Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Tanja Pedersen efter 11 ſeptember , 2010, 11:53

Titel: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 ſeptember , 2010, 11:53
Jeg opdagede her til formiddag, at en af min maraner (5 måneder) er svulmet fuldstændig op i den ene side af hovedet. Den anden side er hel normal. Den hævede side er varm. Hønen spiser og er frisk.

Hvad kan det være? Hvad kan jeg gøre? Skal jeg gøre noget?

Billede 1 + 2: Den hævede side
Billede 3: Den raske side

Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Pjaltenborg efter 11 ſeptember , 2010, 12:02
Måske du kan bruge den her tråd til noget ?

http://fjerkrae.dk/prod/index.php/topic,7042.0.html
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: ina..... efter 11 ſeptember , 2010, 12:03
Jeg  vil anbefale dyrlægen ind over, hun kan have noget øre, eller øjen haløj, og det gør garanteret ondt,,,,, hun lader jo som om hun er sej for ikke at blive moppet...

Jeg ville nok lige vaske omgivelserne i kogt vand, hos mig ville der være camillete i men det er jo ikke så populært, men kan tage en del betændelses tilstande..... og virker for mig.

men dyrlægen er nok god for nogle øjendråber der virker

God bedring med hende
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 ſeptember , 2010, 12:21
Tak Ina og Søs! Linket til den anden tråd var rigtig god, tak for den. Det lyder til hun har en infektion, som jeg også tænkte at det nok kunne være. De har gået meget ude i det våde vejr i denne uge, og i går blev de gennemblødte inden jeg fik lukket dem ind (de kommer ud i det fri "på den anden side af vejen", og de har derfor ikke adgang til deres hønsehus når de er ude). De er ude ca. 2 timer hver dag, men hvis det regner kommer de ind med det samme, hvis de vil, og det vil de som oftest.

Deres hønsehus er isoleret og de har 2 cm grus + en masse rent og tørt halm ovenpå. Vinduet står åbent - skal jeg lukke det? Skal jeg tage hende ind i varmen og give hende varmelampen et par timer?

Jeg har penicillin liggende til mennesker i tabletform. Skal jeg forsøge med en kvart tablet i lidt sukkervand, eller bliver det for kraftigt? Penicillinen er på 1 million enheder.

Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 ſeptember , 2010, 12:42
Hej Jørn

Tak for svaret /o. Manden er sendt afsted for at hente Klorhexidin. Jeg har intet sted at placere den syge høne, da mit sygebur/hus (stadig) ikke er blevet repareret af producenten som lovet, så det er stadig utæt. Kan hun gå med de andre? Hønsehuset er lunt, stort og tæt.

Hvordan med penicillin til mennesker? Kan en kvart tablet anvendes?
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Pjaltenborg efter 11 ſeptember , 2010, 12:43
kan du ikk bare tage hende ind i en papkasse ?
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 ſeptember , 2010, 12:47
kan du ikk bare tage hende ind i en papkasse ?
Jo, det kan jeg godt, men gider hun sidde der? Og hvor lang tid skal hun være der? Bare en lukket kasse med halm i bunden? (spørgsmålene står i kø ::))
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 ſeptember , 2010, 12:57
@ Tanja.

Kan du ikke indrette en lun plads, med lidt halm i et hjørne af garagen, hvor hun kan gå ?

NB: Du har kun nødigt at fjerne propen i øre gangen, og efter rense med Klor Hexedin i nogle dage.

Hilsen fra Lugovets.
Jeg har kun en carport, så der kan hun ikke være :-\. Eneste mulighed for at hun kan komme indendøre er et badeværelse uden varme og strøm. Vi er ved at bygge om, så vi har selv kun et soveværelse og et værksted at være i. Badeværelset jeg taler om er under opbygning, men der er kun rå betongulv og som sagt hverken mulighed for at give hende lys eller varme der.

Hvad er ulempen ved, at hun går sammen med de andre? Er det fordi hun nødigt skal ud i hønsegården når hun er sløj, eller er det fordi hun kan smitte de andre?
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja S.B. efter 11 ſeptember , 2010, 12:58
Du skal ikke give den penicillintabletten. For det første vil dosis sandsynligvis være alt for høj og for det andet, så er det vigtigt når man får penicillin, at man får en komplet kur (mindst 5 dage afh. af type) ellers er det næsten helt sikkert at man får en overvækst af resistente bakterier (det er blandt andet derfor det er ufedt at visse dele af landbruget har tendens til at give "en sjat" penicillin hver gang dyrene skranter eller måske endda inden).
Et andet rigtig godt argument for at lade penicillintabletten blive i skabet, er at hvis du ikke kan isolere hende, så er du nødt til at smide alle maranæg ud i hele tilbagehodlelsesperioden...

God bedring med hende! :)
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 ſeptember , 2010, 13:02
Du skal ikke give den penicillintabletten. For det første vil dosis sandsynligvis være alt for høj og for det andet, så er det vigtigt når man får penicillin, at man får en komplet kur (mindst 5 dage afh. af type) ellers er det næsten helt sikkert at man får en overvækst af resistente bakterier (det er blandt andet derfor det er ufedt at visse dele af landbruget har tendens til at give "en sjat" penicillin hver gang dyrene skranter eller måske endda inden).
Et andet rigtig godt argument for at lade penicillintabletten blive i skabet, er at hvis du ikke kan isolere hende, så er du nødt til at smide alle maranæg ud i hele tilbagehodlelsesperioden...

God bedring med hende! :)
TAK for det svar /o. Jeg havde overhovedet ikke tænkt over det med æggene - ej heller at man skal have en hel kur ad gangen. (vi har kun tabletterne fordi min kære mand har fået fjernet milten efter en trafikulykke, og derfor altid skal have penicillin i skabet i tilfælde af feber). Jeg prøver med klorhexidin og går i tænkebox mht. til et sted hun kan blive isoleret (og jeg har virkelig ingen idé om hvor det kan være  ???).
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja S.B. efter 11 ſeptember , 2010, 13:10
Med stor fare for at udtale mig om noget jeg ikke ved noget om, så vil jeg tro at bihulebetændelsen i sig selv ikke er smitsom (ligesom hos mennesker), men at den er en følge af forkølelse, som jo er smitsom. Så hvis hun er den enste forkølede, så ville jeg nok også gøre mig umage for at finde et andet sted til hende, men hvis de alligevel alle sammen går og nyser, så tror jeg ikke der sker noget ved at lade hende blive hos dem.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 11 ſeptember , 2010, 14:16
Nu har jeg givet hende lidt kattemad med en masse hvidløg, havregryn og rapsolie i. Venter på at manden vender tilbage med klorhexidinen. Den lille stakkel har også tynd mave. Jeg havde taget hende op og forsøgte at masere hende (Jørn du har helt ret! Det skal man være to om!!), da hun afgav en klat, men det var det rene vand der kom ud. Hun er stadig frisk og spiser med god appetit.
Jeg har endnu ikke fundet et sted hun kan være. Eneste sted jeg kan komme i tanke om er brusekabinen, men det synes jeg bare ikke er særlig lækkert :-\ ???
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Linda Andreasen efter 11 ſeptember , 2010, 17:44
Kan du ikke sætte et løst tråd hegn op inde i hønsehuset så hun kan se de andre men alligevel være i fred for dem.
Alt kan vel bruges lige nu...net,plader,bræder,paller ---øøøøø m.m
Go bedring
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 12 ſeptember , 2010, 07:55
@Linda: Jeg finder et sted til hende i dag hvor hun kan være for sig selv.

Her til morgen er det hele blevet værre. Hun er også begyndt at hæve i den anden side og hiver lidt efter vejret (lige som når vi er forkølede), og så er hun blevet sløv. Hun er lige nu isoleret i hønsehuset, mens de andre er lukket ud i haven.
Skal jeg fortsætte med klorhexidin og massage? Er der andet jeg bør gøre, fx sætte hende under varmelampe, give hende specialkost eller? Jeg ringer til dyrlægen i morgen, men i dag ved jeg ikke hvad jeg kan gøre for hende. ???
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Ankerine efter 12 ſeptember , 2010, 08:51
Har du fået fjernet den prop i øregangen som Lugovets taler om? Det letter nok meget når betændelsen kommer ud.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 12 ſeptember , 2010, 10:27
Nej, jeg har ikke kunnet få propperne ud. Jeg har masseret og masseret og masseret, men der sker ingenting. Jeg har ikke brugt klorhexidinen, da jeg ikke kan se det vil nytte, så længe betændelsen stadig sidder der. Hun er gloende i hovedet og kammen.

Hun har fået det endnu værre nu. Der er skum om øjnene og hun har ingen appetit. Jeg har taget hende ind, renset øjnene med lunken vand og masseret lidt mere. Vi er ved at gøre en varmelampe klar, og så kommer hun ud i det utætte hønsehus fra Mejlhede, som vi må dække over med en pressening eller lign.

Stakkels putte! :-[
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Ankerine efter 12 ſeptember , 2010, 10:37
Det lyder ikke så godt. Måske skulle du gøre kort proces :(. Eller prøve at finde en vagtdyrlæge som du kender i forvejen så det ikke koster spidsen af en jetjager :o
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 12 ſeptember , 2010, 11:12
Jeg håber ikke det går så vidt, men lige nu ser det godt nok ikke så godt ud. Jeg har sat hende ud i syge"huset", hvor der er masser af halm i bunden og en varmelampe. Hun har lagt sig lige under lampen og bliver liggende med lukkede øjne. Ind imellem får hun kulderystelser. :-[ Hun slår med hovedet en gang imellem, som om der er noget der generer. Kan det være en influenza eller forkølelse?

Jeg kender ingen vagtdyrlæger, så jeg må vente og se tiden an. Jeg har bestemt ikke lyst til at skulle aflive hende, men hvis hun får det værre er der måske ingen anden udvej.

Æv altså! Det er slet ikke spor sjovt.  :(
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Bettina efter 12 ſeptember , 2010, 11:51
Det er det jeg kalder øjenbetændelse, ved ikke om jeg er helt galt på den. Vask hendes øjne et par gange i løbet af dagen med kamille te eller lunkent vand.
Du har vel set min tråd "Jeg har ringet til dyrlægen i dag"? Giv hende evt lidt dåsemajs eller noget sukkervand så hun ikke går helt kold.
Held og lykke med hende.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: ina..... efter 12 ſeptember , 2010, 12:09
Ja hvis du vil ringe til en vagtdyrlæge (sådan en får man fat i ved at ringe til den dyrlæge man bruger, og så henviser telefon svareren til vagten) hvis du er heldig er det din egen dyrlæge der har vagt.

Det handler jo om at få den i behandling med det samme, det er ikke blevet nemmere af at vente..... Ellers kan du jo tage kamilleteen frem, den er jo bakteriehæmmende og det er vel bedre end at have det så skidt, og så ringe dyrlægen i morgen for at få nogle øjendråber der kan tage den forkølelese.......du kan også lade den drikke det, med en del sukker i, men det ser ud som om hun er gået fra kosten, og så er der jo kun øjenbade og dråber tilbage.
Du skal absolut ikke bruge menneske pennicilin, det er ikke forarbejdet på samme måde, og du har ikke en chance med dosis, og kan nemt tage livet af hende.....
Du kan altid få et godt råd af dyrlægen.
vi håber det bedste
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Bettina efter 13 ſeptember , 2010, 12:01
Hvordan har hønen det i dag?
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 13 ſeptember , 2010, 12:08
Hun ser ud til at have det bedre. Hun røg jo under varmelampen i går, og efter et par timer var hun selv hoppet op på siddepinden, og hun spiste af de majs jeg gav hende. Selv et lille mælkebøtteblad blev der nippet forsigtigt til, og hævelsen er også faldet lidt.

Jeg har ringet til dyrlægen i dag, og hun synes hun skal have antibiotika. Jeg venter p.t. på at hun skal ringe tilbage og fortælle hvilken dosis jeg skal give.

Jeg *k fingre for, at hun bliver rask igen.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Bettina efter 13 ſeptember , 2010, 12:32
Det var da godt  /o
Jeg  *k også for hende...
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 13 ſeptember , 2010, 13:52
Så blev jeg ringet op af min flinke dyrlæge: Hønen skal have antibiotika 2 x dagligt i 5 dage.

Ulempen nu er, at hun optager mit skrukhus - og der kommer kyllinger på onsdag :-\. Jeg må se om jeg kan finde ud af noget til skrukmutter og kyllingerne, så den syge putte kan komme til hægterne for sig selv.

Må jeg lukke hende lidt ud i gården, eller er det nul frisk luft, så længe hun er sløj? 
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Bettina efter 13 ſeptember , 2010, 14:24
Bare hun ikke går i storm, regn og slud skal det nok gå tror jeg. :)
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Ankerine efter 13 ſeptember , 2010, 15:50
@Tanja  Flot gået. Så har du fået endnu en dyrlæge til at forstå at høns også er levende væsener ;) der har brug for hjælp ved sygdom. Kunne du ikke lade hende gå i skrukhuset indtil skrukken har klækket alle æg? Sandsynligvis har hun det meget bedre allerede efter et par behandlinger. Men vejret er selvfølgelig ikke det bedste derefter heller...... Soveværelset??? ;D
Nu venter vi spændt på at hun bliver rask - og på hvad det koster. Tit ER det jo ikke så dyrt som vi forventer. Vi gav i hvert fald kun et glas honning for den sidste recept mod Coccidiose. Dyrlægen mente at medicinen var dyr nok i sig selv :D
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: ina..... efter 13 ſeptember , 2010, 23:26
Super  /o
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 14 ſeptember , 2010, 07:22
@Tanja  Flot gået. Så har du fået endnu en dyrlæge til at forstå at høns også er levende væsener ;) der har brug for hjælp ved sygdom. Kunne du ikke lade hende gå i skrukhuset indtil skrukken har klækket alle æg? Sandsynligvis har hun det meget bedre allerede efter et par behandlinger. Men vejret er selvfølgelig ikke det bedste derefter heller...... Soveværelset??? ;D
Nu venter vi spændt på at hun bliver rask - og på hvad det koster. Tit ER det jo ikke så dyrt som vi forventer. Vi gav i hvert fald kun et glas honning for den sidste recept mod Coccidiose. Dyrlægen mente at medicinen var dyr nok i sig selv :D
Ja, jeg var også meget positivt overrasket over dyrlægen, som jeg slet ikke er kunde hos (endnu). For nu at skrive det som det er, så bad jeg om antibiotika til hønen. Sagde jeg havde noget til human brug i skuffen, men at jeg ikke turde bruge det, da jeg var bange for fx overdosering og forkert type af penicillin. Hun fik navnet på typen af penicillin, vægten på hønen, og efter 2 timer ringede hun tilbage og fortalte hvor meget jeg skulle give at de tabletter jeg havde i skuffen, og at jeg i øvrigt snildt kunne bruge det jeg havde.

Derfor: "Det koste gratis"! ;D

Hønen er i fortsat bedring. Har været ude og græsse og spiser med særdeles normalt appetit. Både undulatblanding, majskolbe og en friskopgravet regnorm fra havebedet, er røget lige ned. Hun brokker sig højlydt over at være alene, så jooo, hun er heldigvis ved at komme til hægterne. Skønt!
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Marianne Vedel efter 14 ſeptember , 2010, 07:32
Hvor godt, Tanja.
Og sikke en fair behandling fra dyrlægen  <M
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja S.B. efter 14 ſeptember , 2010, 08:24
Super Tanja, tillykke med det! Godt med dyrlæge, der kan regne, så du kan bruge det du allerede har /o
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: ina..... efter 14 ſeptember , 2010, 10:30
Ja så bliver vi igen bekræftet i at miraklernes tid endnu ikke er forbi.

Godt for den lille høne, og godt for din pengepung  <D
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 17 ſeptember , 2010, 17:55
Hmfr... ØV! I dag har jeg måtte sætte to af araucana'erne i sygehuset. Den ene var hævet i halvdelen af hovedet og den anden i begge sider samt øjenbetændelse :(. Er det smitsomt det de har? Eller er det "bare" træk?

I morgen går vi i gang med en løsning på et vindfang til hønselemmen. Jeg håber det er nok.

Er min hønsehus mon for lille tænker jeg også? Det er ca. 8m2 og jeg har 17 høns. Jeg påtænker at sætte de fire araucana'er ind i deres eget hus på et tidspunkt, da de bliver trynet af maran'erne. Jeg tænker at det også er derfor to af dem er "nede" med sygdom, da de tit står ude i hønsegården for at være i fred ???.

Er der noget jeg kan gøre for at undgå flere syge høns?
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 17 ſeptember , 2010, 18:05
Hej Jørn

Tak for informationen. Vi går i gang i morgen med at lave et vindfang til hønselemmen. Det er også planen at noget af hønsegården skal overdækkes, så hønsene kan gå tørskoet ud, selv om det er dårligt vejr.

De to syge araucana'er er nu under varmelampe i eget hus, og har fået en smule antibiotika begge to. Jeg har prøvet at massere dem efter din anvisning, men jeg kan intet betændelse få ud af øregangen.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 17 ſeptember , 2010, 19:15
@ Tanja.

Det er en  halvtør gul ildelugtende prop, som du skal have trykket ud af øre gangen.

NB : Der skal preses med to fingre samtidigt, på hver side af øre åbningen.

NB: Tag et billede af selve øre åbningen, og lad os kigge på billedet sammen senere ?

Hilsen Lugovets.

 
Jeg vil forsøge mig med et billede i morgen. Tak fordi du har tid til at hjælpe :).
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 18 ſeptember , 2010, 21:47
@Lugovets: Jeg har ikke kunnet tage et ordentlig billede af øregangen. Umiddelbart kan jeg ingenting se. Antibiotikaen og varmelampen har allerede hjulpet en del, og øjenbetændelsen er væk, men begge araucana'erne er stadig hævet lidt.

Min bedre halvdel har brugt den halve lørdag på at lave et vindfang, så nu håber jeg at det hjælper på trækken i huset. Jeg har ydermere sat et gardin op indvendigt foran klappen. Hønsene har endnu ikke helt fundet ud af at bruge vindfanget, og de to store haner måtte bæres i seng her til aften, da de nægtede at gå ind ad vindfanget da det blev mørkt.

Her et par billeder: Den hårdest ramte araucana og hønsegården med det nye vindfang foran hønseklappen.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: ina..... efter 18 ſeptember , 2010, 22:30
Flot vindfang, det bør der være alle vegne så det ikke suser ind.
Jeg har et hønsehus med smuthul i begge sider til to hold høns, og hvis jeg lukker op i begge sider, når  det blæser lidt, så fare spånerne ud af døren, og hønsene klemmer sig ind i hjørnerne.
Her er der ingen fare for sus og dus. /o

Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 19 Oktober , 2010, 18:07
Øv altså. Det ser ikke ud til, at jeg kan komme dårligdommene til livs ???. Her til aften har jeg måttet sætte skrukken (m. kyllinger - de er raske) og en maran i sygehus med varmelampe, da de begge er fuldstændig hævede og i dårlig tilstand.

Det trækker ikke længere i hønsehuset, men de går ude i hønsegården det meste af dagen. Den er ikke overdækket, og der er intet læhegn. Har jeg en flok høns der ikke kan tåle det danske vejr mon? Og hvad når det blir' rigtig vinter? Kan jeg gøre andet?

*SUK*  :-[
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tina Taomina efter 19 Oktober , 2010, 18:52
Det lyder simpelhen så mærkeligt, for det er jo overhovedet ikke koldt for en høne nu. Mine har aldrig nogen sinde holdt sig inde. Ikke engang da vi havde -20 i vinter og sne til tagryggen. Jeg er helt sikker på at de ikke fryser selvom de er i hønsegården hele dagen.
Hvad med at sætte et par plader op i et vestvendt hjørne og se om de foretrække det hjørne når de går ude. Vest vendt fordi vinden så vidt jeg husker oftest kommer fra vest.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 20 Oktober , 2010, 07:26
Det lyder simpelhen så mærkeligt, for det er jo overhovedet ikke koldt for en høne nu. Mine har aldrig nogen sinde holdt sig inde. Ikke engang da vi havde -20 i vinter og sne til tagryggen. Jeg er helt sikker på at de ikke fryser selvom de er i hønsegården hele dagen.
Hvad med at sætte et par plader op i et vestvendt hjørne og se om de foretrække det hjørne når de går ude. Vest vendt fordi vinden så vidt jeg husker oftest kommer fra vest.
Jeg kan simpelthen heller ikke forstå det. Det er altså mærkeligt!!! Maranen er ret hårdt ramt. Jeg så til hende i sygehuset her til morgen, og hun er temmelig sløj :-\.

Vi har talt om at sætte plader op i ca. 80 cm. højde hele vejen rundt om hønsegården. Jeg undrer mig bare over, at hønsene ikke kan tåle frisk luft ???
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Marianne Vedel efter 20 Oktober , 2010, 09:57
Det er ikke den friske luft, men evt. træk, de ikke kan tåle. Og selvfølgelig også regn, men der kan de vel vælge at gå ind.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 20 Oktober , 2010, 10:01
Det er ikke den friske luft, men evt. træk, de ikke kan tåle. Og selvfølgelig også regn, men der kan de vel vælge at gå ind.
Men får de træk af at gå i en almindelig hønsegård? De hader regnvejr, og går ind så snart de får våde fusser.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Marianne Vedel efter 20 Oktober , 2010, 10:05
Det ved jeg ikke om de får, Tanja, ligger din hønsegård i læ eller suser det meget i den?
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 20 Oktober , 2010, 10:17
Det ved jeg ikke om de får, Tanja, ligger din hønsegård i læ eller suser det meget i den?
Ja, det suser meget i hønsegården synes jeg. Den ligger nordvendt, op ad østvendt skel. Se billedet. Mon det ville hjælpe at sætte plader på gården i 80 cm højde hele vejen rundt?

Billedet er i øvrigt fra før hønsehuset blev bygget. Hønsehuset ligger ved siden af det skur man kan se på billedet.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Bettina efter 20 Oktober , 2010, 11:48
Hej Tanja...
Jeg har de samme problemer og her susser/blæser det også i hønsegården udenfor, derfor mine bliver forkølet 2 gange om året. Jeg har tænkt på at få tag på så de i det mindste ikke bliver våde.
Jeg har haft nogen der også er tykke i den ene side af hovedet og den ene kan jeg bare ikke få det væk på og tænker om jeg skal få hende aflivet.
Det er ren ud sagt drønhamrende træls, og synd for dyrene..
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Marianne Vedel efter 20 Oktober , 2010, 19:19
Jeg tror faktisk, at buske giver mere læ end plader, men de skal selvfølgelig lige gro op. Det er undersøgt, at vinden bare suser rundt om et plankeværk, mens den bliver effektivt bremset i en hæk; hvis man f.eks. har et hushjørne, som vinden suser om, kan man fjerne det helt eller delvist ved at plante f.eks. en bambus eller lignende på hjørnet
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: maja1981 efter 20 Oktober , 2015, 21:04
Hiver denne tråd frem igen, da jeg nu har en høne med meget hævet hoved ( kun den ene side)

Hun har været en smule hævet nogle dage, ( startede for en uges tid siden) som så ud til at blive bedre. Men pludselig blev det værre igen og så dagen efter ret slemt. Så igen bedre og nu ret slemt igen. Kan intet se hverken i næsebor eller øre.

Øjet har for nogle dage siden også startet med at skumme men det stoppede dagen efter hvor det så bedre ud for derefter dagen igen at blive næsten lukket med betændelse ( i går) desværre ikke rigtig bedring i dag. Og hun virker mere hævet ved øret.

Jeg adskiller hende fra flokken nu og må give ekstra pleje og evt varmelampe. Hun virker dog hverken forkølet eller noget og spiser og drikker og går ud som de andre og virker ellers frisk. Men er godt nok blevet rigtig meget hævet nu især over øret.


Jeg kan desværre ikke se de " vigtige " svar her, som jeg kan se i har kommenteret på. Måske fordi tråden er så gammel.

Kan nogle hjælpe med hvad jeg kan gøre?
Er ikke meget for at bruge medicin/ pencillin. Så det er sidste udvej.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: walter efter 21 Oktober , 2015, 00:04
Hej
Det er temmelig sikkert øjen betændelse,penecillin eller få fat i nogen øjen dråber på apoteket enten til dyr eller mennesker pøj pøj
Walter
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: maja1981 efter 21 Oktober , 2015, 12:30
Det er ikke startet som øjenbetændelse. Det er først kommet mange dage efter. I dag er hun meget fyldt med betændelse i øjet ( det ligner det ihvertfald)  og rigtig meget hævet omkring.
Hævelsen startede og var sådan ret længe inden det kom til øjet.

Er den eneste udvej så pencillin? For tænker det må sidde i hovedet med den voldsomme hævelse. Så vil div. Øjenprodukter vel næppe være nok. Måske jeg skulle snakke med en fjerkræ dyrlæge.

Hun går nu inde selv og er meget utilfreds med situationen og vil helt klart helst ud til de andre.



Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: maja1981 efter 21 Oktober , 2015, 12:34
Hun har desuden de sidste par dage kradset sig ved øjet af irritation. Så har lidt småskrammer omkring øjet.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Raziel efter 21 Oktober , 2015, 12:39
Jeg mener at ha læst at hævet hovede kan skyldes mellemørebetændelse. Du slipper nok ikke uden om medicinsk behandling når det er en betændelsestilstand.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: maja1981 efter 21 Oktober , 2015, 15:51
ja kommer nok til at ringe til dyrlæge i morgen, så må hun få pencillin..

Skal lige have renset øjet nu og se da hun har fået kradset sig igen så det bløder ned over øjet.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 22 Oktober , 2015, 08:28
Når en af mine høner får sådan et hævet ansigt, så får de medicinsk behandling. Det er effektivt og hønen bliver rask på ganske få dage. Mine ældste høner er snart 7 år gamle, og har ingen mén fået af at blive behandlet. Medicin er til for at gøre syge raske, men skal naturligvis bruges med omtanke og det bliver det også hos os :). God bedring med hønen.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: maja1981 efter 22 Oktober , 2015, 10:06
Tak. Jeg har snakket med Bjarne fra hårlev og skal hente en salve til at dryppe med på apoteket. Det var pencillin.

Han ville helst se hende men det er en lang køretur så vi prøver lige dette først.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Mette Nygaard efter 08 November , 2015, 12:08
Hej Maja,
hvordan er det gået med hønen?

Jeg spørger fordi jeg havde en hane, der fik ørebetændelse, der bredte sig op i øjet.
Øjendråber/salve kunne ikke tage det - det der virkede bedst, var at dryppe med ren Baytril i øregangene, en overgang kombineret med Baytril i næbbet.

Men hanen var også meget medtaget (jeg opdagede det alt for sent) og kom aldrig helt over det - var dog glad og aktiv, indtil jeg for nylig fandt ham død i et hjørne af hønsevolieren.
Titel: Sv: Høne hævet i halvdelen af hovedet
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 08 November , 2015, 19:48
Jeg har en høne i behandling pt. Jeg var til dyrlægen i torsdags. Hun var hævet i ansigtet, kunne ikke se ud af det ene øje og selv kammen var svulmet op. Hun er blevet sat på Baytrilkur samt behandling med fusidinsyre-salve til øjet. Det har allerede hjulpet, her tre dage efter. I dag kan hun se ud af øjet, selv om hun stadig er meget hævet. Jeg har aldrig haft en høne der er så medtaget som hende her, men det går fremad. Den anden side af hovedet er helt normalt.