at gøre?
Jeg synes det er mange høns at miste så pludseligt..

vh. Rikke
Titel: Sv: Mange dødsfald
Indlæg af: Danny Westh efter 14 ſeptember , 2010, 19:52
Hun gør sikkert ikke noget forkert, som sådan... Umiddelbart lyder det "bare" som kannibalisme. Der er måske en der går og piller i kloarken/gattet/røveren på de andre høns. Måske går der hul og så starter "ædegildet". Det er absolut ikke første gang at det er set og det ses specielt ofte ved hybrid hønsene.
Mit bedste råd er at give dem masser af aktivering eller hugge hovedet af dem alle ::)
For det må være en meget pinefuld måde at dø på /d Så et eller andet skal der da gøres hurtigst muligt.

Danny
Titel: Sv: Mange dødsfald
Indlæg af: Rixen efter 14 ſeptember , 2010, 22:35
Ja..vi har tænkt på det..men det er rigtig mange dyr der er mistet..og hun har aldrig prøvet noget lignede før..

Titel: Sv: Mange dødsfald
Indlæg af: TinaQvist efter 14 ſeptember , 2010, 22:38
Er de så døde af blodmangel eller har de slagtet dem?
Titel: Sv: Mange dødsfald
Indlæg af: Lene Lestat efter 15 ſeptember , 2010, 07:40
Helt sikkert kanibalisme og typisk træk ved hybrid høns.

Jeg har hørt mange lignende historier om det, især om at hybrid høner har ædt forskellige racehaner som er sat ind til dem.
Titel: Sv: Mange dødsfald
Indlæg af: karina dj efter 15 ſeptember , 2010, 08:32
Blev de så osse rullet i fjer bagefter?  *f undskyld  ::)